Tiller's Folly, to akustyczne trio, pochodzące z Vancouver w Kanadzie. Ich muzyka, to muzyka korzeni, zarówno amerykańskich jak i celtyckich. Celtycka i folkowa muzyka jest podstawą do opowieści wziętych z życia i historii Kolumbii Brytyjskiej, prowincji z której pochodzi założyciel grupy, Bruce Coughlan. Są czołową grupą kanadyjskiego ruchu muzycznego.
Tiller's Folly jest dzieckiem uznanego piosenkarza i autora tekstów, Bruce'a Coughlana, który od ukończenia szesnastego roku życia i porzucenia szkoły koncertował w pubach i klubach w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. W tym czasie zainteresował się historią regionu słuchając opowieści mieszkańców i zwiedzając lokalne muzea. W 1967 roku był na koncercie Clancy Brothers i od tego wydarzenia zapragnął zostać muzykiem. W 1983 roku Bruce, wraz z kolegą z Langley, Joe McDonaldem oraz perkusistą z Aldergrove Kelly Armstrongiem, założyli zespół Bare Facts i wydali w 1984 roku płytę winylową. Kolejną grupą Bruce’a była pop-rockowa The Hightops. Na początku 1996 roku Bruce Coughlan postanowił powołać do życia zespół grający muzykę celtyckiego folku i wpleść do niej zapamiętane historie o prowincji. Zebrał uznanych muzyków i powstała grupa The Tiller's Folly.
Trzon Tiller’s Folly w tym okresie czasu, to Bruce Coughlan i gitarzysta Laurence Knight. W czasie koncertów pomagało im wielu znanych muzyków. Razem z Laurencem Knightem w zespole pojawił się Mike Sanyshyn, jeden z najlepszych muzyków sesyjnych w Kanadzie. Mike był ważną postacią podczas nagrywania pierwszej i drugiej płyty, która ukazała się w 1997 roku pod tytułem „The View From Here”. Zgodnie z pomysłem Bruce’a były to opowieści o dawnych czasach przy pomocy tradycyjnych instrumentów i celtyckiej muzyki. Podobnie też druga płyta „Ghosts of the Mighty Fraser”, wydana w 1999 roku, która jest kombinacją celtyckich ballad, jigów, reeli i airów na bazie historii i legend z Kolumbii Brytyjskiej.
W 2001 roku do grupy dołączył skrzypek, multiinstrumentalista Nolan Murray. Nolan nagrywał, koncertował i występował z wieloma czołowymi kanadyjskimi i amerykańskimi artystami. W swojej karierze zdobył wiele nagród i nominacji. Nolan dodał swój dynamiczny muzyczny talent do nagrania kolejnego albumu „A Ripple in Time”, który ukazał się w 2002 roku. W nagraniu uczestniczył również uznany gitarzysta Robbie Steininger.
W 2005 roku ukazał się, zarówno na CD jak i DVD, album „A Fine Kettle of Fish”. Nagrany i sfilmowany został w historycznej wytwórni konserw rybnych znanej jako „The Gulf of Georgia Cannery” w Richmond, pod Vancouver, zlokalizowanej nad cieśniną Georgia. Wytwórnia jest zaliczana do narodowego dziedzictwa Kanady. Album zawiera utwory z wcześniejszych płyt a DVD jest wzbogacone o opowieści, tańce irlandzkie i filmy. W nagraniu uczestniczył, grający na mandolinie Eric Reed.
W 2004 grupa została zaproszona na trasę koncertową po Szkocji. Zainspirowani najlepszymi celtyckim piosenkami i muzykami nagrali płytę „Buchan Bluegrass”, która ukazała się w 2006 roku. Album pokazuje związki między amerykańskim bluegrassem a tradycyjną muzyką Szkocji. Na płycie znalazło się 10 tradycyjnych i współczesnych utworów, prezentując wspaniałą tradycję muzyki Szkocji, która przekazywana na przestrzeni wieków ewoluowała po drodze. W nagraniu ponownie uczestniczył, grający na mandolinie Eric Reed.
Grupa świętowała swoją 10 rocznicę wydaniem płyty „A River So Wide”. Na płycie można znaleźć i dynamiczny wokalu i klasyczne teksty piosenek Bruce'a Coughlana a także wirtuozerskie popisy muzyczne wielokrotnie nagradzanego multiinstrumentalisty, Nolana Murraya, oraz basistę i wokalistę Laurence'a Knighta. W nagraniach uczestniczyło wielu wielu gości, w tym wielokrotnie nagrodzony wyróżnieniem Grammy, klawiszowiec Larry Knechtel, wokalista John Cowan (New Grass Revival, Doobie Brothers) i współproducent, Stephen Drake. (The Odds, Nelly Furtado).
W 2008 roku, w 150 rocznicę powstania Brytyjskiej Kolumbii ukazał się album „Stirring Up Ghosts”. W tym samym roku obchodzono również dwóchsetletnią rocznicę historycznej podróży Simona Frasera wzdłuż rzeki nazwanej później jego imieniem. Ekspedycja Frasera, która rozpoczęła się 22 maja 1808 roku, miała na celu odkrycie ujścia rzeki Columbia. Wśród członków załogi było dwóch Indian, którzy znali miejscowe plemiona i zwyczaje. Wyprawa przedzierała się przez tereny zamieszkałe wyłącznie przez Indian, którzy nigdy nie widzieli białych ludzi. Jednak na skutek dramatycznego nieporozumienia z jednym z plemion wyprawa poniosła klęskę. Fraserowi i jego załodze udało się ledwo ujść z życiem. Album rozpoczyna się piosenką „The Ghost of Simon Fraser”, która opowiada o tej podróży. Płyta ożywia także i inne wspomnienia i charakterystyczne postacie. Zespół brał udział w obchodach tych rocznic. W 2015 roku ukazało się powiększone wydanie tego albumu, na dwóch płytach. To nowe wydanie zawiera 24 utwory, zaczerpnięte z historii zespołu a wśród nich dwie nigdy wcześnie nie publikowane piosenki.
W 2016 nagrania na singlu doczekała się piosenka często wykonywana przez zespół na koncertach. Piosenka „Old Hank” została zainspirowana koncertami w Tennessee, ojczyźnie muzyki country i opowiada fenomenie Hanka Williamsa, który zmarł w 1953 roku w drodze na koncert, w wieku 29 lat, w samochodzie wskutek przyjęcia dużej ilości tabletek przeciwbólowych i morfiny. Hank był pierwszą gwiazdą country na tak szeroką skalę oraz pionierem tak zwanego gatunku Honky Tonk.
Bruce Coughlan, zainspirowany wizytą w muzeum farmerstwa „BC Farm Museum” w Langley, napisał słowa i muzykę do kolejnego albumu „Pioneer Days” poświęconego pionierom osadnictwa w Kolumbii Brytyjskiej. Płyta ukazała się w sierpniu 2016 roku.
W 2017 roku Tiller’s folly obchodziło swoją dwudziestą rocznicę. Z tej okazji, w studio lokalnego producenta „Hubcast Media” nagrano koncert grupy, który ukazał się na płycie DVD „Tiller's Folly 20th Anniversary Special DVD”. Do Bruce’a, Laurenca i Nolana dołączyli muzycy współpracujący wcześniej z grupą, Mike Sanyshyn i Eric Reed, prezentując muzykę ze swoich dziewięciu albumów.
Skład: Bruce Coughlan – autor tekstów, śpiew, gitara Nolan Murray - skrzypce, mandolina, mandocaster (12-to strunowa mandolin elektryczna) Laurence Knight – kontrabas, śpiew
Dyskografia: The View From Here – 1997 Ghosts of the Mighty Fraser – 1999 A Ripple in Time - 2002 A Fine Kettle of Fish - 2005 (CD/DVD) Buchan Bluegrass – 2006 A River So Wide – 2007 Stirring Up Ghosts – 2008 Go the Road – 2012 Stirring Up Ghosts, Vol. 1 & 2 – 2015 Old Hank (Live) - 2016 Single Pioneer Days – 2017 Tiller's Folly 20th Anniversary Special DVD – 2017