| Ímar, to grupa z Glasgow, która skupia się na dziedzictwie kulturowym Szkocjii, Irlandii i Wyspy Man, które dzieliły kiedyś ten sam język a podobne, wyraźnie silne pokrewieństwo przetrwało między ich muzycznymi tradycjami. Nazwa pochodzi od nordyckiego króla tego terytorium z dziewiątego wieku. W składzie zespołu znaleźli się byli i obecni członkowie grup Manran, RURA, Talisk, Barrule, Cara, Mabon i The Lowground.
Członkowie grupy poznali się jako nastolatkowie na koncertach i warsztatach organizowanych przez Comhaltas Ceoltóirí Éireann, organizację zajmującą się promocją muzyki ludowej, szkoleniem młodych muzyków i konkursami muzyki tradycyjnej. Skrzypek Tomás Callister (MecLir) oraz grający na bouzouki Adam Rhodes (Barrule/Mabon), są z wyspy Man a Mohsen Amini (Talisk), grający na koncertinie pochodzi z Glasgow. Ryan Murphy (Mànran) z Cork w Irlandii jest dyplomowany muzykiem grającym na dudach (uilleann pipes) whistlach i flecie a Adam Brown (RURA) z Suffolk w Anglii gra na bodhranie i na instrumentach perkusyjnych. Wszyscy są wielokrotnymi laureatami konkursów muzyki tradycyjnej, zarówno jako soliści jak i w zespołach.
Zespół powstał na początku 2016 roku i zaczął też występować na wielu ważnych festiwalach takich jak Cambridge Folk Festival, podczas którego ukazało się pierwsze oficjalne wideo. Pierwsza płyta „Afterlight” ukazała się w 2017 roku na festiwalu Celtic Connections. Album zawiera dziesięć utworów łącząc wpływy kultury Szkocji, Irlandii i Wyspy Man, które niegdyś łączyły ten sam język gaelicki. Melodie na płycie, to zarówno tradycyjne kawałki jak i oryginalne kompozycje. „Afterlight” został uznany albumem roku w plebiscycie MG Alba Trad Awards za 2017 rok.
Drugi album studyjny „Avalanche” został wydany kilka miesięcy po znaczącym sukcesie grupy, po otrzymaniu nagrody Horizon dla zespołu oraz nagrody muzyka roku dla Mohsen Amini w prestiżowym plebiscycie BBC Radio 2 Folk Awards. Płyta zawiera dziesięć utworów doskonale odzwierciedlających rozwój zespołu. Do tej produkcji zostali zaproszeni jako goście znaczący muzycy brytyjskiej sceny folkowej. Paletę dźwięku poszerzyli: klawiszowiec Donald Shaw, jeden z założycieli Capercaille, a do aranżacji smyczkowych zaproszono Grega Lawsona, Finę Stephen (skrzypce), Rhoslyn Lawton (altówka, „Alauda Quartet”) i Sonię Cromarty (wiolonczela, „Capella String Quartet”).
Trzeci album „Awakening” ukazał się w kwietni 2023 roku, po pięcioletniej przerwie zdominowanej pandemicznymi restrykcjami. Album koncentruje się na własnych kompozycjach zespołu, ale te z kolei zostały zainspirowane historiami, miejscami i tradycjami z różnych rodzinnych terenów muzyków. Uwagę zwraca okładka albumu, na której znajdują się grafiki autorstwa Bruno Cavelleca przedstawiające nordyckiego króla, Imara, od którego pochodzi nazwa zespołu. Ímar gra muzykę z pasją i furią, której słucha się z przyjemnością. Jeden z dzięsięciu utworów, „The Stinger” ukazał się wcześniej jako singiel oraz nagranie wideo.
Dyskografia: Afterlight (2017) Avalanche (2018) Awakening (2023)
Członkowie zespołu: Adam Brown - bodhran (RURA, Rua MacMillian Trio) Adam Rhodes - bouzouki (Mec Lir, Barrule) Mohsen Amini - koncertina (Talisk) Ryan Murphy - dudy (Manran) Tomas Callister - skrzypce (Mec Lir, Barrule)
Mohsen Amini jest grającym na koncertinie muzykiem z Glasgow, czołową postacią na dzisiejszej scenie muzycznej. W 2014 roku był współzałożycielem wielokrotnie nagradzanego tria , zdobywając, zaledwie po kilku miesiącach, BBC Radio 2 Folk Award. W 2016 roku założył supergrupę Ímar. W 2016 roku został uhonorowany wyróżnieniem muzyka roku (Young Traditional Music of the Year) w plebiscycie BBC Radio Scotland. Został pierwszym w historii muzykiem, który został nominowany do nagrody „Instrumentalista roku” w konkursie MG Alba Trad w 2016 r. Muzykiem roku został również w 2017 i w 2018 roku w konkursie BBC Radio 2 Folk Awards.
Ryan Murphy jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych muzyków, którzy pojawili się na irlandzkiej scenie muzyki rozrywkowej. Jego głównym instrumentem są dudy (uilleann pipes), ale gra także na flecie i saksofonie. Jest wielokrotnym zwycięzcą wszech-irlandzkich konkursów muzycznych. Członek grupy Mànran oraz założyciel Ímar. Posiada dyplom tradycyjnej muzyki irlandzkiej z London College of Music i jest absolwentem Irish World Academy of Music w Limerick. Ryan Murphy był także członkiem irlandzkiej grupy Cara.
Tomas Callister w wieku dwudziestu lat zyskał już miano jednego z czołowych muzyków wyspy Man. Jest wybitnym skrzypkiem, lecz gra także na gitarze, banjo i innych instrumentach. Tom znany jest ze swojej pasji do muzyki z wyspy Man i jako solista i jako członek lokalnej grupy The Reeling Stones lub znanych zespołów Mec Lir czy Barrule. Ponieważ jego matka pochodzi ze Szkocji, to zawsze kochał muzykę szkocką stając się też częścią grupy Ímar. Tom pracuje również jako muzyk sesyjny. Na skrzypcach zaczął grać w wieku 5, 6 lat.
Adam Rhodes to utalentowany multiinstrumentalista, urodzony w Anglii, a przeniósł się na Wyspę Man w wieku 8 lat. Adam zawsze był mocno zaangażowany w scenę muzyczną wyspy. Jest dobrze znany będąc członkiem jednej z wiodących grup celtyckich na wyspie, King Chiaullee, z którą nagrał trzy albumy i reprezentował wyspę na festiwalach na całym świecie, w tym w Bretanii, Irlandii, Szkocji, Kornwalii, Walii, USA i Kanadzie. Chociaż Adam dorastał i spędził większość swojego życia na Wyspie Man, obecnie mieszka w Glasgow po kilku latach spędzonych w Edynburgu, gdzie studiował na Uniwersytecie. Adam gra również na bouzouki z zespołem Mec Lir.
Adam Brown,to znakomity gitarzysta i dwukrotny mistrz Irlandii na bodhranie, oryginalnie z Suffolk we Wschodniej Anglii. Adam intensywnie koncertuje z, pochodzącą z Glasgow, grupą RURA oraz z Rua Macmillian Trio.
|
|