Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Imar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Doolin'                                                                                                                                                              *******  
  Kraj: Francja   Gatunek muzyki: trad  

Doolin In Studio by Alain Braud      Doolin' jest francuską grupą tradycyjnej muzyki irlandzkiej pochodzącą z Tuluzy. W składzie jest sześciu doskonałych muzyków, którzy wprowadzając elementy jazzu i rocka stworzyli własne, niepowtarzalne brzmienie dając zupełnie nowe podejście do muzyki irlandzkiej. Ich pełnie energii utwory, to własne i tradycyjne kompozycje instrumentalne i piosenki nagrane w nowoczesnym stylu. Doolin, to niewielkie miasteczko turystyczne położone w hrabstwie Clare na zachodnim wybrzeżu Irlandii, uznawane za jedno z najważniejszych centrów prawdziwej, tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

      Zespół uformował się w Tuluzie w 2005 roku, założony przez sześciu utalentowanych muzykach, mających wcześniej doświadczenie na scenie w różnych rodzajach muzyki. Wszyscy są Francuzami, choć łatwo można ich wziąć za Irlandczyków. W skład grupy wchodzą dwie pary rodzeństwa: Nicolas i Wilfried Besse (gitara i akordeon) oraz Josselin i Jacob Fournel (odpowiednio bodhran i gwizdki) plus Guilhem Cavaillé (skrzypce) i Sébastien Saunié (gitara basowa).

      Nicolas Besse przewinął się przez pop rockową scene, grając przez rok w londyńskim zespole „Meude” a po powrocie do Francji w grupie „Yann & les abeilles”. W 1998 roku zaangażował się w muzykę irlandzką, tworząc grupę „The Gartloney Rats”. French in origin, they can be easily mistaken for Irish musicians.

      Wilfried Besse profesjonalnym muzykiem został w wieku lat osiemnastu, śpiewając i grając na perkusji i pianinie, lecz to akordeon stał się jego ulubionym instrumentem. Jego głos był symbolem jednej z francuskich grup lat dziewięćdziesiątych, „Joyce”, gdzie był kompozytorem i autorem tekstów. W tym samym czasie wraz z bratem Nicolasem i kuzynem Sebastienem towarzyszył gwiazdom francuskiej piosenki. Pierwsze kroki na irlandzkiej scenie muzycznej stawiał w 1998 roku, gdy studiował sean nós (tradycyjną styl muzyki irlandzkiej).

      Jacob Fournel, to znakomity pianista jazzowy, który przewędrował Irlandię poznając muzykę i kulturę tego kraju. Na gwizdkach uczył się grać Irlandzkich muzyków a dzięki swoim jazzowym korzeniom oraz swobodnej technice został wyróżniony w 2003 roku w irlandzkim konkursie gry na swoim instrumencie.

      Josselin Fournel jest pasjonatem wszelkiego rodzaju instrumentów perkusyjnych, który odkrył bodhrán podczas wizyty w Irlandii. Choć uczył się w akademii mistrza Juniora Davey jest w dużej mierze samoukiem. Jego innowacyjny styl, energia i sprawność techniczna przyczyniły się do tego, że został wicemistrzem Irlandii w 2004 roku.

      Guilhem Cavaillé uczył się tradycyjnej muzyki oksytańskiej a w wieku jedenastu lat pokochał muzykę irlandzką. Uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez irlandzkich mistrzów. Był zawsze aktywny w promowaniu zarówno muzyki regionu jak i irlandzkiej.

      Sébastien Saunié rozwinął swój styl, grając na gitarze basowej z francuskimi gwiazdami różnych gatunków (pop, rock, jazz, soul, francuski chanson). Muzykę irlandzką poznał, gdy w dzień Świętego Patryka, wypadło mu zastąpić kogoś w zespole muzyki irlandzkiej. Był założycielem grupy „The Gartloney Rats”, łącząc poprockowe brzmienia z tradycyjnymi irlandzkimi klimatem.

      Zaledwie po kilku miesiącach działalności grupa śmiało dzieliła scenę z naprawdę uznanymi postaciami muzyki celtyckiej, jak na przykład z Alan Stivell w ramach festiwalu w Carmaux (Festival a Fleur de Peau).

      W marcu 2006 roku ukazał się pierwszy album zespołu „Popcorn Behavior”, rozprowadzany przez Keltia Musique. Album został nagrodzony przez Trad Magazine, dwumiesięcznik specjalizujący się w tradycyjnej muzyce i tańcu. Grupa otrzymała wsparcie od znanego irlandzkiego flecisty Desi Wilkinsona, z którym wyruszyła w trasę koncertową.

      Po dwóch latach koncertowania grupa wydała w 2008 roku swój drugi album „Angels Are Free”, zwiększając swoja popularność, pracując jednocześnie przy koncercie z muzyką z filmu „Man of Aran” z 1934 roku o podróżniku, prekursorze filmu etnograficznego, Robercie Flaherty. W tym projekcie współpracowali z cygańskim skrzypkiem jazzowym Costelem Nitescu, szkockim dudzierzem Danem Houghtonem oraz Olivierem Arnaudem, grającym na mandolinie i banjo należącym do Duo-Trio-Quartet Barbar i grupy Hectora Boyaux z Tuluzy.

      Materiał zarejestrowany w grudniu 2008 roku na koncercie w Central Park w Albi w pobliżu Tuluzy, ukazał się w 2010 roku na płytach CD oraz DVD zatytułowanych „Doolin' Live au Central Park”.

      W 2011 grupa uczestniczyła we francuskiej części pokazów tańca irlandzkiego Celtic Legends a w czasie swojej pierwszej trasy w Irlandii zespół zagrał na festiwalu Tall Ships Festival w Waterford wraz z grupami Dervish, The Waterboys oraz Sharon Shannon. W lipcu 2011 roku ukazał się trzeci album grupy „Exile”.

      W sierpniu 2012 roku grupa wzięła, po raz kolejny, udział w festiwalu „Interceltique de Lorient”, by tam nagrać materiał na płytę zatytułowaną „Live In Lorient”. Pojawiły się na nim utwory nagrane z zaproszonymi gośćmi. „Reconciliation Set” został nagrany z udziałem angielskiego skrzypka Sama Proctora a piosenka „Dinkey's Session Set” z Brianem Kelly (banjo) i Benem Gunnery (skrzypce), znanych z The Popes. Album ukazał się w marcu następnego roku.

      W 2016 roku ukazał się kolejny albym grupy pod tytułem “Doolin’”, którego tematem jest fala emigracji Irlandczyków do Ameryki podczas Wielkiego Głodu w Irlandii. Płyta została nagrana w Nashville pod amerykańską etykietą Compass Records, po spotkaniu z Alison Brown i Garry Westem, założycielami tej prestiżowej wytwórni. Podczas nagrywania płyty grupa współpracowała z wieloma uznanymi muzykami, takimi jak John Doyle, gitarzysta Solas, który dodatkowo wziął na siebie rolę dyrektora artystycznego albumu. Ponadto pojawili się, flecista Michael McGoldrick, wirtuoz banjo Alison Brown, grający na gitarze dobro Jerry Douglas, perkusista Kenny Malone czy Mary Shannon (siostra Sharon Shannon) ze swoim banjo. Na płycie wykorzystano piosenki: Boba Dylana „Ballad of Hollis Brown” , „Amsterdam” Jacquesa Brela, „Famine” Sinéad O'Connor a John Doyle skomponował specjalnie na tę okazję utwór instrumentalny „Wind Her Up”.

      Wydany w 2023 roku album „Circus Boy” został nagrany w dwóch częściach. Pierwsza w Ameryce (Chicago, Kansas City i Pittsburgh) podczas trasy koncertowej zespołu w 2019 roku, a druga, po przerwie związanej z pandemią, została ukończony we Francji z producentami Oliverem Lude i Patricem Rensonem. Lude i Renson, głównie producenci popowi, przyczynili się do ewolucji brzmienia Doolin’, co jest widoczne na płycie.



Dyskografia:
      Popcorn Behaviour      Marzec 2006
      Angels Are Free            Czerwiec 2008
      Exile                            Lipiec 2011
      Live In Lorient              Marzec 2013
      Doolin'                         Czerwiec 2016
      Circus Boy                   Maj 2023

Skład:
      Nicolas Besse - gitara
      Wilfried Besse - śpiew, akordeon
      Guilhem Cavaillé - skrzypce
      Jacob Fournel - flażolety
      Josselin Fournel - bodhran
      Sébastien Saunié - gitara basowa



Linki:
Strona zespołu
Dolin' on facebook.con
Doolin' on myspace
Doolin' on bandcamp.com
Doolin on twitter.com
Doolin' on plus.google.com
Doolin' on soundcloud.com

Alan Stivell
Desi Wilkinson
Dan Houghton
Duo-Trio-Quartet BarBar
Sharon Shannon
Mike Scott and The Waterboys
Compass Records
John Doyle
Alison Brown
Jerry Douglas
Sharon Shannon
Bob Dylan
Jacques Brel
Sinéad O'Connor

Junior Davey Academy
Festival a Fleur de Peau Carmaux (festival of skin)
Keltia Musique
TRAD Magazine


Youtube:
Doolin' - Chanson pour John (Clip Officiel)
Doolin' - In Nashville - EPK
Doolin' - Ballad of Hollis Brown (Live - Cabaret Sauvage 2016)
DOOLIN' - "AMSTERDAM" Live at Cabaret Sauvage
Doolin' - The "A" Set (Live - Toulouse)
DOOLIN - GALWAY GIRL
DOOLIN’ - “Seasons” (Album “Exile”)
DOOLIN' concert ? Lorient 2014
Doolin en Lorient 2012
Doolin' - Popcorn Behaviour (TLT)
Doolin’ - Tatter Jack Walsh (Nashville Session 2016)
Doolin' - Bonnie Blue Eyed Lassie (Extrait DVD "Live au Central Park"); recorded live at the "Central Park" (Albi, France) on december 2008.
Doolin' - As I Roved Out (Extrait DVD "Live au Central Park"); recorded live at the "Central Park (Albi, France).
Doolin' live
Doolin' - Jaws Of Aran - Eel In The Sink - Dinkey's (Live - Toulouse)
Doolin' with Sam Proctor Lorient 2013
Doolin with Ben Gunnery and Brian Kelly
Doolin' Festival Interceltique de Lorient 2012
DOOLIN’ Famine (Official Videoclip)




Logo  Kornog      
  Kraj: Francja   Gatunek muzyki: trad  breton  

Kornog 1983        Grupa Kornog często jest uznawana za jedną z najlepszych grup bretońskich. Być może przyczyniły się do tego udane trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych a być może sposób prezentacji tejże muzyki, przeznaczony do słuchania, bardzo łatwy w odbiorze, docierając do naprawdę szerokiego grona. Typowe dla grup folkowych z Bretanii jest granie muzyki w tradycji "Fest Noz", czyli do zabaw tanecznych, w których uczestnicy tańczą w grupach wykonując stepujące kroki. Dla wielu amerykanów Kornog jest synonimem bretońskiej muzyki. Samo słowo oznacza po bretońsku "wiatr z zachodu".
       Grupa powstała w 1980, gdy spotkała się trójka muzyków: Jamie McMenemy (wcześniej związany ze szkocką formacją Battlefield Band), Soig Siberil i Christian Lemaitre. Wkrótce dołącza do nich Jean-Michel Veillon.
       Jamie McMenemy (śpiew, bouzouki, mandolina) był wcześniej związany z grupą Battlefield Band, lecz w czasie trasy w Bretanii, tak go oczarowała tutejsza muzyka, że przeniósł się tutaj w 1979 roku a w dwa lata później nagrał solowy album "The Road to Kerrigouarch" z pomocą Soiga i Christiana. Wkrótce uformowali grupę. Dzięki obecności Jamie'go, w repertuarze zespołu można znaleźć tradycyjne szkockie ballady. Kornog miał dwa okresy aktywności. Pierwszy w latach 1982-1987. Ponowna działalności miała miejsce w latach 1999-2000.
       Christian Lemaitre wychował się w Paryżu, w społeczności bretońskiej. Tutaj nauczył się gry na skrzypcach. Lemaitre grał również w grupie Storvan, grającej w tradycji Fest-Noz. Towarzyszył też kilka razy takim znanym skrzypkom jak Kevin Burke i Johnny Cunningham jako Celtic Fiddle Festival. Kornog
       Jean-Michel Veillon był pierwszym, który użył drewnianego fletu wykonując muzykę bretońską. Grając na bombardzie (odmiana oboju) od jedenastego roku życia, nauczył się sam grać na flecie w 1977 roku i jest uznawany za jednego z największych wirtuozów tego instrumentu.
       Soig Siberil, gitarzysta, znany był wcześniej z występów z grupą Gwerz. Opuścił Kornog w 1986 roku po nagraniu płyty "Ar Seizh Avel", wybierając udaną karierę solową. Na płycie "Kornog IV" z 1987 roku zastąpił go gitarzysta Gilles Le Bigot (przyszedł ze Skolvan). Kolejnym gitarzystą jest Nicolas Quemener, który zastąpił Siberila również w grupie "córce" Pennou Skoulm. Nicolas jest także członkiem grupy Skeduz, grjącej w tradycji "Fest Noz" a wcześniej grał również w grupie Arcady. Wychował się w Angers, we Francji a studiował perkusję.
       Grupa do dzisiaj, od czasu do czasu, grywa razem a niektórzy członkowie zespołu grają w duetach (2010 - koncerty duetu Siberil-McMenemy), jednakże przez większą część czasu zajmują się działalnością w założonej przez siebie grupie Pennou Skoulm. Grupa Pennou Skoulm ma, podobnie jak Kornog, dwa okresy działalności, pierwszy 1982-1990 (album w 1985 roku) i ponownie od 2008 roku (album "Trinkan" z 2009 roku). Kornog, po reaktywacji, wydał płytę "Kornog" w 2000 roku.
Kornog Concert

Dyskografia:
   1983: Kornog
   1984: Premiere: Live in Minneapolis
   1985: (Pennou Skoulm): Pennou Skoulm
   1985: Ar Seizh Avel
   1987: Kornog IV
   2000: Korong
   2009: (Pennou Skoulm): Trinkan
Kornog_Premiere.jpg Kornog_ArSeizhAvel.jpg Kornog_2000.jpg


Linki:
Kornog na www.jmveillon.net
Pennou Skoulm na www.jmveillon.net
Soig Siberil
Strona Gwerz
Strona Skeduz
JEAN-MICHEL VEILLON www.jmveillon.net
Green Linnet Kornog Albums
Kornog - Dans Plinn - YouTube
Brest 2001 YouTube
Kornog - Redding, CA, 1986 - "Ton Bale / Son Ar Rost" YouTube
Ar Seizh Avel - folkyourself.blogspot.fr

Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłośnie radiowe:
Świat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    003454



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww