| Pochodząca z wysp Hebrydzkich grupa Trail West, to młody zespół, który spowodował spore zamieszanie na muzycznej scenie Szkocji. Grupa powstała na wyspie Tiree w 2008 roku oferując interesujące, ale tradycyjne brzmienie zwane West Coast Ceilidh. Cèilidh (wym. kejli) to tradycyjny taniec gaelicki, mający swoje źródła w Irlandii i Szkocji.
Pochodząca z wysp Hebrydzkich grupa Trail West, to młody zespół, który spowodował spore zamieszanie na muzycznej scenie Szkocji. Grupa powstała na wyspie Tiree w 2008 roku oferując interesujące, ale tradycyjne brzmienie zwane West Coast Cèilidh. Grupa Trail West powstała w 2008 roku na wyspie Tiree, założona przez Iana Smitha (akordeon, śpiew) oraz Andrew Findlatera (perkusja, śpiew). W 2010 roku do zespołu dołączyli, multiinstrumentalista Seonaidh MacIntyre z South Uist oraz gitarzysta Tirisdeach Alain Campbell. Pierwszy raz grupa, pod nazwą Na Tiristich, wystąpiła po raz pierwszy na przyjęciu w luksusowym hotelu Balmoral w Oban.
Od momentu powstania Trail West cieszy się zainteresowaniem w całej Wielkiej Brytanii. Skład zespołu zmieniał się. W skład zespołu weszli miejscowi muzycy Steven Cameron, Colin MacKinnon, Sophie Isaacson i John Campbell.
Pomimo zmian w składzie, Trail West starał się zachować oryginalny dźwięk. Często towarzyszą mu gościnni artyści, tacy jak Kenny Pearson z Oban oraz „Wee” Ewen Henderson ze Strontian (akordeon, dudy), którzy grają w podobnym stylu, wzmacniając brzmienie zespołu.
Ich wysiłki zostały docenione w 2010 roku przez rozgłośnię MG Alba, nominacją do Scots Trad Music Awards jako najlepsza szkocka grupa taneczna (Scottish Dance Band of the Year).
Pierwszy album zatytułowany „One That Got Away” ukazał się w kwietniu 2013 i w ciągu 24 godzin osiągnął pierwsze miejsce na liście „World Music” w serwisie iTunes. Na płycie znalazła się muzyka taneczna cèilidh, znana z lokalnej publiczności z koncertów i zabaw. Zamieszczono też dwie piosenki, gaelicka „A Pheigi A Ghraidh” oraz zaśpiewana w języku angielskim „The Island Boy”.
Drugi album „Rescattermastered” ukazał się w lipcu 2016 roku i demonstruje muzykaczne mistrzostwo frontowej pary Seonaidh MacIntyre i Iana Smitha dzięki energetycznym utworom i aranżacjom w utworach tanecznych. Oprócz tego na płycie znajdziemy szeroki wybór piosenek. Gościnnie wystąpiła szeroka gama uznanych muzyków: Alec Dalglish ze Skerryvore, Angus MacPhail ze Skipinnish Ewen Henderson z Mànran, wokalistka szkocka Kathleen MacInnes, Robert Robertson i Ross Wilson z Tide Lines oraz Malcolm Jones z Runrig.
W lipcu 2018 roku ukazał się kolejny album grupy „From the Sea to the City” i podejmuje temat zmiany w życiu jaką wielu musi podjąć przemieszczając się do miast, aby uzyskać dalsze możliwości edukacyjne i zawodowe. Album jest szeroką mieszanką różnych gatunków, reprezentując liczne przeżycia członków grupy wynikające z mieszkania zarówno na wsi jak i w mieście. W 2017 na stałe do składu dołączył Jonathan Gillespie i jego obecność jest na płycie widoczna. Album jest kontynuacją poprzedniego albumu, na którym szeroki wybór piosenek stał się integralną częścią repertuaru.
Rok 2020 miał być szczególny w historii zespołu z racji dziesięciolecia działalności, ale jak większość tego typu wydarzeń zostały przełożone na przyszłość. Główne obchody miały się odbyć w Sali koncertowej słynnego Barrowland Ballroom w Glasgow. Pomimo ograniczeń zespół ogłosił wydanie swojego czwartego albumu „Countless Isles and Endless Miles”, który ostatecznie ukazał się 11 grudnia 2020. Większość materiału nagrano jeszcze w lutym 2020 przed wprowadzeniem restrykcji z powodu Covid-19. Materiał został nagrany w Black Bay Studio na wyspie Isle of Lewis.
Płyta zawiera szeroki zakres melodii i piosenek zarówno w języku angielskim jak i gaelickim, ukazuje ewolucję od zespołu grającego taneczną muzykę ceilidh, dynamizm szacunek dla tradycyjnej kultury, którą udało im się uchwycić w studio, po przedstawicieli muzyki, która czerpie z innych stylów i gatunków. Album rozpoczyna niesamowity zestaw, kombinacja akordeonu i gwizdków, do których dołącza gitara elektryczna w kawałku „James Brown’s March”, po czym następuje przejście do utworu Phila Cunninghama „Wing Commander Donald MacKenzie of Ness” oraz „Hull’s Reel”, napisanym przez skrzypka z Cape Breton, Johna Morrisa Rankina. W dalszej części pojawia się „Air An Traigh”, klasyk zespołu Runrig z ich pierwszego albumu. Wszechstonność grupy ukazuje piosenka country Charliego Robisona „John O’Reilly” tutaj zatytułowana „Day Of My Return”. Tytułowy utwór został napisany przez członka zespołu Allana J Nairna. „Countless Isles And Endless Miles” to mocne wydawnictwo, które pozostaje w pamięci na długo po skończeniu płyty. Zasługuje na to, by usłyszeć ją jak najszersza publiczność.
Grupa wydała swój piąty album, „Thirsty Work”, 13 sierpnia 2024, miesiąc przed swoim największym koncertem w O2 Academy w Glasgow. Prezentując swój rozwój jako zespołu, ten 10-utworowy album z pewnością wywrze trwałe wrażenie na fanach przed koncertem. Nowy album jest świadectwem ewolucji zespołu i oddania muzyce. Dzięki połączeniu szczerych ballad i energicznych hymnów album nie tylko odzwierciedla rozwój zespołu, ale także głęboko rezonuje z doświadczeniami ich fanów związanymi z tęsknotą i więzią.
Dyskografia: The One That Got Away - 29 kwiecień 2013, Tyree Records Rescattermastered - 17 lipiec 2016, Tyree Records From the Sea to the City - 16 lipiec 2018, TW Records Ltd Countless Isles And Endless Miles - 11 grudzień 2020, TW Records Ltd Thirsty Work - 13 sierpień 2024, TW Records Ltd
Członkowie zespołu: Ian Smith: akordeon, gitara basowa Andrew Findlater: perkusja, spiew Alain Campbell: gitara, dudy Seonaidh MacIntyre: dudy, flażolety
Trail West - skład rozszerzony:: Jonathan Gillespie: instr. klawiszowe, śpiew Allan J. Nairn: gitara elektryczna
|
|