Cara jest grupą grającą folk irlandzki, której członkowie pochodzą z Niemiec, Szkocji i Irlandii. Nazwa pochodzi z języka irlandzkiego i tłumaczy się jako „przyjaciel”. Ich muzyka jest mocno zakorzeniona w tradycji Irlandzkiej i Szkockiej, lecz ich oryginalne aranżacje znanych utworów zdecydowanie ich wyróżniają. Występowali na koncertach i festiwalach na całym świecie, od USA poprzez Niemcy, Irlandię Anglię, Francję, Holandię, Austrię Szwajcarię i Danię. Cara jest laureatem nagród Irish Music Awards, „Best New Irish Artist” w styczniu 2010 roku i prestiżowej nagrody „Top Group” w styczniu 2011.
Grupę Cara założyła Gudrun Walther wraz Sandrą Steinort w 2003 roku. Pochodząca z Nadrenii-Palatynatu Gudrun była znana na muzycznej scenie od lat. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat, później nauczyła się grać na lirze korbowej i akordeonie. Od kiedy jej starszy brat grał na skrzynce perkusyjnej i dudach, irlandzka i francuska muzyka stała się dla niej podstawą. W wieku lat siedemnastu utworzyła swą pierwszą grupę, More Maids (1994 rok). W 2003 roku Gudrun postanowiła zmierzyć się z większą orkiestrą i bogatszym dźwiękiem. Gudrun założyła grupę Cara, wraz z Sandrą Steinort (śpiew, flet, pianino), którą znała z wcześniejszych sesji muzycznych i uznała, że ich głosy do siebie pasują. Dołączyli do nich Claus Steinort (flet, flażolety, concertina), młodszy brat Barbary Coerdt z More Maids, jeden z najlepszych flecistów w Niemczech oraz Rolf Wagels na bodhranie. Claus i Rolf, to założyciele zespołu DeReelium. Jeszcze jednym członkiem został gitarzysta Jürgen Treyz, znany z zespołu Adaro, wykonującego średniowieczny rock.
W 2004 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany „In Colour”. CD zawiera tradycyjne jigi i reele oraz kilka własnych kompozycji, których autorami są Jürgen, Claus i Sandra nawiązujące do muzyki Szkocji, Irlandii, Bretonii i Galicji. Na płycie wyróżniają się utwory „Three Ravens” i „False, False” sięgające do piosenek szkockich oraz „The King and the Fair Maid” czy „There's a Light”, napisane przez Gudrun w tradycyjnym stylu. Wreszcie bluegrassowy „Sailor Boy” z przejmującą melodią.
Cara została doskonale przyjęta w Irlandii, nawet na dużym festiwalu (Ennis Trad Festival w 2005 roku), wśród wielu irlandzkich grup. W lecie 2007 roku Cara koncertowała w Stanach Zjednoczonych, zyskując określenie najlepszego, najbardziej popularnego i pomysłowego zespołu muzyki irlandzkiej z Niemiec.
Wiosną 2007 roku ukazała się druga płyta „In Between Times”, która została nominowana do nagrody niemieckich krytyków płytowych. Dwa wyraziste głosy Gudrun Walther i Sandry Steinort, doskonałe tradycyjne utwory takie jak „Poisoned Peas” (zwany również „Lord Randal” lub „Henry My Son”), „The House Carpenter” oraz „The Maid of Whitby” oryginalne melodie, kilka mocnych własnych kompozycji, w tym w stylu bretońskiego fest noz.
Już wcześniej, Agencja Real Good Music, z siedzibą w USA, zainteresowała się zespołem i podpisała z nimi umowę. W sierpniu 2007 miała miejsce pierwsza trasa koncertowa po Stanach żjednoczonych. W październiku 2007 roku grupa nagrała koncertowe DVD i CD w Arsenal Theater w Vlissingen (Holandia). Płyty ukazały się wiosną 2008 roku pod tytułem „In Full Swing”. Również wiosną 2008 roku miała miejsce druga rozszerzona trasa, który zaprowadziła zespół aż na zachodnie wybrzeże USA. Kolejne koncerty w Ameryce odbyły się w lecie 2008 roku z Amandą Kehoe, gościnnie, w miejsce Sandry Steinort.
W 2009 roku zespół został zaproszony na największy irlandzki festiwal w USA, Milwaukee Irish Fest jako jedna z gwiazd. Oprócz Milwaukee, zespół zagrał także na Kansas City Irish Festival. W tym czasie Patricia Clark zastąpiła Sandrę Steinort.
Stale zwiększająca się obecność zespołu na terenie USA oraz ich koncerty zostały uhonorowane w styczniu 2010 roku, przez Irish Music Association, nagrodą Irish Music Award 2009 dla najlepszego nowego irlandzkiego artysty roku (Best New Irish Artist).
Dla Sandry i Clausa Steinortów, rosnące wciąż potrzeby na trasy koncertowe i występy zespołu, stawały się coraz mniej możliwe do pogodzenia z życiem zawodowym. W końcu oboje opuścili grupę na wiosnę 2010 roku. Nowymi członkami zespołu zostali Jeana Leslie, nagrodzona w 2008 roku nagrodą BBC 2 (Young Folk Awards) oraz siedmiokrotny zwycięzca ogólno-irlandzkich konkursów na dudy (All Ireland Champion on Uilleann Pipes), Ryan Murphy. Pochodząca z Orkadów, skrzypaczka Jeana Leslie znana z występów w duecie z Siobhan Miller zaangażowała się później w 2014 roku w powstanie zespołu Fara. Ryan Murphy pochodzi z Cork w południowej Irlandii jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych muzyków na scenie tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Ryan jest członkiem-założycielem młodego irlandzkiego zespołu Éalú a od 2014 roku stał się członkiem cieszącego się dużym uznaniem szkockiego zespołu Manran. Ryan występuje także w duecie z Gráinne Brady.
W lecie 2010 roku, w nowym składzie grupa wyruszyła w kolejną trasę koncertową po USA a w październiku 2010 ukazał się nowy album „Long Distance Love”. Album odzwierciedla nie tylko różnice geograficzne między poszczególnymi członkami zespołu, lecz również ich zainteresowania w kierunku różnych stylów muzycznych. Przede wszystkim są to wpływy Irlandii i Szkocji, ale także bretońskie, galicyjskie, amerykańskie czy też muzyki z Nowej Szkocji.
Na początku roku 2011 zespół Cara został uznany przez Irish Music Association za najlepszą grupę 2010 roku (Top Group).
Album „Horizon” ukazał się 4 października 2013 roku. Zestaw zawiera 13 kompozycji, z których osiem jest całkowicie oryginalnych. Na tym krążku zespół sprawnie łączy celtycką tradycję z muzyką sięgającą do innych gatunków. Otwierający płytę „Take Flight”, to wspólny utwór ocierający się nieco o pop. Drugi utwór „Masters of Consequence” ma podobny wstęp, ale bardzo szybko rozwija się w bardziej znajome brzmienie grupy. Pojawienie się Kim Edgar przynosi ze sobą silny szkocki odcisk odzwierciedlający jej pochodzenie z Edynburga i klasyczną grę na fortepianie. Widać to doskonale w balladzie „Ice and Ashes”, gdzie Kim śpiewa wspólnie z Gudrun.
W marcu 2014 roku następuje zmiana w składzie. Dudziarz Ryan Murphy odchodzi z zespołu poświęcając swój czas w całości dla grupy Manran, której już wcześniej był członkiem. Cara, jednakże, znalazła doskonałe zastępstwo w postaci młodego, utalentowanego muzyka i wytwórcę dudów Hendrika Morgenbrodta. Hendrik od dawna był fanem grupy a i dla zespołu posiadanie w swoim składzie muzyka, który potrafi adaptować swój instrument, jest zyskiem. Hendrik zaczął grać na dudach w wieku 11 lat a jego nauczycielami były takie postacie jak John McSherry czy Brian McNamara.
15 stycznia 2016 roku ukazał się piąty studyjny album zespołu, po raz pierwszy bez udziału muzyków gościnnych, odzwiercedlający koncertowe brzmienie grupy. Album zawiera dziewięć urzekających, oryginalnych piosenek i melodii, dwie tradycyjne ballady i utwory wybranych współczesnych artystów, zwłaszcza "Little Musgrave", tradycyjną balladę nagraną wcześniej przez Planxty.
Gudrun Walther gra tradycyjną muzykę niemiecką wraz z Jürgenem Treyzem w zespole Deitsch (założony zimą 2004/2005), zdobywając dużą renomę w swoim kraju. Oboje są, również częścią szkocko-niemieckiego zespołu Litha (powstał w 2011 roku), obok Aarona Jonesa (Old Blind Dogs, Kate Rusby Band) i Claire Mann (Ex-Tabache).
Cara występuje regularnie w Irlandii i Szkocji. Ich ostatnie trasy obejmowały trzydziesty Cork Folk Festival, Celtic Connections w 2016 roku a po nim szkocka trasę z występem w Queens Hall w Edynburgu oraz Eden Court w Inverness. W 2017 roku ukończyli pierwszą angielską trasę koncertową, a następnie uczestniczyli w Shrewsbury Folk Festival.
W lutym 2018 roku ukazała się płyta koncertowa zespołu „Cara – Live”. Tym albumem Cara uczciła swoje 15 lat istnienia na międzynarodowej scenie folkowej. Nagrania pochodzą z trasy koncertowej w 2017 roku. Album zawiera kilka znanych i lubianych utworów, kilka nigdy nie publikowanych a granych na koncertach oraz pięć zupełnie nowych. Po 15 latach Cara osiagneła nie tylko niezrównana dojrzałość techniczną, ale także rozwinęła własny styl, który organicznie łączy wplywy z obu stron Atlantyku. Po tych wszystkich latach widać, że dla muzyków atmosfera koncertu jest tak samo podniecająca jak dawniej, co pokazują, zwłaszcza w swoich solówkach.
Nowy grupy, pod tytułem „Grounded” ukazał się 15 października 2021 roku. Początkowo miał być wydany w grudniu 2020 rok jako „The Spell of Winter”, lecz pandemia nie tylko opóźniła jego wydanie, ale i zmieniła tytuł. Zmuszeni przez ostatnie wydarzenia do zaprzestania intensywnego życia muzycznego zareagowali przemyślanym, filozoficznym i doceniającym życie nagraniem z emocjonalnymi odpowiedziami na niektóre pytania. Ten album, to kombinacja świetnie zaaranżowanych tradycyjnych i oryginalnych piosenek i utworów instrumentalnych. Zestaw rozpoczyna „The Cockle Gatherer”, trochę nie doceniana piosenka z wyspy Eigg na Hebrydach, częściowo przetłumaczona z języka galickiego przez Kennetha McLeoda. Szockich standardów jest więcej. Na uwagę zasługuje urocza ballada Roberta Burnsa „Lassie, Lie Near Me”, nagrana w 1981 przez Dicka Gaughana oraz „True Thomas”, opowieść o szkockim właścicielu ziemskim i proroku. Zespół podjął się również własnej adaptacji piosenki Boba Dylana „Lay Down Your Weary Tune”. Listę kończy własny utwór zespołu „The Spell Of Winter” ze słowami i muzyką duetu Gudrun Walther i Jürgen Treyz. W nagraniu uczestniczą muzycy gościnni Aimée Farrell-Courtney (bodhran), Tad Sargent (bodhran) i Henrik Mumm (wiolonczela).
Skład: Gudrun Walther - śpiew, skrzypce, akordeon Kim Edgar - śpiew, pianino (od 2013) Hendrik Morgenbrodt - uilleann pipes, flet (od 2014) Jürgen Treyz - gitara, dobro, śpiew Rolf Wagels - bodhran
W zespole grali: Sandra Steinort - śpiew, pianino, flet (to 2010) Claus Steinort - flet, uilleann pipes (to 2010) Jeana Leslie - śpiew, skrzypce, pianino (2010–2013) Ryan Murphy - uilleann pipes, flet (2010–2014)
Dyskografia: 2004: In Colour 2007: In Between Times 2008: In Full Swing 2010: Long Distance Love 2013: Horizon 2016: Yet We Sing 2018: Cara - Live 2021: Grounded Nagrody: 2009: Irish Music Award of the Irish Music Association (USA): Best New Irish Music Artist 2010: Irish Music Award of the Irish Music Association (USA): Top Group
Yet We Sing, published 2016
Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordeon, Kim Edgar - vocals, Steinway grand piano, Hendrik Morgenbrodt - uilleann pipes, Irish concert fFlute, whistles, Jürgen Treyz - acoustic guitar, dobro, electric guitar, Rolf Wagels - bodhrán
Horizon, published 2013
Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordion, Kim Edgar - vocals, piano, Ryan Murphy - uilleann pipes, flutes, Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán guests: Henrik Mumm - bass (tracks 1-7, 9,10,12,13), Frank Dapper - drums (tracks 1,5,9), Herbert Wachter - drums (track 4), Sean Og Graham & Damian McKee - diatonic accordion (track 2)
Long Distance Love, published 2010
Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordion, Jeana Leslie - vocals, fiddle, piano, Ryan Murphy - uilleann pipes, flutes, Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán guests: Henrik Mumm - bass (tracks 1,3,4,5,6,7,8,12), Herbert Wachter - drums (tracks 1,4,5)
Gudrun Walther - vocals, fiddle, diatonic accordion, Kim Edgar - vocals, piano, Hendrik Morgenbrodt - flutes, uilleann pipes, irish concert flute, whistle Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán
Grounded, published 2021
Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordeon, Kim Edgar - vocals, Steinway grand piano, Hendrik Morgenbrodt - uilleann pipes, Irish concert fFlute, whistles, Jürgen Treyz - acoustic guitar, dobro, electric guitar, Tad Sargent - bodhrán, Aimée Farrell Courtney - bodhrán, Henrik Mumm - cello