| Grupa Shamrock, powstała w Suwałkach we wrześniu 1995 roku, po wyprawie do Irlandii, jako emocjonalny efekt piękna Zielonej Wyspy. Zespół działa przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. Grają folklor irlandzki, ale sięgają też po utwory ludowe. Utwory w autorskich aranżacjach czasem brzmią bardzo po słowiańsku, czasem jak z irlandzkiego pubu a czasem są całkiem rockowe. Nazwa zespołu, to trójlistna koniczyna, symbol Irlandii.
Zespół założył basista Bernard Bogdan, który w latach 1985-89 działał w Haron Blues Band. Zespół nie odniósł większych sukcesów, ale stał się wylęgarnią artystów, znanych później na suwalskiej scenie muzycznej i to, bynajmniej nie tylko bluesowej. W tej blusowej formacji grał również Bogdan Topolski, który dołączył do zespołu w latach 2004-2009.
Latem `96 członkowie zespołu gościli w Szkocji i Irlandii, gdzie brali udział w festiwalu muzyki celtyckiej w Sligo. Członkowie zespołu brali udział w sesjach muzycznych w pubach irlandzkich.
Grupa zaczyna się pojawiać na krajowych festiwalach folkowych, m. in.:Euro Folk 2000 - Sanok, Dowspuda `96 - 2000, Celt 2000 - Poznań, Folk Fest `98 - Krotoszyn oraz Konkurs Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2000 w Warszawie. Latem 2000 grupa brała udział w festiwalu „Blues, Country, Rock” na Litwie, gdzie odbyła trasę koncertową. Grają w stałym składzie, który liczy sześciu muzyków. Wcześniej skład ten często się zmieniał, właściwie od początku są tylko dwie osoby - małżeństwo: Ewa, grająca na skrzypcach i Bernard, grający na gitarze basowej.
Na rynku ukazuje się debiutancka kaseta zatytułowana „Shamrock” a w grudniu 2000 roku zespół zaczyna nagrywanie pierwszej płyty CD „Szkocja”, wydanej przez wydawnictwo Futurex na początku 2001 roku. Pod koniec 2001 roku ukazuje się krążek „Celtic”, który otrzymał, w 2003 roku, nominację do nagrody Fryderyk 2002 w kategorii Album Roku, Etno/Folk.
Obie płyty zostały nagrane w takim samym składzie, czyli: Katarzyna Pietrow – śpiew, Magdalena Kamińska-Orłowska – śpiew, Ewa Orłowska-Bogdan – skrzypce, Leszek Sójkowski - akordeon, flet, śpiew, Jerzy Puza - akordeon, śpiew, Grzegorz Krysiewicz – gitara, Bernard Bogdan – bas, Adam Tyczkowski - perkusja, instr. prek. oraz gościnnie Grzegorz Bogdan - instrumenty klawiszowe.
W 2004 roku do zespołu dołączył Bogdan Topolski, muzyk znany na lokalnej scenie muzycznej, zajmujący się głównie muzyką bluesową, występujący wcześniej w zespołach Haron Blues Band, Night Come, Kawa z Deszczem. Równolegle z działalnością w Shamrock występował w zespole Shiver Blues Band, potem Dreszcz Blues Band.
W zmienionym składzie, z Bogdanem Topolskim oraz nową wokalistką, Agnieszką Basałaj, grupa nagrała następną płytę „Opowieść”, która ukazała się w 2006 roku. W telewizyjnym Teleekspressie zespół zaprezentował swój teledysk do utworu Opowieść promującego najnowszą płytę.
Zespół kilkakrotnie prezentował się w telewizji, w programach „Kawa czy Herbata” czy „Pytanie na śniadanie”. W 2011 roku zespół wystąpił w polskiej wersji programu „Must Be The Music”.
W grudniu 2009 roku Tomasz Kierejsza zostaje gitarzystą zespołu Shamrock. Zmienia on na tej pozycji Bogdana Topolskiego.
Od maja 2011 roku wokalistką zespołu zostaje Ewa Pieczyńska, osiemnastolatka, uczennica technikum hotelarskiego w Suwałkach, wybrana w castingu przeprowadzonym przez Shamrock.
Po ośmiu latach od wydania ostatniego albumu zespół, w nieco zmienionym składzie, wszedł do studia pod koniec 2014 roku i rozpoczął pracę nad piątą płytą, która ukazała się na początku maja 2015 roku. Płyta "Lonely Lullaby" jest utrzymana w klimacie celtyckim. To mieszanka własnych kompozycji oraz tradycyjnych utworów irlandzkich, które zespół zaaranżował na swój sposób, w stylistyce pop-folk-rockowej. Słychać tu mocna inspiracje m.in. grupą Clannad, zwłaszcza w partiach klawiszowych. Na płycie pojawia się po raz pierwszy Natalia Kruszyłowicz, nowa wokalistka, i jak się okazuje, także autorka muzyki i tekstu utworu tytułowego (oraz tekstu do innego). Natalia ma ciekawą barwę głosu, dodając do tego partie chóralne zaproszonych gości, otrzymujemy mocne wokalnie brzmienia. Smaczków dodają też partie banjo, grane przez Tomka Łabanowskiego.
Skład zespołu: Ewa Bogdan - skrzypce Natalia Kruszyłowicz - śpiew Jerzy Puza - akordeon Tomasz Łabanowski - gitara Bernard Bogdan - gitara basowa Adam Tyczkowski - perkusja W zespole występowali: Magdalena Kamińska - śpiew Katarzyna Pietrow - śpiew Agnieszka Basałaj - śpiew Anna Azarewicz - śpiew Ewa Pieczyńska - śpiew Natalia Kruszyłowicz - śpiew Leszek Sójkowski - akordeon, flet, śpiew Tomasz Kierejsza - gitara Bogdan Topolski - gitara
Dyskografia: Shamrock - kaseta (wydana prawdopodobnie w 1999 roku) Szkocja - 2001 (Futurex (2) - FCD 738 2) Celtic - 2001 (Futurex (2) - FCD 741 2 ) Opowieść - 2006 (Soliton - SCD 084 2) Lonely Lullaby - 2015 (Soliton, 2015)
Shamrock - Celtica - Bravest Circle - 2008 (Daydream Records - DD 0081); reedycja albumu „Celtic” Shamrock, Boreash - Celtica - Bravest Ballads - 2008 (Daydream Records); kompilacja
|
|