|
| Carrantouhill w Irlandii Źródło: Wikipedia | Carrantouhill, to najbardziej znany w Polsce zespoł, wykonujący muzykę celtycką. Zespół pochodzi ze Śląska i od 1987 roku nieprzerwanie promuje klimaty irlandzkie. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką, jak i własne aranżacje oparte na irlandzkich nutach. Wykorzystują, zarówno tradycyjne instrumentarium (skrzypce, dudy, bouzouki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) oraz instrumenty perkusyjne, klawiszowe i gitarę basową. Utwory są głównie instrumentalne, lecz często pojawia się wokal w postaci zaproszonych gości, znanych postaci z polskiej sceny rockowej, jazzowej i folkowej. Carrantuohill realizował wspólne projekty z takimi artystami jak Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Stanisław Sojka, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański i wielu innych.
Historia Początek Założyciele grupy Carrantouhil poznali się w Technikum budowlanym w Rybniku (im, WI Lenina) w 1978 roku. Zbyszek Seyda urodził się 30 kwietnia 1963 w Czerwieńsku nad Wisłą a w wieku 13 lat otrzymał pierwszą gitarę i zaczął się na niej sam uczyć. Adam Drewniok, urodzony 3 listopada 1963 r. w Rybniku, trafił do tej samej klasy a na gitarze zaczynał, również w wieku 13 lat. Wraz z nimi w tej samej klasie uczył się Erwin Jaworudzki. Zbyszek z Erwinem lubią wędrówki górskie. Przemierzając szlaki śpiewali piosenki do tekstów Nowrida, Gałczyńskiego, Stachury. Pisali swoje teksty. Występują na uroczystościach szkolnych.
Dołącza do nich Dariusz Sojka. Darek urodził się 10 stycznia 1964 r. w Żorach. Edukację muzyczną zaczął od nauki gry na akordeonie. Od III klasy szkoły podstawowej do I klasy Technikum Budowlanego uczęszczał na lekcje fortepianu do Ogniska Muzycznego w Żorach. Będąc w szkole średniej i będąc rozkochanym w jazzie rozpoczął naukę gry na saksofonie w Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku. W tym czasie wraz ze Zbigniewem Seydą i Adamem Drewniokiem założyli formację poezji śpiewanej “Eryś Group” (nazwana tak na cześć kolegi Erwina), która uczestnicząc w wielu przeglądach szkolnych i lokalnych, otrzymała m.in.: I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poezji Śpiewanej w Katowicach. W tej grupie grają również Irena Tragarz i Jacek Nowak.
Po maturze trójka Zbyszek Seyda, Adam Drewniok i Darek Sojka postanawiają pociągnąć dalej swoją pasję muzyczną. Dariusz grał w tym czasie w kilku formacjach jednocześnie, między innymi wraz z Tomkiem Szwedem, znanym muzykiem polskiej sceny country.
W Żorach rozwinęła się w tym czasie formacja Miondze, gdzie na skrzypcach grał Bogdan Wita. Miondze powstał jako formacja szantowa, zbudowana na bazie szkolnego kręgu przyjaciół, z Liceum im. Karola Miarki w Żorach.
Eryś Group (Adam, Zbyszek i Darek) w 1985 roku znalazł się wśród wyróżnionych na Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji Śpiewanej w Katowicach, co zaowocowało pierwszymi nagraniami na falach rozgłośni katowickiej Polskiego Radia (1986), w audycji red. Macieja Szczawińskiego. W 1987 roku w żorskim MDK grupa młodych animatorów kultury zorganizowała pierwszy festiwal „Sari ’87”. Miondze w tym czasie występował z Darkiem Sojką, który na festiwalu wystąpił w obu zespołach. Atmosfera była tak wspaniała, że spośród publiczności festiwalu zawiązał się zespół Dno, z utalentowanym skrzypkiem Maciejem Paszkiem w składzie. Wtedy to liderzy Eryś Group zafascynowane celtycką melodią Kwartetu Jorgi (polski zespół folkowy powstały na początku lat 80), zaakceptowały pomysł Darka Sojki, by nową nazwę wziąć od najwyższej góry Zielonej Wyspy. Niebawem dołączył Bogdan Wita, a w ślad za nim podążył Maciej Paszek.
Pierwsze występy odbywały się w niewielkich salach kameralnych wnętrz muzeów, bibliotek, domów kultury. Skromną publiczność przyciągała oryginalna melodyką na bazie celtyckich nut.
W listopadzie i grudniu 1988 roku PR Katowice emitowało na swojej antenie audycje Anny Herman z cyklu „Moje muzyczne pasje” z zespołem Carrantuohill w roli głównej. Przez przypadek usłyszał ich znany już w Polsce muzyk country Tomasz Szwed. Tak rozpoczęła się owocna współpraca obu formacji i wejście na szerszą scenę, z czego najwięcej „skorzystał” Darek – przez jakiś czas etatowy członek zespołu Szweda.
Rok 1991 zaczął przynosić nieoczekiwane zmiany. Polska stawała się powoli krajem demokratycznym, co miało swoje przełożenie na sferę kultury, w tym muzyki. Pojawiło się też pewne ryzyko rozbicia personalnego młodego niescementowanego jeszcze do końca zespołu. Darek zapraszany przez Tomka Szweda był tam lepiej wynagradzany. Kończący studia Bogdan Wita dodatkowo grał i śpiewał w zespole Granum, m.in. na festiwalach „Sacro Song” w Katowicach i „Cantate Deo” w Gliwicach (festiwale pieśni i muzuki religijnej). Maciek Paszek i Darek Sojka wystąpili obok Tomka Szweda na „Pikniku Country ’91” w Mrągowie. Potrzebny był jakiś integracyjny akcent – najlepiej wspólny sukces. Taką rolę spełniło pierwsze wydawnictwo autorstwa Carrantuohill oraz nieco szalony wyjazd za zachodnią granicę Polski.
Na rynku pojawia się pierwsza kaseta z nagraniami zespołu, pod tytułem „Magic of Celtic Rings”, wydana dzięki pomocy firmy turystycznej „Atlas” z Żor. 19 utworów zostało nagranych w studiu Radia Katowice. Grupa pokazuje się szerszej publiczności, biorac udział w rockowym festiwalu w Jarocinie.
Z nagrań dokonanych dla opolskiej rozgłośni Polskiego Radia, w listopadzie 1991 i kwietniu 1992 roku, powstaje druga kaseta zatytułowana „Waiting for Ireland”.
Kierunkiem pierwszych wyjazdów zagranicznych była Belgii i Niemcy. W Hamburgu grali w Shamrock Irish Pub. Efektem tych wyjazdów było, między innymi, przestawienie Adama Drewnioka na gitarę basową.
W sierpniu 1992 roku, po ślubie Marioli i Bogdana Witów Carrantouhill wyruszył za granicę ponownie, tym razem do krajów Beneluksu, Francji i Niemiec. Do Niemiec wrócili w grudniu, grając w Hamburgu i Hanowerze. Pierwsze dwa tygodnie sierpnia 1993 roku – znów Belgia.
W 1993 roku ukazuje się pierwsza płyta "Irish Dreams", zawierająca najciekawsze utwory z wydanych wcześniej kaset. W większości są to utwory taneczne i instrumentalne opracowania ballad
Z końcem 1993 roku wydano kasetę "Merry Christmas". Kaseta świąteczna, wydana jednorazowo, w niskim nakładzie, będąca niejako prezentem na okres świąteczny. Materiał ten został wykorzystany dodatkowo na płycie “Dziesięć”, jako podsumowanie dziesięcioletniej działalności zespołu.
W sierpniu 1993 roku podczas występu w ramach promocji Guinnessa w Irish Pubie na Miodowej w Warszawie zespół poznaje muzyka i organizatora Boba Balesa, pół Irlandczyka, pół Szkota mieszkającego w Niemczech. Nawiązują z nim ścisła współpracę. Wynikiem współpracy z Bobem jest nowa płyta „Rocky Road To Dublin”, nagrana w studio Polskiego Radia w Opolu, jesienią 1993 roku. W nagraniach uczestniczy Bob Bales na bouzuki, bodhranie oraz śpiewając. Z inicjatywy Boba zespół wyjeżdża do Moskwy i Berlina, a następnie w maju ponownie do Niemiec.
W dniach 5 do 20 lipca 1994 roku odbywa się pierwsza wyprawa do Irlandii, której głównym celem były warsztaty muzyczne „South Sligo Summer School”, z udziałem znawców i wykonawców celtyckiej muzyki. Dla zespołu innym ważnym celem była wycieczka na szczyt Carrantuohill.
Do Irlandii wracali kolejno w latach 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali - "Cork Folk Festival" oraz w słynnym "Fox`s Pub" czy też w "St.Anns Church" w Dublinie.
W 1995 roku Jurek Owsiak, prezenter muzyczny i organizator zaprosił zespół na pierwszy „Przystanek Woodstock”, jeden z ważniejszych festiwali rockowych w Polsce. Po raz pierwszy festiwal odbył się w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim, w lipcu 1995 roku. Udział wzięło ok. 30 tysięcy uczestników, a oprócz Carrantouhill wystąpiły tam bardzo znani polscy wykonawcy. Impreza odbywa się do dzisiaj a zespół gościł na prawie wszystkich edycjach.
Nagrań do kolejnego wydawnictwa dokonano, również, w studio Radia Opole w maju 1995 roku. Krążek o nazwie „Speed Celts” zawiera żywiołowe aranżacje tradycyjnych irlandzkich melodii z wyraźnie słyszalnym słowiańskim duchem.
W 1996 roku ukazuje się album koncertowy „Na Żywca”, do którego materiał został zarejestrowany podczas jednego z najlepszych koncertów zespołu w Filharmonii opolskiej.
Podczas prologu muzycznego „Salonu Literackiego” w katowickiej Koszutce, zespół zawarł znajomość z jednym z najbardziej znanych współczesnych poetów polskich, Ernestem Bryllem. Ernest Bryll był, w latach 1991-1995, ambasadorem Irlandii. Ta znajomość zapoczątkowała trwałą współpracę.
Po 10 latach W 1997 roku Carrantouhill zatrudnił w zespole perkusistę Marka Sochackiego. Marek, zafascynowany perkusją od dzieciństwa, muzyczny samouk, związany był wcześniej muzyką jazzową. Propozycja współpracy z zespołem sprawiła, że na stałe związał się z muzyką irlandzką. Zespół, natomiast, doszedł do wniosku, już wcześniej, że instrumenty perkusyjne wzbogacą ich muzykę.
W maju 1997 roku odbyła się druga wyprawa do Irlandii a w lipcu grupa uczestniczyła na festiwalu muzyki folkowej w pobliskiej Łomnej w Czechach, o nazwie „Dolni Lomna Festival, Festival na Pomezi”.
W lutym 1998 roku ukazuje się płyta "Dziesięć" podsumowująca dziesięcioletnią działalność zespołu. Oprócz ścieżki muzycznej, na której znajdują się wybrane utwory z całej dotychczasowej dyskografii zespołu, znajduje się tu część multimedialna będąca fotograficznym podsumowaniem istnienia grupy oraz dokumentacją z wyprawy zespołu do Irlandii wspólnie z ekipą filmową Jurka Owsiaka, która miała miejsce w maju 1997 roku. Dodatkowo część multimedialna wzbogacona jest o 2 teledyski powstałe w wyniku wspomnianej wyprawy do Irlandii.
Gdy w 1998 roku przyjaciele polskiego noblisty Czesława Miłosza, postanowili zorganizować kilkudniowy festiwal na cześć poety, to sam Miłosz wymienił zespół Carrantouhill. "The Internationl Czeslaw Miłosz Festival" w Claremont McKenna College uświetniła plejada znakomitości ze świata literatury z całego świata. Członkowie zespołu, przy okazji, zwiedzili najciekawsze miejsca zachodniego wybrzeża. Byli w Hollywood, ich hotel mieścił się przy słynnej "U.S. Route 66" i odwiedzili klub "Whisky a Go Go", gdzie zaczynał zespół The Doors. Festiwal odbył się pod koniec kwietnia.
W marcu 1999 roku zespół pojawia się na antenie radiowej "Trójki" w towarzystwie Ewy Bem i Roberta Kasprzyckiego.
Na początku września 1999 roku jeszcze jeden wyjazd na wyspy. Na trasie znalazły się Cork, Dublin, Belfast, Liverpool ze słynnym klubem The Cavern, gdzie zaczynali The Beatles. Uczestniczyli w XX Festiwalu Tradycyjnej muzyki Irlandzkiej w Cork. Wystąpili w kultowym pubie Johnnie Fox's Pub w Dublinie.
Nowa płyta „Between” została nagrana pod koniec 1999 roku w gościnnym studio Radia Opole a ukazała się tuż przed dniem Św. Patryka w roku następnym. Płyta jest udanym rozwinięciem ich wcześniejszej twórczości. Własne utwory oparte na celtyckiej nucie zastąpiły dotychczasowe stylizacje. Na płycie, w śpiewanych przerywnikach, występuje właściciel poznańskiego pubu „O'Morgan's Irish Pub” Ollie Morgan, a w jego pubie rozpoczęła się promocja płyty. Na występie w tym pubie gościł ambasador Irlandii Patrick McCabe. W pięknych, nostalgicznych balladach udział wziął opolski kwartet smyczkowy Quodlibet.
Carrantouhill rozpoczął współpracę z profesjonalnym zespołem tańca irlandzkiego Clanrye Dancers, opracowując wspólny program muzyczno-taneczny.
W drugiej połowie 2001 Carrantouhill wziął udział w nagraniach do filmu "Duch Gór" Rafała Lipki. Ten niskobudżetowy film, „zjechany” przez krytykę nigdy nie trafił do kinowej dystrybucji. Muzyka zespołu Carrantuohill jest na pewno plusem dla tej, osadzonej w średniowieczu ballady. Film ukazał się w 2004 roku pod nazwą "Serce Gór".
Próby nowego, bardziej popularnego podejścia do prezentacji swojej muzyki pojawiły się na festiwalu "Sari 2002", gdzie, obok zespołu, pojawili sie wokaliści: Kuba Badach, Robert Kasprzycki, Anna Chwieduk, Anita Lipnicka.
Po 15 latach Swój jubileusz 15-to lecia zespół obchodził w Teatrze Ziemii Rybnickiej. W 2002 roku powstała też płyta „Inis”, będąca kontynuacją pomysłu z „Between”, to znaczy, zagranie irlandzkich melodii z zaproszonymi gośćmi. Są wśród nich gwiazdy znane z rodzimych list przebojów: Stanisław Sojka, Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Fiolka Najdenowicz, Paweł Kukiz, Anna Chwieduk, Kuba Badach i Robert Kasprzycki. Znane irlandzkie przeboje zostały przetłumaczone na język polski. Wiekszość liryków na płycie jest autorstwa Ernesta Brylla. Anita Lipnicka sama napisała tekst zatytułowany „Modlitwa o miłość” (do „Foggy Dew”), Robert Kasprzycki zaś zaśpiewał „Dziwnie tak” z tekstem Zbyszka Sejdy („Dirty Old Town”), a w „Zaproszeniu” („The Merry Muses of Caledonia”) śpiewanym przez Anne Chwieduk wykorzystano wiersz Leopolda Staffa. „Zielony król” w wykonaniu Anny Marii Jopek („Mo Ghile Mear” na płycie The Chieftains śpiewał to Sting) to piosenka która otwiera płytę. Koncerty promujące nowy krążek odbyły się „w okolicach” Dnia Świętego Patryka. W sobotę 15 marca 2003 roku w katowickim Górnośląskim Centrum Kultury pojawił się Irlandczyk Ollie Morgan (poznany już wcześniej – śpiewający na Between – właściciel sieci irlandzkich pubów w Polsce, dziś już nieżyjący) i warszawska formacja taneczna Reelandia. Kulminacja promocji Inis miała miejsce dwa dni później w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN. Przez scenę przewinęło się 34 wykonawców, z Anitą Lipnicką, Fiolką, Pawłem Kukizem i Robertem Kasprzyckim. W rankingu Best of 2003 Celtic Connections Radio Show (USA) nieznani dotąd Polacy zajęli 17 miejsce wśród dwustu kandydatów.
W kwietniu 2004 roku doszło do czwartej z kolei wyprawy do Anglii i Irlandii. W planie był m.in. Londyn i Dublin. Irish Polish Society (Towarzystwo Irlandzko–Polskie) w Dublinie obchodziło swój jubileusz 25 lat. Zespół wystąpił we wnętrzach kościoła anglikańskiego St Ann’s Church w Dublinie, w zamku Kinnitty, w Busker Brownes Pub w Galway oraz w ramach „Cork Folk Festiwal”. W Galway muzycy odwiedzili Henry’ego McCullougha, znanego północnoirlandzkiego muzyka, współpracującego m.in. z Paulem McCartney’em, Joe Cockerem i Pink Floydami. Henry McCullough występował w 1998 roku w Polsce z lokalnymi muzykami i nagrał tutaj płytę „Blue Sunset”. Z Irlandii grupa wyruszyła do Francji. W Rochetaillee koło St Etienne miał miejsce doroczny festiwal „Roches de Celtiques”. Prasa miejscowa pisała, iż Polaków uznano za najlepszy z występujących zespołów. Kolejnym występem było uczestnictwo w wielogatunkowym muzycznie festiwalu „Colours of Ostrava” z udziałem wykonawców z całego świata. Wystąpili m.in. Bob Geldof & The Bobkatz, a ponadto urodzona w Belgii Brytyjka arabskiego pochodzenia – Natacha Atlas i Francuz o algierskich korzeniach Rachid Taha.
W 2005 roku wydana została szczególna płyta zespołu o tytule „Session, Natural Irish & Jazz”. Album jest połączeniem muzyki irlandzkiej z najlepszym polskim jazzem. Jest to rejestracja koncertu, który odbył się w styczniu 2005 roku w Muzycznej Owczarni w Jaworkach. W nagraniu uczestniczą największe gwiazdy polskiej sceny jazzowej, saksofonista Tomasz Szukalski, wokalistka Urszula Dudziak, Wojciech Karolak na organach Hammonda, gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański, wibrafonista Bernard Maseli oraz katowicki pianista Robert Czech. Z tego wydarzenia powstało również i inne wydanie. Wydawnictwo "Ferment" wydało "Irish Jazz & Irish Ferment", 2 płytowy album, będący kompilacją utworów zespołu Carrantuohill. Pierwsza, zatytułowana "Irish ferment", zawiera 15 standardów irlandzkiego folku. Druga - "Irishjazz", to zapis tego samego koncertu. Muzyczna Owczarnia jest jedynym w swoim rodzaju Domem Pracy Twórczej założonym przez plastyka Wieńczysława Kołodziejskiego i jego przyjaciół w Jaworkach koło Szczawnicy. W zaadaptowanej i zmodernizowanej starej owczarni od 1999 roku występują tu znane zespoły i muzycy prezentujący różne gatunki muzyczne. Od 2004 roku w Muzycznej Owczarni odbywa się ponad 100 koncertów rocznie. O ile płyty wydane przez “Ferment” zostały tylko nominowane do nagrody Fryderyk za 2005 rok w kategorii album roku etno/folk/muzyka świata, to rok później „Session - Natural Irish & Jazz” taką nagrodę otrzymało. Przedstawiciele zespołu odebrali nagrodę na gali w „Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny”.
18 listopada 2006 roku odbył się Jubileuszowy XV koncert "Serce za serce". Koncert miał miejsce w Teatrze Nowym w Zabrzu i zapisał się jako widowisko muzyczno - taneczne o znaczącym tytule "Touch of Ireland". "Touch of Ireland" powstało w oparciu o wieloletnie doświadczenia artystyczne znakomitej grupy Carrantuohill oraz dynamiczej i barwnej formacji tanecznej Reelandia. Koncert został zorganizowany przy współpracy Agencji CELT z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Efektem tego wydarzenia jest płyta DVD (oraz CD) pod tym samym tytułem. Widowisko to wciąż gości na scenach, ostatnio z grupą taneczną The Treblers. W maju 2007 roku Carrantouhill dorobił się własnego, profesjonalnego studia nagrań, które powstało obok domu Bogdana Wity w Żorach, w przebudowanej stodole.
21 czerwca 2008 roku w kościele Św. Jerzego w Redułtowach (miasto w aglomeracji śląskiej, graniczące z Rybnikiem) miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Miejscowy ksiądz Bogdan Rek, zaprzyjaźniony z zespołem ksiądz i znany z niezwykłych pomysłów muzycznych, zaproponował zespołowi zagranie koncertu o wschodzie słońca z towarzyszeniem wokalistki kochającej klimaty celtyckie i mającej w swym repertuarze piosenki Loreeny McKennitt. "Koncert o świcie" miał rozpocząć się o godzinie czwartej rano a wokalistką była Katarzyna Sobek. Maciej Paszek i Marek Sochacki akompaniowali wcześniej wokalistce w jednym z konkursów młodych talentów jako muzycy sesyjni. Koncert niezwykły, o niezwykłej porze, we wnętrzach kościoła wzbudził duże zainteresowanie publiczności.
21 marca 2009 roku odbyła się pierwsza edycja Zielonej Wyspy Śląsk, ekologiczno-artystycznego przedsięwzięcia, którego gospodarzem stał się Carrantouhill. Po zasadzeniu 200 drzew w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie na scenie zaprezentowali się Carrantouhill wraz z zaproszonymi artystami. Z irlandzkim repertuarem wystąpiła Orkiestra Dęta KWK Chwałowice, zespół Dżem oraz balet Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który perfekcyjnie opanował taniec irlandzki. Poza wymienionymi gośćmi na scenie zagrali także artyści już wcześniej występujący z zespołem Carrantuohill: Kasia Sobek, Robert Kasprzycki, Paweł Kukiz, Pipes & Drums, Reelandia, Celtic Senses. Całość przeplatana była poezja irlandzka prezentowana przez Ernesta Brylla.
21 listopada 2009 roku zespół wystąpił z Kasią Sobek w bazylice Wniebowzięcia NMP w Rudach Wielkich, w scenerii gotyckich murów w towarzystwie harfistki Anny Faber, wokalistki Katarzyny Sobek a recytując wiersze, wystąpiła z nimi Anna Dymna. Podczas koncertu, zarejestrowanego w Pocysterskim Zespole Pałacowo-Klasztornym w Rudach, muzykom udało się stworzyć niecodzienną atmosferę. Z tego wydarzenia powstał dwupłytowy album „Celtic Dream”, wydany w formie DVD i CD, którego premiera odbyła się 23 czerwca 2010 roku, w „Noc Świętojańską” na molo w Sopocie. Pierwsze spotkanie zespołu z Anną Faber miało miejsce podczas koncertu w jednym z Warszawskich pubów. Było to spotkanie towarzyskie, podczas którego zespół i Anna wyrazili chęć współpracy. „Celtic Dream” funkcjonuje od tego czasu jako oddzielny projekt artystyczny.
W połowie stycznia 2011 roku płyta „Inis” uzyskała status „Złotej”, natomiast rok później Związek Producentów Audio–Video przyznał status „Platynowej Płyty” dla „Session, Natural Irish & Jazz”.
25 lat Carrantuohill świętuje swoje 25-lecie. Grupa wystąpiła w radiowej Trójce wraz z Eleanor McEvoy. Koncert odbył się 18 marca 2012 roku Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Eleanor McEvoy jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów. Wśród jej kompozycji znajdują się takie przeboje, jak „Sophie”, „A Glass Unkissed” czy „Whisper A Prayer To The Moon”.
W ramach obchodów Dni Województwa Śląskiego, które pod hasłem "Śląskie. Serce Europy" odbył się koncert zespołu Carrantouhill i jednej z najlepszych na świecie orkiestr dętych, pochodzącą z Rumunii, Fanfare Ciocărlia. "Celtic Balkan Power Project" - tak brzmi pełna nazwa tej fuzji, to zestawienie dwóch odległych światów: celtyckich i cygańskich dźwięków. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się 12 maja 2012 roku na Kampusie Uniwersyteckim w Rybniku. W sierpniu zagrali w tym zestawieniu na Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą. Fanfare Ciocărlia, to orkiestra dęta pochodząca ze wsi Zece Prăjini w północno-wschodniej Rumunii. Członkowie zespołu zaczynali od grania na weselach i chrztach w pobliskich wioskach. Fanfare to francuskie słowo, które przeszło do języka rumuńskiego i określa orkiestrę dętą, zaś Ciocărlia to rumuńskie słowo określające skowronka.
Z okazji swojego jubileuszu, grupa wydaje dwupłytowy album „25”, gdzie jeden krążej to nagrania studyjne a druga, to, wspomniany wcześniej, koncert radiowy. Na płycie studyjnej znajdują się tradycyjne melodie irlandzkie w bardzo nowatorskim opracowaniu, a ponadto wiele nowych, autorskich kompozycji. Na płycie „na żywo” z koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Programu 3 Polskiego Radia w dniu 18 marca 2012, oprócz Eleanor McEvoy wystepują: Maciej Balcar, Anna Faber, Robert Kasprzycki i zespół Banana Boat. Płyta oficjalnie trafiła do dystrybucji 22 października 2012.
W tym też roku zespół rozpoczął współpracę z młodziutką Anią Buczkowską, która sama zgłosiła się do zespołu z propozycją wspólnego wykonania kilku utworów. Ciekawa, miękka barwa głosu, pasowała do irlandzkiego repertuaru i Ania, choć nieoficjalnie, stała się siódmym członkiem zespołu. W 2012 Ania była jeszcze uczennicą Liceum w Katowicach, lecz już z dużym doświadczeniem na scenie. Od najmłodszych lat śpiewała i tańczyła w zespole „Słoneczni” w katowickim Pałacu Młodzieży. Jej przygoda ze sceną zaczęła się od telewizyjnego programu „Od przedszkola do Opola” w edycji z Golec uOrkiestra. Brała udział w programach muzycznych np. "Bitwa na głosy" (program o formule „talent show”). W roku 2010 została zaproszona przez Majkę Jeżowską do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci chorych na nowotwory. Gra w musicalu „Oliver!” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
21 marca 2013 roku odbył się piaty już finał „Zielonej Wyspy Śląsk”. Tym razem razem z grupą wystąpili m.in. Stanisław Soyka, Marcin Wyrostek, Anna Buczkowska i Ireneusz Krosny. Ponadto formacja taneczna Salake wespół z Carrantuohill zaprezentowały wyjątkowe przedstawienie oparte na muzyce i tańcu irlandzkim. Z formacją Salake grupa opracowała w 2010 roku widowisko taneczno-muzyczne Fire Dance, która jest, opowiedzaną tańcem i muzyką, własną wersja bajki o Kopciuszku. Z.F.T. SALAKE to utytułowany i uznany na świecie zespół taneczny, który istnieje od 1990 roku. Łączy taniec irlandzki z innymi gatunkami tworząc niezwykłe dziecięce show taneczne. Jest wielokrotnym laureatem nagród Grand Prix i tytułu Mistrza Polski.
Na kolejnej, szóstej już edycji „Zielonej Wyspy Śląsk” Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu gościł, oprócz Carrantouhill, m.in.: Mieczysława Szcześniaka, kabaret Hrabi, orkiestrę Big Silesian Band pod dyr. Joachima Krzyka, chór młodzieżowy Voce Segreto pod dyrekcją Andrzeja Marcińca oraz formację Salake. Grupa wystąpiła także na dużej scenie Przystanku Woodstock 2014 z Eleonor McEvoy.
W dniu Św. Patryka, 17 marca 2017 zespół rozpoczął obchody swojego trzydziestolecia. Carrantuohill wystąpił w Warszawie dwukrotnie - najpierw w niedzielę 19 marca w Studiu Radiowej Trójki (19 marca), a następnie w Teatrze Roma (21 marca). W Romie zaprezentowany został spektakl "Touch of Ireland - The Storm" z udziałem zespołu tanecznego Treblers.
Z okazji 30-lecia zespołu Carrantuohill wydał nowa płytę Zielona Droga, która ukazała się w marcu 2017 roku. Na albumie znalazły się przeboje formacji Dwa plus jeden – „Iść w stronę słońca” i „Chodź pomaluj mój świat”, w bardzo skocznej, celtyckiej, żywiołowej aranżacji a poza nimi tradycyjne piosenki i utwory instrumentalne.
11 września 2020 roku ukazał się album „Vintage”. Album został nagrany z gościnnym udziałem Maćka Balcara, wokality zespołu Dżem, z którym muzycy Carrantuohill wspólnie sięgnęli po największe przeboje lat 60.-80. Oczywiście prezentując je w zupełnie nowym, folkowo-bluesowym, opracowaniu.
*Historia w opraciu o cykl artykułów z gazety "Tygodnik Rybnicki" z 2012 i 2013 roku autorstwa Stefana Smołki.
Skład zespołu: Adam Drewniok - gitara basowa Zbigniew Seyda - bouzouki, cytra, mandolina, gitara akustyczna Marek Sochacki - instrumenty perkusyjne i klawiszowe Dariusz Sojka - akordeon, uilleann pipes, flety, tin whistles, bodhran Maciej Paszek - skrzypce Bogdan Wita - gitara akustyczna Anna Buczkowska - śpiew
Dyskografia: 1991 Magic of Celtic Rings - kaseta 1992 Waiting for Ireland - kaseta 1993 Irish Dreams 1993 Merry Christmas - kaseta 1994 Rocky Road to Dublin 1995 Speed Celts 1996 Na Żywca 1998 Dziesięć 1987-1997 2000 Between 2002 Inis 2005 SESSION natural irish & jazz 2007 Touch of Ireland (DVD) 2010 Celtic Dream (CD i DVD) 2012 25 (2 CD) 2017 Zielona Droga 2020 Vintage
Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa
Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill na Piątym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa
Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017
|
|
|