Zespół powstał z inicjatywy Becky Morris ze Smallworld Music, która w listopadzie 1995 poprosiła Michaela McGoldricka, Briana Finnegana i Sarę Allen, by wystąpili razem w jednorazowej trasie koncertowej zatytułowanej "Three Nations Flutes". Nazwa była myląca, gdyż ci trzej fleciści pochodzili jedynie z Anglii i Irlandii. Ogłoszono nawet, że Mike to Szkot. Grupa zebrała tak pochlebne opinie, że muzycy postanowili pociągnąć wspólne granie dalej angażując do współpracy gitarzystę Eda Boyda. Nowa nazwa "Fluke" ( od słowa flute) została wkrótce zastąpiona przez "Flook", ponieważ jak się okazało, w Manchesterze działała grupa techno o takiej nazwie. W 1997 roku ukazały się pierwsze nagrania jako "Flook! Live!". Materiał na ten album pochodził z sierpnia 1996 roku z Sidmouth Festival. Na początku 1998 ze współpracy z zespołem rezygnuje Michael McGoldrick zdając sobie sprawę, że będąc związany z innymi projektami (Lúnasa, Kate Rusby, Afro Celts, Capercaillie) nie może się w pełni zaangażować w pracę we Flook. Już wcześniej zespół współpracował okazjonalnie Johnem Joe Kellym (bodhran) i, gdy Michael zdecydował się odejść, zdecydowali zdecydowali zatrudnić go na stałe. Choć muzyka Flook jest tylko instrumentalna, nigdy nie mieli problemu z zapełnieniem sal koncertowych. Ich twórczość jest mieszaniną stylów i tradycji. Tradycyjna muzyka irlandzka pomieszana z własnymi kompozycjami pod dużym wpływem folku bretońskiego muzyki ludowej Europy wschodniej. Biografia muzyczna członków zespołu jest różnorodna. Brian Finnegan wychował się w Armagh w północnej Irlandii, zaczynając grę na flecie w wieku 8 lat. Pierwszym wzorem był dla niego Matt Molloy a kolejnym bretończyk Jean-Michel Veillon (Kornog). Grał na scenie już od czasów szkolnych a następnie założył Gan Ainm po sześciu miesiącach zmieniając nazwę na Upstairs in a Tent, która działała przez 3 lata. Brian nagrał album solowy "When the Party's Over". Ed Boyd wychował się w Bath (południowa Anglia), grając już od czasów szkolnych. Kiedy przeprowadził do Manchesteru znalazł się w otoczeniu muzyków, grając muzykę w irlandzkich w sesjach. To tutaj po raz pierwszy spotkał Mika, Johna Joe i wielu innych młodych muzyków. Wraz z dwojgiem innych założył zespół "Red Ciel" i nagrał album "Jump to the Sun ". John Joe Kelly wzrastał w irlandzkiej rodzinie w Manchesterze. Od wczesnych lat był wybitnym artystą specjalizującym się w bodhranie a grając we Flook wciąż się rozwija. Muzyczne zainteresowania Sary Allan zaczęły się w szkole, obejmując free jazz w czasach collegu i przeszły w stronę muzyki folk poprzez serię szczęśliwych spotkań z muzykami folkowymi. Sara grała w anarchicznym 23 osobowym zespole "The Happy End" a następnie w "The Barely Works". Wraz z Chrisem Thompsonem (banjo) założyła BIGJIG, gdzie łączyli folk z podkładem funky w postaci basu i perkusji - wspaniała grupa, która nigdy nie zdobyła reputacji, na jaką zasługiwała.
Nazwa Flook w niektórych dialektach oznacza "flądrę" (ang. "flatfish"). Ich pierwszy studyjny album, wydany w 1999 roku, nazwano więc "Flatfish" i nagrano przez własne wydawnictwo. Album określono jako "wspaniały", "niezwykły" i "prawie doskonały", ale to występy na żywo zjednujące serca słuchaczy, sposób komunikacji między muzykami, ich czysta radość ze wspólnego grania, to właśnie doceniła publiczność i krytycy. Rubai, wydany w 2002 roku, nominowany do BBC Folk Album of the Year, był powszechnie uznany i przez dziennikarzy i muzyków z całego świata, ustalając reputację Flook jako jednego z najbardziej ekscytujących i innowacyjnych zespołów, które pojawiły się na angielsko-irladzkiej scenie folkowej, wygrywając nagrodę at BBC Folk Awards w 2006 dla najlepszej grupy. Trzeci studyjny album "Haven" został wydany w 2005 roku. Od 2008 roku grupa miała przerwę w działalności wracając na trasy koncertowe w 2013 roku po pięcioletniej przerwie. Mimo powrotu do działalności Flook decydował się tylko na krótkie trasy, a także występy na festiwalach. Wreszcie 12 kwietnia 2019 roku ukazał się nowy album „Ancora” i związana z nim trasa promująca po Anglii i Walii.
Dyskografia: "When the Party's Over" 1993 ARAD CD 101 (Celtic Music label) FLOOK "Live!" 1997 Small Time CD9405 FLOOK "The Four of Us" (America release only) 1999 Flatfish 001 FLOOK "Flatfish" September 1999. FLOOK. "Rubai" 2002. FLOOK. "Haven" 2005. FLOOK. "Ancora" 2019.
|