Doolin' jest francuską grupą tradycyjnej muzyki irlandzkiej pochodzącą z Tuluzy. W składzie jest sześciu doskonałych muzyków, którzy wprowadzając elementy jazzu i rocka stworzyli własne, niepowtarzalne brzmienie dając zupełnie nowe podejście do muzyki irlandzkiej. Ich pełnie energii utwory, to własne i tradycyjne kompozycje instrumentalne i piosenki nagrane w nowoczesnym stylu. Doolin, to niewielkie miasteczko turystyczne położone w hrabstwie Clare na zachodnim wybrzeżu Irlandii, uznawane za jedno z najważniejszych centrów prawdziwej, tradycyjnej muzyki irlandzkiej.
Zespół uformował się w Tuluzie w 2005 roku, założony przez sześciu utalentowanych muzykach, mających wcześniej doświadczenie na scenie w różnych rodzajach muzyki. Wszyscy są Francuzami, choć łatwo można ich wziąć za Irlandczyków. W skład grupy wchodzą dwie pary rodzeństwa: Nicolas i Wilfried Besse (gitara i akordeon) oraz Josselin i Jacob Fournel (odpowiednio bodhran i gwizdki) plus Guilhem Cavaillé (skrzypce) i Sébastien Saunié (gitara basowa).
Nicolas Besse przewinął się przez pop rockową scene, grając przez rok w londyńskim zespole „Meude” a po powrocie do Francji w grupie „Yann & les abeilles”. W 1998 roku zaangażował się w muzykę irlandzką, tworząc grupę „The Gartloney Rats”. French in origin, they can be easily mistaken for Irish musicians.
Wilfried Besse profesjonalnym muzykiem został w wieku lat osiemnastu, śpiewając i grając na perkusji i pianinie, lecz to akordeon stał się jego ulubionym instrumentem. Jego głos był symbolem jednej z francuskich grup lat dziewięćdziesiątych, „Joyce”, gdzie był kompozytorem i autorem tekstów. W tym samym czasie wraz z bratem Nicolasem i kuzynem Sebastienem towarzyszył gwiazdom francuskiej piosenki. Pierwsze kroki na irlandzkiej scenie muzycznej stawiał w 1998 roku, gdy studiował sean nós (tradycyjną styl muzyki irlandzkiej).
Jacob Fournel, to znakomity pianista jazzowy, który przewędrował Irlandię poznając muzykę i kulturę tego kraju. Na gwizdkach uczył się grać Irlandzkich muzyków a dzięki swoim jazzowym korzeniom oraz swobodnej technice został wyróżniony w 2003 roku w irlandzkim konkursie gry na swoim instrumencie.
Josselin Fournel jest pasjonatem wszelkiego rodzaju instrumentów perkusyjnych, który odkrył bodhrán podczas wizyty w Irlandii. Choć uczył się w akademii mistrza Juniora Davey jest w dużej mierze samoukiem. Jego innowacyjny styl, energia i sprawność techniczna przyczyniły się do tego, że został wicemistrzem Irlandii w 2004 roku.
Guilhem Cavaillé uczył się tradycyjnej muzyki oksytańskiej a w wieku jedenastu lat pokochał muzykę irlandzką. Uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez irlandzkich mistrzów. Był zawsze aktywny w promowaniu zarówno muzyki regionu jak i irlandzkiej.
Sébastien Saunié rozwinął swój styl, grając na gitarze basowej z francuskimi gwiazdami różnych gatunków (pop, rock, jazz, soul, francuski chanson). Muzykę irlandzką poznał, gdy w dzień Świętego Patryka, wypadło mu zastąpić kogoś w zespole muzyki irlandzkiej. Był założycielem grupy „The Gartloney Rats”, łącząc poprockowe brzmienia z tradycyjnymi irlandzkimi klimatem.
Zaledwie po kilku miesiącach działalności grupa śmiało dzieliła scenę z naprawdę uznanymi postaciami muzyki celtyckiej, jak na przykład z Alan Stivell w ramach festiwalu w Carmaux (Festival a Fleur de Peau).
W marcu 2006 roku ukazał się pierwszy album zespołu „Popcorn Behavior”, rozprowadzany przez Keltia Musique. Album został nagrodzony przez Trad Magazine, dwumiesięcznik specjalizujący się w tradycyjnej muzyce i tańcu. Grupa otrzymała wsparcie od znanego irlandzkiego flecisty Desi Wilkinsona, z którym wyruszyła w trasę koncertową.
Po dwóch latach koncertowania grupa wydała w 2008 roku swój drugi album „Angels Are Free”, zwiększając swoja popularność, pracując jednocześnie przy koncercie z muzyką z filmu „Man of Aran” z 1934 roku o podróżniku, prekursorze filmu etnograficznego, Robercie Flaherty. W tym projekcie współpracowali z cygańskim skrzypkiem jazzowym Costelem Nitescu, szkockim dudzierzem Danem Houghtonem oraz Olivierem Arnaudem, grającym na mandolinie i banjo należącym do Duo-Trio-Quartet Barbar i grupy Hectora Boyaux z Tuluzy.
Materiał zarejestrowany w grudniu 2008 roku na koncercie w Central Park w Albi w pobliżu Tuluzy, ukazał się w 2010 roku na płytach CD oraz DVD zatytułowanych „Doolin' Live au Central Park”.
W 2011 grupa uczestniczyła we francuskiej części pokazów tańca irlandzkiego Celtic Legends a w czasie swojej pierwszej trasy w Irlandii zespół zagrał na festiwalu Tall Ships Festival w Waterford wraz z grupami Dervish, The Waterboys oraz Sharon Shannon. W lipcu 2011 roku ukazał się trzeci album grupy „Exile”.
W sierpniu 2012 roku grupa wzięła, po raz kolejny, udział w festiwalu „Interceltique de Lorient”, by tam nagrać materiał na płytę zatytułowaną „Live In Lorient”. Pojawiły się na nim utwory nagrane z zaproszonymi gośćmi. „Reconciliation Set” został nagrany z udziałem angielskiego skrzypka Sama Proctora a piosenka „Dinkey's Session Set” z Brianem Kelly (banjo) i Benem Gunnery (skrzypce), znanych z The Popes. Album ukazał się w marcu następnego roku.
W 2016 roku ukazał się kolejny albym grupy pod tytułem “Doolin’”, którego tematem jest fala emigracji Irlandczyków do Ameryki podczas Wielkiego Głodu w Irlandii. Płyta została nagrana w Nashville pod amerykańską etykietą Compass Records, po spotkaniu z Alison Brown i Garry Westem, założycielami tej prestiżowej wytwórni. Podczas nagrywania płyty grupa współpracowała z wieloma uznanymi muzykami, takimi jak John Doyle, gitarzysta Solas, który dodatkowo wziął na siebie rolę dyrektora artystycznego albumu. Ponadto pojawili się, flecista Michael McGoldrick, wirtuoz banjo Alison Brown, grający na gitarze dobro Jerry Douglas, perkusista Kenny Malone czy Mary Shannon (siostra Sharon Shannon) ze swoim banjo. Na płycie wykorzystano piosenki: Boba Dylana „Ballad of Hollis Brown” , „Amsterdam” Jacquesa Brela, „Famine” Sinéad O'Connor a John Doyle skomponował specjalnie na tę okazję utwór instrumentalny „Wind Her Up”.
Wydany w 2023 roku album „Circus Boy” został nagrany w dwóch częściach. Pierwsza w Ameryce (Chicago, Kansas City i Pittsburgh) podczas trasy koncertowej zespołu w 2019 roku, a druga, po przerwie związanej z pandemią, została ukończony we Francji z producentami Oliverem Lude i Patricem Rensonem. Lude i Renson, głównie producenci popowi, przyczynili się do ewolucji brzmienia Doolin’, co jest widoczne na płycie.
Dyskografia: Popcorn Behaviour Marzec 2006 Angels Are Free Czerwiec 2008 Exile Lipiec 2011 Live In Lorient Marzec 2013 Doolin' Czerwiec 2016 Circus Boy Maj 2023
Skład: Nicolas Besse - gitara Wilfried Besse - śpiew, akordeon Guilhem Cavaillé - skrzypce Jacob Fournel - flażolety Josselin Fournel - bodhran Sébastien Saunié - gitara basowa