| Twisty Willow to najbardziej doświadczony zespół grający muzykę celtycką w Auckland i na całej Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Grają mieszankę irlandzkich i szkockich piosenek, tradycyjnych i współczesnych, potocznych piosenek i folkowych ballad. Korzystają z repertuaru znanych grup, takich jak Dubliners i Pogues, Chieftains i Van Morrisona, Corries i Proclaimers, Del Amitri i Marka Knopflera, Mary Black i Fureys, Waterboys i Big Country, U2 i innych!
Ważną częścią działalności grupy jest prowadzenie kursów tanecznych w stylu Ceilidh. Prowadzą je cyklicznie, zapraszając do udziału chętnych z różnych grup wiekowych.
Céilidh (wym. kejli) to tradycyjny taniec gaelicki, mający swoje źródła w Irlandii i Szkocji. Spotyka się też pisownię ceilidh, céilí i ceilidh. Zanim popularne stały się dyskoteki i kluby nocne, céilidh odbywały się w piątkowe i sobotnie wieczory w większości miast i wiosek; dziś nadal są powszechnie organizowane.
Zespół powstał w 1990 roku utworzony przez małżeństwo, Barbarę i Wesleya Bycroft, grając początkowo w Auckland w Irish Club. Grupa bardzo przyczyniła się do rozwoju irlandzkiej sceny w Auckland w latach 90-tych. Od swoich początków w 1990 roku ilość muzyków w Twisty Willow wahała się od trzech, poprzez cztery, do pięciu muzyków. W 1990 roku grupa wzięła udział w tworzeniu kolekcji utworów, stanowiących źródło dla nauczycieli tańca, uczących dzieci i młodzież. Kolekcja zawierała 76 tańców zaprezentowanych w książce, dwóch płytach DVD i czterech kasetach z muzyką.
W 1993 roku powstał dwu kasetowy album Tartan i Emerald, z których pierwsza zawierała piosenki szkockie a druga irlandzkie. Tartan powstał z udziałem gitarzysty Jima Bonara.
W 1995 roku wzięli udział w nagraniu albumu sponsorowanego przez Guinnessa, w którym uczestniczyli różni lokalni artyści z Auckland, grający folk irlandzki. Organizatorami projektu byli muzycy Twisty Willow, a na płycie znalazły się cztery ich utwory. Wszystkie 5000 egzemplarzy oryginalnego wydania zostały sprzedane przez puby i sklepy monopolowe.
Album „Darkness in the Sky” nagrany został w 1996 roku, gdy zespół grał w pięcioosobowym składzie z gitarą, skrzypcami, bodhran, giratą basową, akordeonem i fletem. Część kompozycji to utwory Jamesa Bonara, z którym grupa współpracowała już wcześniej.
W 2001 dołączył do nich, urodzony w Belfaście a przybyły z Londynu, gitarzysta rockowy Duane Thompson. Album “Better Times z 2001 roku, nagrany w trzyosobowym składzie, zawierał już próbkę umiejętności Duana w utworze „The Cremation of Sam Magee”. Następna płyta z 2002 roku „Maybe Someday” to aż 10 piosenek jego autorstwa (wszystkie na płycie). Duane Thompson zawsze miał zamiłowanie do tradycyjnej i współczesnej muzyki irlandzkiej a jego umiejętności jako twórcy bardzo wpłynęły na muzykę zespołu. W 2008 roku Duane wyjechał na 6 miesięcy do Londynu, z powodów rodzinnych. Proces nagrywania albumu „Anthems from a Wing-ed Seed” z 2009 roku, którego nazwa zaczerpnięta została z obrazu Pama Blocka (artysta z Auckland), wiszącego w domu Duana, rozpoczęta została jeszcze z nim, lecz zastąpił go na czas nieobecności Martin Pyke. Niestety rozwijający się artretyzm zmusił Martina do wycofania się z dłuższej współpracy.
W 2010 roku Duane ponownie musiał wyjechać do Wielkiej Brytanii. Znalazł tam praće i, tym razem, zdecydował się zostać tam na stałe. Po dziesięciu latach, trzech albumach i około 500 koncertach grupa rozpoczęła nowy etap działalności.
W styczniu 2011 roku do grupy dołączył Kerry Adams, gitarzysta i wokalista, nowo-zelandzki rockmen, który odkrył swoje celtyckie korzenie.
Muzycy zespołu:
Kerry Adams (gitara, śpiew) - Kerry to nowo-zelandzki rocker, który odkrył swoje celtyckie korzenie. Wcześniej grał na gitarze i perkusji w zespołach rockowych a do zespołu wniósł świetny głos i silne poczucie rytmu. Kerry ma szkockich przodków z obu stron rodziny i kocha szkocką i irlandzką muzykę. Barb Bycroft (skrzypce, śpiew) - Barb jest klasycznie wyszkolonym muzykiem. Przez wiele lat występowała w orkiestrach i grupach kameralnych. Od tamtego czasu podążyła za swoimi zainteresowaniami do muzyki celtyckiej, rozwijając energetyczny, ekspresyjny styl grzy na elektrycznych skrzypcach. Wes Bycroft (bodhran, śpiew) - Wes, grając na bodhranie, zapewnia rytm i głębię dla muzyki. Wes zajmuje się organizacją zarówno zabaw Ceilidh, jak również stroną biznesową zespołu.
W zespoli grali: Duane Thompson - autor piosenek, gitara, śpiew Martin Pyke - gitara, śpiew
Dyskografia: New Wave Folk Dancing - 1990 18 utworów na 2 krążkach CD, stanowią źródło nauki dla Nowo-Zeladzkich szkół Voyages Jig - 1992, zespół uczestniczył w ceremonii otwarcia pawilonu Nowej Zelandii na wystawie Expo w Expo w Sewilli; pokaz przygotowany był przez Dona McGlashena Tartan - 1993, szkockie piosenki oraz utwory instrumentalne (kaseta) Emerald - 1993, irlandzkie piosenki oraz utwory instrumentalne (kaseta - CD) Shake Your Shamrocks - 1995, składanka, na której znalazły wię 4 utwory zespołu Darkness in the Sky - 1996, 19 utworów, 8 napisanych przez grupę, Ode Records Better Times - 2001, 11 utworów tradycyjnych Maybe Someday - 2002, 10 oryginalnyc uworów Duana Thompsona Anthems from a Wing-ed Seed - 2009, 10 oryginalnych utworów i 2 tradycyjne, instrumentalne
|
|