Strona poczštkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Cara      
  Kraj: Niemcy   Gatunek muzyki: irish folk  

Cara      Cara jest grupš grajšcš folk irlandzki, której członkowie pochodzš z Niemiec, Szkocji i Irlandii. Nazwa pochodzi z języka irlandzkiego i tłumaczy się jako „przyjaciel”. Ich muzyka jest mocno zakorzeniona w tradycji Irlandzkiej i Szkockiej, lecz ich oryginalne aranżacje znanych utworów zdecydowanie ich wyróżniajš. Występowali na koncertach i festiwalach na całym œwiecie, od USA poprzez Niemcy, Irlandię Anglię, Francję, Holandię, Austrię Szwajcarię i Danię. Cara jest laureatem nagród Irish Music Awards, „Best New Irish Artist” w styczniu 2010 roku i prestiżowej nagrody „Top Group” w styczniu 2011.

      Grupę Cara założyła Gudrun Walther wraz Sandrš Steinort w 2003 roku. Pochodzšca z Nadrenii-Palatynatu Gudrun była znana na muzycznej scenie od lat. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku szeœciu lat, póŸniej nauczyła się grać na lirze korbowej i akordeonie. Od kiedy jej starszy brat grał na skrzynce perkusyjnej i dudach, irlandzka i francuska muzyka stała się dla niej podstawš. W wieku lat siedemnastu utworzyła swš pierwszš grupę, More Maids (1994 rok). W 2003 roku Gudrun postanowiła zmierzyć się z większš orkiestrš i bogatszym dŸwiękiem. Gudrun założyła grupę Cara, wraz z Sandrš Steinort (œpiew, flet, pianino), którš znała z wczeœniejszych sesji muzycznych i uznała, że ich głosy do siebie pasujš. Dołšczyli do nich Claus Steinort (flet, flażolety, concertina), młodszy brat Barbary Coerdt z More Maids, jeden z najlepszych flecistów w Niemczech oraz Rolf Wagels na bodhranie. Claus i Rolf, to założyciele zespołu DeReelium. Jeszcze jednym członkiem został gitarzysta Jürgen Treyz, znany z zespołu Adaro, wykonujšcego œredniowieczny rock.

      W 2004 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany „In Colour”. CD zawiera tradycyjne jigi i reele oraz kilka własnych kompozycji, których autorami sš Jürgen, Claus i Sandra nawišzujšce do muzyki Szkocji, Irlandii, Bretonii i Galicji. Na płycie wyróżniajš się utwory „Three Ravens” i „False, False” sięgajšce do piosenek szkockich oraz „The King and the Fair Maid” czy „There's a Light”, napisane przez Gudrun w tradycyjnym stylu. Wreszcie bluegrassowy „Sailor Boy” z przejmujšcš melodiš.

      Cara została doskonale przyjęta w Irlandii, nawet na dużym festiwalu (Ennis Trad Festival w 2005 roku), wœród wielu irlandzkich grup. W lecie 2007 roku Cara koncertowała w Stanach Zjednoczonych, zyskujšc okreœlenie najlepszego, najbardziej popularnego i pomysłowego zespołu muzyki irlandzkiej z Niemiec.

      Wiosnš 2007 roku ukazała się druga płyta „In Between Times”, która została nominowana do nagrody niemieckich krytyków płytowych. Dwa wyraziste głosy Gudrun Walther i Sandry Steinort, doskonałe tradycyjne utwory takie jak „Poisoned Peas” (zwany również „Lord Randal” lub „Henry My Son”), „The House Carpenter” oraz „The Maid of Whitby” oryginalne melodie, kilka mocnych własnych kompozycji, w tym w stylu bretońskiego fest noz.

      Już wczeœniej, Agencja Real Good Music, z siedzibš w USA, zainteresowała się zespołem i podpisała z nimi umowę. W sierpniu 2007 miała miejsce pierwsza trasa koncertowa po Stanach żjednoczonych. W paŸdzierniku 2007 roku grupa nagrała koncertowe DVD i CD w Arsenal Theater w Vlissingen (Holandia). Płyty ukazały się wiosnš 2008 roku pod tytułem „In Full Swing”. Również wiosnš 2008 roku miała miejsce druga rozszerzona trasa, który zaprowadziła zespół aż na zachodnie wybrzeże USA. Kolejne koncerty w Ameryce odbyły się w lecie 2008 roku z Amandš Kehoe, goœcinnie, w miejsce Sandry Steinort.

      W 2009 roku zespół został zaproszony na największy irlandzki festiwal w USA, Milwaukee Irish Fest jako jedna z gwiazd. Oprócz Milwaukee, zespół zagrał także na Kansas City Irish Festival. W tym czasie Patricia Clark zastšpiła Sandrę Steinort.

      Stale zwiększajšca się obecnoœć zespołu na terenie USA oraz ich koncerty zostały uhonorowane w styczniu 2010 roku, przez Irish Music Association, nagrodš Irish Music Award 2009 dla najlepszego nowego irlandzkiego artysty roku (Best New Irish Artist).

      Dla Sandry i Clausa Steinortów, rosnšce wcišż potrzeby na trasy koncertowe i występy zespołu, stawały się coraz mniej możliwe do pogodzenia z życiem zawodowym. W końcu oboje opuœcili grupę na wiosnę 2010 roku. Nowymi członkami zespołu zostali Jeana Leslie, nagrodzona w 2008 roku nagrodš BBC 2 (Young Folk Awards) oraz siedmiokrotny zwycięzca ogólno-irlandzkich konkursów na dudy (All Ireland Champion on Uilleann Pipes), Ryan Murphy. Pochodzšca z Orkadów, skrzypaczka Jeana Leslie znana z występów w duecie z Siobhan Miller zaangażowała się póŸniej w 2014 roku w powstanie zespołu Fara. Ryan Murphy pochodzi z Cork w południowej Irlandii jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych muzyków na scenie tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Ryan jest członkiem-założycielem młodego irlandzkiego zespołu Éalú a od 2014 roku stał się członkiem cieszšcego się dużym uznaniem szkockiego zespołu Manran. Ryan występuje także w duecie z Gráinne Brady.

      W lecie 2010 roku, w nowym składzie grupa wyruszyła w kolejnš trasę koncertowš po USA a w paŸdzierniku 2010 ukazał się nowy album „Long Distance Love”. Album odzwierciedla nie tylko różnice geograficzne między poszczególnymi członkami zespołu, lecz również ich zainteresowania w kierunku różnych stylów muzycznych. Przede wszystkim sš to wpływy Irlandii i Szkocji, ale także bretońskie, galicyjskie, amerykańskie czy też muzyki z Nowej Szkocji.

      Na poczštku roku 2011 zespół Cara został uznany przez Irish Music Association za najlepszš grupę 2010 roku (Top Group).

      W paŸdzierniku 2013 roku Jeana Leslie postanowiła rozpoczšć studia i zrezygnowała z gry w zespole. W jej miejsce zaangażowano Kim Edgar, szkockš wokalistkę, pianistkę i autorkę zamieszkałš w Edynburgu. Kim występowała na jednejscenie z Karine Polwart, Davidem Ferrardem and Deanem Owensem na trasach po Wielkiej Brytanii, brała udział w North American Folk Alliance, Celtic Connections, CCambridge Folk Festival, Shrewsbury Folk Festival, Greenbelt Festival czy Wickham Festival, dzieliła scenę z takimi artystami jak Kate Rusby, Capercaillie, Luka Bloom, Kris Drever, Emma Pollock i Julie Fowlis. Pojawiała się w takich znanych miejscach jak The Roundhouse (London), The Queens Hall (Edinburgh), The Sage (Newcastle) czy Glasgow Royal Concert Hall.

      Album „Horizon” ukazał się 4 paŸdziernika 2013 roku. Zestaw zawiera 13 kompozycji, z których osiem jest całkowicie oryginalnych. Na tym kršżku zespół sprawnie łšczy celtyckš tradycję z muzykš sięgajšcš do innych gatunków. Otwierajšcy płytę „Take Flight”, to wspólny utwór ocierajšcy się nieco o pop. Drugi utwór „Masters of Consequence” ma podobny wstęp, ale bardzo szybko rozwija się w bardziej znajome brzmienie grupy. Pojawienie się Kim Edgar przynosi ze sobš silny szkocki odcisk odzwierciedlajšcy jej pochodzenie z Edynburga i klasycznš grę na fortepianie. Widać to doskonale w balladzie „Ice and Ashes”, gdzie Kim œpiewa wspólnie z Gudrun.

      W marcu 2014 roku następuje zmiana w składzie. Dudziarz Ryan Murphy odchodzi z zespołu poœwięcajšc swój czas w całoœci dla grupy Manran, której już wczeœniej był członkiem. Cara, jednakże, znalazła doskonałe zastępstwo w postaci młodego, utalentowanego muzyka i wytwórcę dudów Hendrika Morgenbrodta. Hendrik od dawna był fanem grupy a i dla zespołu posiadanie w swoim składzie muzyka, który potrafi adaptować swój instrument, jest zyskiem. Hendrik zaczšł grać na dudach w wieku 11 lat a jego nauczycielami były takie postacie jak John McSherry czy Brian McNamara.

      15 stycznia 2016 roku ukazał się pišty studyjny album zespołu, po raz pierwszy bez udziału muzyków goœcinnych, odzwiercedlajšcy koncertowe brzmienie grupy. Album zawiera dziewięć urzekajšcych, oryginalnych piosenek i melodii, dwie tradycyjne ballady i utwory wybranych współczesnych artystów, zwłaszcza "Little Musgrave", tradycyjnš balladę nagranš wczeœniej przez Planxty.

      Gudrun Walther gra tradycyjnš muzykę niemieckš wraz z Jürgenem Treyzem w zespole Deitsch (założony zimš 2004/2005), zdobywajšc dużš renomę w swoim kraju. Oboje sš, również częœciš szkocko-niemieckiego zespołu Litha (powstał w 2011 roku), obok Aarona Jonesa (Old Blind Dogs, Kate Rusby Band) i Claire Mann (Ex-Tabache).

      Cara występuje regularnie w Irlandii i Szkocji. Ich ostatnie trasy obejmowały trzydziesty Cork Folk Festival, Celtic Connections w 2016 roku a po nim szkocka trasę z występem w Queens Hall w Edynburgu oraz Eden Court w Inverness. W 2017 roku ukończyli pierwszš angielskš trasę koncertowš, a następnie uczestniczyli w Shrewsbury Folk Festival.

      W lutym 2018 roku ukazała się płyta koncertowa zespołu „Cara – Live”. Tym albumem Cara uczciła swoje 15 lat istnienia na międzynarodowej scenie folkowej. Nagrania pochodzš z trasy koncertowej w 2017 roku. Album zawiera kilka znanych i lubianych utworów, kilka nigdy nie publikowanych a granych na koncertach oraz pięć zupełnie nowych. Po 15 latach Cara osiagneła nie tylko niezrównana dojrzałoœć technicznš, ale także rozwinęła własny styl, który organicznie łšczy wplywy z obu stron Atlantyku. Po tych wszystkich latach widać, że dla muzyków atmosfera koncertu jest tak samo podniecajšca jak dawniej, co pokazujš, zwłaszcza w swoich solówkach.

      Nowy grupy, pod tytułem „Grounded” ukazał się 15 paŸdziernika 2021 roku. Poczštkowo miał być wydany w grudniu 2020 rok jako „The Spell of Winter”, lecz pandemia nie tylko opóŸniła jego wydanie, ale i zmieniła tytuł. Zmuszeni przez ostatnie wydarzenia do zaprzestania intensywnego życia muzycznego zareagowali przemyœlanym, filozoficznym i doceniajšcym życie nagraniem z emocjonalnymi odpowiedziami na niektóre pytania. Ten album, to kombinacja œwietnie zaaranżowanych tradycyjnych i oryginalnych piosenek i utworów instrumentalnych. Zestaw rozpoczyna „The Cockle Gatherer”, trochę nie doceniana piosenka z wyspy Eigg na Hebrydach, częœciowo przetłumaczona z języka galickiego przez Kennetha McLeoda. Szockich standardów jest więcej. Na uwagę zasługuje urocza ballada Roberta Burnsa „Lassie, Lie Near Me”, nagrana w 1981 przez Dicka Gaughana oraz „True Thomas”, opowieœć o szkockim właœcicielu ziemskim i proroku. Zespół podjšł się również własnej adaptacji piosenki Boba Dylana „Lay Down Your Weary Tune”. Listę kończy własny utwór zespołu „The Spell Of Winter” ze słowami i muzykš duetu Gudrun Walther i Jürgen Treyz. W nagraniu uczestniczš muzycy goœcinni Aimée Farrell-Courtney (bodhran), Tad Sargent (bodhran) i Henrik Mumm (wiolonczela).

Skład:
      Gudrun Walther - œpiew, skrzypce, akordeon
      Kim Edgar - œpiew, pianino (od 2013)
      Hendrik Morgenbrodt - uilleann pipes, flet (od 2014)
      Jürgen Treyz - gitara, dobro, œpiew
      Rolf Wagels - bodhran

W zespole grali:
      Sandra Steinort - œpiew, pianino, flet (to 2010)
      Claus Steinort - flet, uilleann pipes (to 2010)
      Jeana Leslie - œpiew, skrzypce, pianino (2010–2013)
      Ryan Murphy - uilleann pipes, flet (2010–2014)

Dyskografia:
      2004: In Colour
      2007: In Between Times
      2008: In Full Swing
      2010: Long Distance Love
      2013: Horizon
      2016: Yet We Sing
      2018: Cara - Live
      2021: Grounded
Nagrody:
      2009: Irish Music Award of the Irish Music Association (USA): Best New Irish Music Artist
      2010: Irish Music Award of the Irish Music Association (USA): Top Group



Yet We Sing, published 2016

Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordeon, Kim Edgar - vocals, Steinway grand piano, Hendrik Morgenbrodt - uilleann pipes, Irish concert fFlute, whistles, Jürgen Treyz - acoustic guitar, dobro, electric guitar, Rolf Wagels - bodhrán




Horizon, published 2013

Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordion, Kim Edgar - vocals, piano, Ryan Murphy - uilleann pipes, flutes, Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán guests: Henrik Mumm - bass (tracks 1-7, 9,10,12,13), Frank Dapper - drums (tracks 1,5,9), Herbert Wachter - drums (track 4), Sean Og Graham & Damian McKee - diatonic accordion (track 2)



Long Distance Love, published 2010

Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordion, Jeana Leslie - vocals, fiddle, piano, Ryan Murphy - uilleann pipes, flutes, Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán guests: Henrik Mumm - bass (tracks 1,3,4,5,6,7,8,12), Herbert Wachter - drums (tracks 1,4,5)



In Full Swing - live, DVD & CD, published 2008

Gudrun Walther-vocals, fiddle, Sandra Steinort - vocals, flute, grand piano, Claus Steinort - flutes, low whistles, uilleann pipes, concertina,  Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán 



In Between Times, published 2007

Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordion, Sandra Steinort - vocals, flute, piano, Claus Steinort - flutes, uilleann pipes, Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán guests: Tola Custy - fiddle (tracks 2,3,10), Henrik Mumm - bass (tracks 1,3,5,7,9,10), Herbert Wachter - drums (tracks 1,3,5,7) 



In Colour, published 2004

Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordion, Sandra Steinort - vocals, flute, piano, Claus Steinort - flutes, uilleann pipes, Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán   guests: Florian King - double bass (tracks 12,13), Henrik Mumm - bass (track 7), cello (track 4), Christoph Pelgen - shepherd's pipe (track 12)



Cara - Live, published 2018

Gudrun Walther - vocals, fiddle, diatonic accordion, Kim Edgar - vocals, piano, Hendrik Morgenbrodt - flutes, uilleann pipes, irish concert flute, whistle Jürgen Treyz - guitars, Rolf Wagels - bodhrán  



Grounded, published 2021

Gudrun Walther-vocals, fiddle, diatonic accordeon, Kim Edgar - vocals, Steinway grand piano, Hendrik Morgenbrodt - uilleann pipes, Irish concert fFlute, whistles, Jürgen Treyz - acoustic guitar, dobro, electric guitar, Tad Sargent - bodhrán, Aimée Farrell Courtney - bodhrán, Henrik Mumm - cello




Linki:
Cara Home
Cara on www.artes-konzertbuero.de
Cara on songkick.com
Cara on reverbnation.com
Cara on last.fm
Kim Edgar
Gudrun Walther and Jürgen Treyz

More Maids
Deitsch
Litha
Fara
Manran
Jeana Leslie
Siobhan Miller
Gráinne Brady & Ryan Murphy
Karine Polwart
Kate Rusby
Claire Mann
Adaro
David Ferrard
Dean Owens
Capercaillie
Luka Bloom
Kris Drever
Emma Pollock
Julie Fowlis
John McSherry
Brian McNamara
Aimée Farrell-Courtney
Tad Sargent
Henrik Mumm
Bob Dylan


Ennis Trad Festival
Milwaukee Irish Fest
Kansas City Irish Festival
North American Folk Alliance
Celtic Connections
Cambridge Folk Festival
Shrewsbury Folk Festival
Greenbelt Festival
Wickham Festival
The Roundhouse
The Queens Hall
The Sage Gateshead
Glasgow Royal Concert Hall
Cork Folk Festiwal
Eden Court – Inverness

Youtube:
Die Band "Cara" ;Cara is Gudrun Walther - vocals,fiddle, accordeon, Jeana Leslie - vocals, fiddle, piano, Ryan Murphy - uilleann pipes, flutes, whistles, Jürgen Treyz - guitar, Rolf Wagels - bodhrán,
Cara: "Sailor Boy" ; live DVD "In Full Swing". Cara are: Gudrun Walther, Sandra Steinort, Claus Steinort, Juergen Treyz, Rolf Wagels
Cara: "The House Carpenter" ; live DVD "In Full Swing". Cara are: Gudrun Walther, Sandra Steinort, Claus Steinort, Juergen Treyz, Rolf Wagels
Cara: "The King and the Fair Maid" - live at Bonfeld Folk im Schlosshof 2008
Cara Promo Video
Cara "Yet We Sing" Official video ;Music video of the title track of Cara's latest album "Yet We Sing"; 2016
CARA Irish Folk Music and Rolf Wagels Bodhran Solo - Concert Bad Homburg 1.3.2012 HD
Cara Live Trailer 2016
Cara - Anchor in the Sky

Cara live - Torn Screen Door ;live at Ebertbad, Oberhausen 2012. Cara is Gudrun Walther - vocals,fiddle, accordeon, Jeana Leslie - vocals, fiddle, piano, Ryan Murphy - uilleann pipes, flutes, whistles, Jürgen Treyz - guitar, Rolf Wagels - bodhrán
Cara live - And Off He Went ;live at Ebertbad, Oberhausen 2012
Cara live - Mike's Ride ; live at Ebertbad, Oberhausen 2012

Cara - Horizon EPK ; EPK for Cara's latest release "Horizon"; 2013
Cara at Eurofolk Ingelheim
Cara Tour Diary - Spring 2015 part one
Cara live - Take Flight
Cara live - Three Seasons
Cara & Old Blind Dogs: Pipes Feature
Cara live - The Bonnie Lad
Cara live - Odd Rhythms
Cara live - Mary Read
Cara Chateau d'Ars Part1 ;CARA playing at Rencontres Internationales de Luthiers et Maîtres Sonneurs, Château d'Ars, 12.7.2013
Cara Chateau d'Ars
10 Years Anniversary Tour - CARA and BEOGA - Factory Girl
Cara live on TV
Cara: "The Moving Statue"
Cara Irish Folk Music and Ryan Murphy's uilleann-pipes-solo HD
Cara Irish Folk Music and Ryan Murphy's uilleann pipes solo II HD

Cara live 2015 - Be Gone (1/20) ;Live concert, 14.03.2015 @ Katharinenkirche Oelsnitz/Vogtland, Saxony, Germany
Cara live 2015 - The Inishturk Set (2/20)
Cara live 2015 - Snow Moon (3/20)
Cara live 2015 - Big Jigs (4/20)
Cara live 2015 - Lord Gregory (5/20)
Cara live 2015 - Baby Steps to Whiskey (6/20)
Cara live 2015 - Mary Read (7/20)
Cara live 2015 - Odd Rhythms (8/20)
Cara live 2015 - Brewer Lad (9/20)
Cara live 2015 - The Bonnie Lad (10/20)
Cara live 2015 - The Three Seasons (11/20)
Cara live 2015 - Blood, Ice and Ashes (12/20)
Cara live 2015 - Uilleann Pipes Solo - Hendrik Morgenbrodt (13/20)
Cara live 2015 - Masters of Consequence and Bodhrán Solo by Rolf Wagels (14/20)
Cara live 2015 - Ardkeen Boat Song (15/20)
Cara live 2015 - And Off He Went (16/20)
Cara live 2015 - Torn Screen Door (17/20)
Cara live 2015 - The Hull`s Reel Set (18/20)
Cara live 2015 - 1st Encore - The Maid of Whitby (19/20)
Cara live 2015 - 2nd Encore - Jakob`s Minuet (20/20)




Logo  Carrantouhill      
  Kraj: Polska   Gatunek muzyki: trad  irish folk  


Carrantouhill w Irlandii
Carrantouhill w Irlandii
ródło: Wikipedia
      
      Carrantouhill, to najbardziej znany w Polsce zespoł, wykonujšcy muzykę celtyckš. Zespół pochodzi ze Œlšska i od 1987 roku nieprzerwanie promuje klimaty irlandzkie. Wykonuje zarówno tradycyjnš muzykę celtyckš, jak i własne aranżacje oparte na irlandzkich nutach. Wykorzystujš, zarówno tradycyjne instrumentarium (skrzypce, dudy, bouzouki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna) oraz instrumenty perkusyjne, klawiszowe i gitarę basowš.
Utwory sš głównie instrumentalne, lecz często pojawia się wokal w postaci zaproszonych goœci, znanych postaci z polskiej sceny rockowej, jazzowej i folkowej.
Carrantuohill realizował wspólne projekty z takimi artystami jak Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Stanisław Sojka, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Krzysztof Œcierański i wielu innych.


Historia
      

Poczštek

      Założyciele grupy Carrantouhil poznali się w Technikum budowlanym w Rybniku (im, WI Lenina) w 1978 roku. Zbyszek Seyda urodził się 30 kwietnia 1963 w Czerwieńsku nad Wisłš a w wieku 13 lat otrzymał pierwszš gitarę i zaczšł się na niej sam uczyć. Adam Drewniok, urodzony 3 listopada 1963 r. w Rybniku, trafił do tej samej klasy a na gitarze zaczynał, również w wieku 13 lat. Wraz z nimi w tej samej klasie uczył się Erwin Jaworudzki. Zbyszek z Erwinem lubiš wędrówki górskie. Przemierzajšc szlaki œpiewali piosenki do tekstów Nowrida, Gałczyńskiego, Stachury. Pisali swoje teksty. Występujš na uroczystoœciach szkolnych.

      Dołšcza do nich Dariusz Sojka. Darek urodził się 10 stycznia 1964 r. w Żorach. Edukację muzycznš zaczšł od nauki gry na akordeonie. Od III klasy szkoły podstawowej do I klasy Technikum Budowlanego uczęszczał na lekcje fortepianu do Ogniska Muzycznego w Żorach. Będšc w szkole œredniej i będšc rozkochanym w jazzie rozpoczšł naukę gry na saksofonie w Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku. W tym czasie wraz ze Zbigniewem Seydš i Adamem Drewniokiem założyli formację poezji œpiewanej “Eryœ Group” (nazwana tak na czeœć kolegi Erwina), która uczestniczšc w wielu przeglšdach szkolnych i lokalnych, otrzymała m.in.: I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poezji Œpiewanej w Katowicach. W tej grupie grajš również Irena Tragarz i Jacek Nowak.

      Po maturze trójka Zbyszek Seyda, Adam Drewniok i Darek Sojka postanawiajš pocišgnšć dalej swojš pasję muzycznš. Dariusz grał w tym czasie w kilku formacjach jednoczeœnie, między innymi wraz z Tomkiem Szwedem, znanym muzykiem polskiej sceny country.

      W Żorach rozwinęła się w tym czasie formacja Miondze, gdzie na skrzypcach grał Bogdan Wita. Miondze powstał jako formacja szantowa, zbudowana na bazie szkolnego kręgu przyjaciół, z Liceum im. Karola Miarki w Żorach.

      Eryœ Group (Adam, Zbyszek i Darek) w 1985 roku znalazł się wœród wyróżnionych na Ogólnopolskim Przeglšdzie Poezji Œpiewanej w Katowicach, co zaowocowało pierwszymi nagraniami na falach rozgłoœni katowickiej Polskiego Radia (1986), w audycji red. Macieja Szczawińskiego. W 1987 roku w żorskim MDK grupa młodych animatorów kultury zorganizowała pierwszy festiwal „Sari ’87”. Miondze w tym czasie występował z Darkiem Sojkš, który na festiwalu wystšpił w obu zespołach. Atmosfera była tak wspaniała, że spoœród publicznoœci festiwalu zawišzał się zespół Dno, z utalentowanym skrzypkiem Maciejem Paszkiem w składzie. Wtedy to liderzy Eryœ Group zafascynowane celtyckš melodiš Kwartetu Jorgi (polski zespół folkowy powstały na poczštku lat 80), zaakceptowały pomysł Darka Sojki, by nowš nazwę wzišć od najwyższej góry Zielonej Wyspy. Niebawem dołšczył Bogdan Wita, a w œlad za nim podšżył Maciej Paszek.

      Pierwsze występy odbywały się w niewielkich salach kameralnych wnętrz muzeów, bibliotek, domów kultury. Skromnš publicznoœć przycišgała oryginalna melodykš na bazie celtyckich nut.

      W listopadzie i grudniu 1988 roku PR Katowice emitowało na swojej antenie audycje Anny Herman z cyklu „Moje muzyczne pasje” z zespołem Carrantuohill w roli głównej. Przez przypadek usłyszał ich znany już w Polsce muzyk country Tomasz Szwed. Tak rozpoczęła się owocna współpraca obu formacji i wejœcie na szerszš scenę, z czego najwięcej „skorzystał” Darek – przez jakiœ czas etatowy członek zespołu Szweda.

      Rok 1991 zaczšł przynosić nieoczekiwane zmiany. Polska stawała się powoli krajem demokratycznym, co miało swoje przełożenie na sferę kultury, w tym muzyki. Pojawiło się też pewne ryzyko rozbicia personalnego młodego niescementowanego jeszcze do końca zespołu. Darek zapraszany przez Tomka Szweda był tam lepiej wynagradzany. Kończšcy studia Bogdan Wita dodatkowo grał i œpiewał w zespole Granum, m.in. na festiwalach „Sacro Song” w Katowicach i „Cantate Deo” w Gliwicach (festiwale pieœni i muzuki religijnej). Maciek Paszek i Darek Sojka wystšpili obok Tomka Szweda na „Pikniku Country ’91” w Mršgowie. Potrzebny był jakiœ integracyjny akcent – najlepiej wspólny sukces. Takš rolę spełniło pierwsze wydawnictwo autorstwa Carrantuohill oraz nieco szalony wyjazd za zachodniš granicę Polski.
Carraontouhill na festiwalu Zamek w Będzinie 2013
      Na rynku pojawia się pierwsza kaseta z nagraniami zespołu, pod tytułem „Magic of Celtic Rings”, wydana dzięki pomocy firmy turystycznej „Atlas” z Żor. 19 utworów zostało nagranych w studiu Radia Katowice. Grupa pokazuje się szerszej publicznoœci, biorac udział w rockowym festiwalu w Jarocinie.

      Z nagrań dokonanych dla opolskiej rozgłoœni Polskiego Radia, w listopadzie 1991 i kwietniu 1992 roku, powstaje druga kaseta zatytułowana „Waiting for Ireland”.

      Kierunkiem pierwszych wyjazdów zagranicznych była Belgii i Niemcy. W Hamburgu grali w Shamrock Irish Pub. Efektem tych wyjazdów było, między innymi, przestawienie Adama Drewnioka na gitarę basowš.

      W sierpniu 1992 roku, po œlubie Marioli i Bogdana Witów Carrantouhill wyruszył za granicę ponownie, tym razem do krajów Beneluksu, Francji i Niemiec. Do Niemiec wrócili w grudniu, grajšc w Hamburgu i Hanowerze. Pierwsze dwa tygodnie sierpnia 1993 roku – znów Belgia.

      W 1993 roku ukazuje się pierwsza płyta "Irish Dreams", zawierajšca najciekawsze utwory z wydanych wczeœniej kaset. W większoœci sš to utwory taneczne i instrumentalne opracowania ballad

      Z końcem 1993 roku wydano kasetę "Merry Christmas". Kaseta œwišteczna, wydana jednorazowo, w niskim nakładzie, będšca niejako prezentem na okres œwišteczny. Materiał ten został wykorzystany dodatkowo na płycie “Dziesięć”, jako podsumowanie dziesięcioletniej działalnoœci zespołu.

      W sierpniu 1993 roku podczas występu w ramach promocji Guinnessa w Irish Pubie na Miodowej w Warszawie zespół poznaje muzyka i organizatora Boba Balesa, pół Irlandczyka, pół Szkota mieszkajšcego w Niemczech. Nawišzujš z nim œcisła współpracę. Wynikiem współpracy z Bobem jest nowa płyta „Rocky Road To Dublin”, nagrana w studio Polskiego Radia w Opolu, jesieniš 1993 roku. W nagraniach uczestniczy Bob Bales na bouzuki, bodhranie oraz œpiewajšc. Z inicjatywy Boba zespół wyjeżdża do Moskwy i Berlina, a następnie w maju ponownie do Niemiec.

      W dniach 5 do 20 lipca 1994 roku odbywa się pierwsza wyprawa do Irlandii, której głównym celem były warsztaty muzyczne „South Sligo Summer School”, z udziałem znawców i wykonawców celtyckiej muzyki. Dla zespołu innym ważnym celem była wycieczka na szczyt Carrantuohill.

      Do Irlandii wracali kolejno w latach 1997, 1999 i 2004 roku koncertujšc m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali - "Cork Folk Festival" oraz w słynnym "Fox`s Pub" czy też w "St.Anns Church" w Dublinie.

      W 1995 roku Jurek Owsiak, prezenter muzyczny i organizator zaprosił zespół na pierwszy „Przystanek Woodstock”, jeden z ważniejszych festiwali rockowych w Polsce. Po raz pierwszy festiwal odbył się w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim, w lipcu 1995 roku. Udział wzięło ok. 30 tysięcy uczestników, a oprócz Carrantouhill wystšpiły tam bardzo znani polscy wykonawcy. Impreza odbywa się do dzisiaj a zespół goœcił na prawie wszystkich edycjach.

      Nagrań do kolejnego wydawnictwa dokonano, również, w studio Radia Opole w maju 1995 roku. Kršżek o nazwie „Speed Celts” zawiera żywiołowe aranżacje tradycyjnych irlandzkich melodii z wyraŸnie słyszalnym słowiańskim duchem.

      W 1996 roku ukazuje się album koncertowy „Na Żywca”, do którego materiał został zarejestrowany podczas jednego z najlepszych koncertów zespołu w Filharmonii opolskiej.

      Podczas prologu muzycznego „Salonu Literackiego” w katowickiej Koszutce, zespół zawarł znajomoœć z jednym z najbardziej znanych współczesnych poetów polskich, Ernestem Bryllem. Ernest Bryll był, w latach 1991-1995, ambasadorem Irlandii. Ta znajomoœć zapoczštkowała trwałš współpracę.

      
Po 10 latach

      W 1997 roku Carrantouhill zatrudnił w zespole perkusistę Marka Sochackiego. Marek, zafascynowany perkusjš od dzieciństwa, muzyczny samouk, zwišzany był wczeœniej muzykš jazzowš. Propozycja współpracy z zespołem sprawiła, że na stałe zwišzał się z muzykš irlandzkš. Zespół, natomiast, doszedł do wniosku, już wczeœniej, że instrumenty perkusyjne wzbogacš ich muzykę.

      W maju 1997 roku odbyła się druga wyprawa do Irlandii a w lipcu grupa uczestniczyła na festiwalu muzyki folkowej w pobliskiej Łomnej w Czechach, o nazwie „Dolni Lomna Festival, Festival na Pomezi”.

      W lutym 1998 roku ukazuje się płyta "Dziesięć" podsumowujšca dziesięcioletniš działalnoœć zespołu. Oprócz œcieżki muzycznej, na której znajdujš się wybrane utwory z całej dotychczasowej dyskografii zespołu, znajduje się tu częœć multimedialna będšca fotograficznym podsumowaniem istnienia grupy oraz dokumentacjš z wyprawy zespołu do Irlandii wspólnie z ekipš filmowš Jurka Owsiaka, która miała miejsce w maju 1997 roku. Dodatkowo częœć multimedialna wzbogacona jest o 2 teledyski powstałe w wyniku wspomnianej wyprawy do Irlandii.

      Gdy w 1998 roku przyjaciele polskiego noblisty Czesława Miłosza, postanowili zorganizować kilkudniowy festiwal na czeœć poety, to sam Miłosz wymienił zespół Carrantouhill. "The Internationl Czeslaw Miłosz Festival" w Claremont McKenna College uœwietniła plejada znakomitoœci ze œwiata literatury z całego œwiata. Członkowie zespołu, przy okazji, zwiedzili najciekawsze miejsca zachodniego wybrzeża. Byli w Hollywood, ich hotel mieœcił się przy słynnej "U.S. Route 66" i odwiedzili klub "Whisky a Go Go", gdzie zaczynał zespół The Doors. Festiwal odbył się pod koniec kwietnia.

      W marcu 1999 roku zespół pojawia się na antenie radiowej "Trójki" w towarzystwie Ewy Bem i Roberta Kasprzyckiego.

      Na poczštku wrzeœnia 1999 roku jeszcze jeden wyjazd na wyspy. Na trasie znalazły się Cork, Dublin, Belfast, Liverpool ze słynnym klubem The Cavern, gdzie zaczynali The Beatles. Uczestniczyli w XX Festiwalu Tradycyjnej muzyki Irlandzkiej w Cork. Wystšpili w kultowym pubie Johnnie Fox's Pub w Dublinie.

      Nowa płyta „Between” została nagrana pod koniec 1999 roku w goœcinnym studio Radia Opole a ukazała się tuż przed dniem Œw. Patryka w roku następnym. Płyta jest udanym rozwinięciem ich wczeœniejszej twórczoœci. Własne utwory oparte na celtyckiej nucie zastšpiły dotychczasowe stylizacje. Na płycie, w œpiewanych przerywnikach, występuje właœciciel poznańskiego pubu „O'Morgan's Irish Pub” Ollie Morgan, a w jego pubie rozpoczęła się promocja płyty. Na występie w tym pubie goœcił ambasador Irlandii Patrick McCabe. W pięknych, nostalgicznych balladach udział wzišł opolski kwartet smyczkowy Quodlibet.

      Carrantouhill rozpoczšł współpracę z profesjonalnym zespołem tańca irlandzkiego Clanrye Dancers, opracowujšc wspólny program muzyczno-taneczny.

      W drugiej połowie 2001 Carrantouhill wzišł udział w nagraniach do filmu "Duch Gór" Rafała Lipki. Ten niskobudżetowy film, „zjechany” przez krytykę nigdy nie trafił do kinowej dystrybucji. Muzyka zespołu Carrantuohill jest na pewno plusem dla tej, osadzonej w œredniowieczu ballady. Film ukazał się w 2004 roku pod nazwš "Serce Gór".

      Próby nowego, bardziej popularnego podejœcia do prezentacji swojej muzyki pojawiły się na festiwalu "Sari 2002", gdzie, obok zespołu, pojawili sie wokaliœci: Kuba Badach, Robert Kasprzycki, Anna Chwieduk, Anita Lipnicka.

      
Po 15 latach

      Swój jubileusz 15-to lecia zespół obchodził w Teatrze Ziemii Rybnickiej. W 2002 roku powstała też płyta „Inis”, będšca kontynuacjš pomysłu z „Between”, to znaczy, zagranie irlandzkich melodii z zaproszonymi goœćmi. Sš wœród nich gwiazdy znane z rodzimych list przebojów: Stanisław Sojka, Anna Maria Jopek, Anita Lipnicka, Fiolka Najdenowicz, Paweł Kukiz, Anna Chwieduk, Kuba Badach i Robert Kasprzycki. Znane irlandzkie przeboje zostały przetłumaczone na język polski. Wiekszoœć liryków na płycie jest autorstwa Ernesta Brylla. Anita Lipnicka sama napisała tekst zatytułowany „Modlitwa o miłoœć” (do „Foggy Dew”), Robert Kasprzycki zaœ zaœpiewał „Dziwnie tak” z tekstem Zbyszka Sejdy („Dirty Old Town”), a w „Zaproszeniu” („The Merry Muses of Caledonia”) œpiewanym przez Anne Chwieduk wykorzystano wiersz Leopolda Staffa. „Zielony król” w wykonaniu Anny Marii Jopek („Mo Ghile Mear” na płycie The Chieftains œpiewał to Sting) to piosenka która otwiera płytę. Koncerty promujšce nowy kršżek odbyły się „w okolicach” Dnia Œwiętego Patryka. W sobotę 15 marca 2003 roku w katowickim Górnoœlšskim Centrum Kultury pojawił się Irlandczyk Ollie Morgan (poznany już wczeœniej – œpiewajšcy na Between – właœciciel sieci irlandzkich pubów w Polsce, dziœ już nieżyjšcy) i warszawska formacja taneczna Reelandia. Kulminacja promocji Inis miała miejsce dwa dni póŸniej w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN. Przez scenę przewinęło się 34 wykonawców, z Anitš Lipnickš, Fiolkš, Pawłem Kukizem i Robertem Kasprzyckim. W rankingu Best of 2003 Celtic Connections Radio Show (USA) nieznani dotšd Polacy zajęli 17 miejsce wœród dwustu kandydatów.

      W kwietniu 2004 roku doszło do czwartej z kolei wyprawy do Anglii i Irlandii. W planie był m.in. Londyn i Dublin. Irish Polish Society (Towarzystwo Irlandzko–Polskie) w Dublinie obchodziło swój jubileusz 25 lat. Zespół wystšpił we wnętrzach koœcioła anglikańskiego St Ann’s Church w Dublinie, w zamku Kinnitty, w Busker Brownes Pub w Galway oraz w ramach „Cork Folk Festiwal”. W Galway muzycy odwiedzili Henry’ego McCullougha, znanego północnoirlandzkiego muzyka, współpracujšcego m.in. z Paulem McCartney’em, Joe Cockerem i Pink Floydami. Henry McCullough występował w 1998 roku w Polsce z lokalnymi muzykami i nagrał tutaj płytę „Blue Sunset”. Z Irlandii grupa wyruszyła do Francji. W Rochetaillee koło St Etienne miał miejsce doroczny festiwal „Roches de Celtiques”. Prasa miejscowa pisała, iż Polaków uznano za najlepszy z występujšcych zespołów. Kolejnym występem było uczestnictwo w wielogatunkowym muzycznie festiwalu „Colours of Ostrava” z udziałem wykonawców z całego œwiata. Wystšpili m.in. Bob Geldof & The Bobkatz, a ponadto urodzona w Belgii Brytyjka arabskiego pochodzenia – Natacha Atlas i Francuz o algierskich korzeniach Rachid Taha.

      W 2005 roku wydana została szczególna płyta zespołu o tytule „Session, Natural Irish & Jazz”. Album jest połšczeniem muzyki irlandzkiej z najlepszym polskim jazzem. Jest to rejestracja koncertu, który odbył się w styczniu 2005 roku w Muzycznej Owczarni w Jaworkach. W nagraniu uczestniczš największe gwiazdy polskiej sceny jazzowej, saksofonista Tomasz Szukalski, wokalistka Urszula Dudziak, Wojciech Karolak na organach Hammonda, gitarzysta basowy Krzysztof Œcierański, wibrafonista Bernard Maseli oraz katowicki pianista Robert Czech.
      Z tego wydarzenia powstało również i inne wydanie. Wydawnictwo "Ferment" wydało "Irish Jazz & Irish Ferment", 2 płytowy album, będšcy kompilacjš utworów zespołu Carrantuohill. Pierwsza, zatytułowana "Irish ferment", zawiera 15 standardów irlandzkiego folku. Druga - "Irishjazz", to zapis tego samego koncertu.
       Muzyczna Owczarnia jest jedynym w swoim rodzaju Domem Pracy Twórczej założonym przez plastyka Wieńczysława Kołodziejskiego i jego przyjaciół w Jaworkach koło Szczawnicy. W zaadaptowanej i zmodernizowanej starej owczarni od 1999 roku występujš tu znane zespoły i muzycy prezentujšcy różne gatunki muzyczne. Od 2004 roku w Muzycznej Owczarni odbywa się ponad 100 koncertów rocznie.
      O ile płyty wydane przez “Ferment” zostały tylko nominowane do nagrody Fryderyk za 2005 rok w kategorii album roku etno/folk/muzyka œwiata, to rok póŸniej „Session - Natural Irish & Jazz” takš nagrodę otrzymało. Przedstawiciele zespołu odebrali nagrodę na gali w „Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny”.

      18 listopada 2006 roku odbył się Jubileuszowy XV koncert "Serce za serce". Koncert miał miejsce w Teatrze Nowym w Zabrzu i zapisał się jako widowisko muzyczno - taneczne o znaczšcym tytule "Touch of Ireland". "Touch of Ireland" powstało w oparciu o wieloletnie doœwiadczenia artystyczne znakomitej grupy Carrantuohill oraz dynamiczej i barwnej formacji tanecznej Reelandia. Koncert został zorganizowany przy współpracy Agencji CELT z Fundacjš Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Efektem tego wydarzenia jest płyta DVD (oraz CD) pod tym samym tytułem. Widowisko to wcišż goœci na scenach, ostatnio z grupš tanecznš The Treblers.
      W maju 2007 roku Carrantouhill dorobił się własnego, profesjonalnego studia nagrań, które powstało obok domu Bogdana Wity w Żorach, w przebudowanej stodole.

      21 czerwca 2008 roku w koœciele Œw. Jerzego w Redułtowach (miasto w aglomeracji œlšskiej, graniczšce z Rybnikiem) miało miejsce wyjštkowe wydarzenie. Miejscowy ksišdz Bogdan Rek, zaprzyjaŸniony z zespołem ksišdz i znany z niezwykłych pomysłów muzycznych, zaproponował zespołowi zagranie koncertu o wschodzie słońca z towarzyszeniem wokalistki kochajšcej klimaty celtyckie i majšcej w swym repertuarze piosenki Loreeny McKennitt. "Koncert o œwicie" miał rozpoczšć się o godzinie czwartej rano a wokalistkš była Katarzyna Sobek. Maciej Paszek i Marek Sochacki akompaniowali wczeœniej wokalistce w jednym z konkursów młodych talentów jako muzycy sesyjni. Koncert niezwykły, o niezwykłej porze, we wnętrzach koœcioła wzbudził duże zainteresowanie publicznoœci.

      21 marca 2009 roku odbyła się pierwsza edycja Zielonej Wyspy Œlšsk, ekologiczno-artystycznego przedsięwzięcia, którego gospodarzem stał się Carrantouhill. Po zasadzeniu 200 drzew w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie na scenie zaprezentowali się Carrantouhill wraz z zaproszonymi artystami. Z irlandzkim repertuarem wystšpiła Orkiestra Dęta KWK Chwałowice, zespół Dżem oraz balet Zespołu Pieœni i Tańca Œlšsk, który perfekcyjnie opanował taniec irlandzki. Poza wymienionymi goœćmi na scenie zagrali także artyœci już wczeœniej występujšcy z zespołem Carrantuohill: Kasia Sobek, Robert Kasprzycki, Paweł Kukiz, Pipes & Drums, Reelandia, Celtic Senses. Całoœć przeplatana była poezja irlandzka prezentowana przez Ernesta Brylla.

      21 listopada 2009 roku zespół wystšpił z Kasiš Sobek w bazylice Wniebowzięcia NMP w Rudach Wielkich, w scenerii gotyckich murów w towarzystwie harfistki Anny Faber, wokalistki Katarzyny Sobek a recytujšc wiersze, wystšpiła z nimi Anna Dymna. Podczas koncertu, zarejestrowanego w Pocysterskim Zespole Pałacowo-Klasztornym w Rudach, muzykom udało się stworzyć niecodziennš atmosferę. Z tego wydarzenia powstał dwupłytowy album „Celtic Dream”, wydany w formie DVD i CD, którego premiera odbyła się 23 czerwca 2010 roku, w „Noc Œwiętojańskš” na molo w Sopocie. Pierwsze spotkanie zespołu z Annš Faber miało miejsce podczas koncertu w jednym z Warszawskich pubów. Było to spotkanie towarzyskie, podczas którego zespół i Anna wyrazili chęć współpracy. „Celtic Dream” funkcjonuje od tego czasu jako oddzielny projekt artystyczny.

      W połowie stycznia 2011 roku płyta „Inis” uzyskała status „Złotej”, natomiast rok póŸniej Zwišzek Producentów Audio–Video przyznał status „Platynowej Płyty” dla „Session, Natural Irish & Jazz”.

      
25 lat

      Carrantuohill œwiętuje swoje 25-lecie. Grupa wystšpiła w radiowej Trójce wraz z Eleanor McEvoy. Koncert odbył się 18 marca 2012 roku Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Eleanor McEvoy jest wokalistkš, kompozytorkš, autorkš tekstów. Wœród jej kompozycji znajdujš się takie przeboje, jak „Sophie”, „A Glass Unkissed” czy „Whisper A Prayer To The Moon”.

      W ramach obchodów Dni Województwa Œlšskiego, które pod hasłem "Œlšskie. Serce Europy" odbył się koncert zespołu Carrantouhill i jednej z najlepszych na œwiecie orkiestr dętych, pochodzšcš z Rumunii, Fanfare Ciocărlia. "Celtic Balkan Power Project" - tak brzmi pełna nazwa tej fuzji, to zestawienie dwóch odległych œwiatów: celtyckich i cygańskich dŸwięków. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się 12 maja 2012 roku na Kampusie Uniwersyteckim w Rybniku. W sierpniu zagrali w tym zestawieniu na Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrš.
      Fanfare Ciocărlia, to orkiestra dęta pochodzšca ze wsi Zece Prăjini w północno-wschodniej Rumunii. Członkowie zespołu zaczynali od grania na weselach i chrztach w pobliskich wioskach. Fanfare to francuskie słowo, które przeszło do języka rumuńskiego i okreœla orkiestrę dętš, zaœ Ciocărlia to rumuńskie słowo okreœlajšce skowronka.

      Z okazji swojego jubileuszu, grupa wydaje dwupłytowy album „25”, gdzie jeden kršżej to nagrania studyjne a druga, to, wspomniany wczeœniej, koncert radiowy. Na płycie studyjnej znajdujš się tradycyjne melodie irlandzkie w bardzo nowatorskim opracowaniu, a ponadto wiele nowych, autorskich kompozycji. Na płycie „na żywo” z koncertu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Programu 3 Polskiego Radia w dniu 18 marca 2012, oprócz Eleanor McEvoy wystepujš: Maciej Balcar, Anna Faber, Robert Kasprzycki i zespół Banana Boat. Płyta oficjalnie trafiła do dystrybucji 22 paŸdziernika 2012.

      W tym też roku zespół rozpoczšł współpracę z młodziutkš Aniš Buczkowskš, która sama zgłosiła się do zespołu z propozycjš wspólnego wykonania kilku utworów. Ciekawa, miękka barwa głosu, pasowała do irlandzkiego repertuaru i Ania, choć nieoficjalnie, stała się siódmym członkiem zespołu. W 2012 Ania była jeszcze uczennicš Liceum w Katowicach, lecz już z dużym doœwiadczeniem na scenie. Od najmłodszych lat œpiewała i tańczyła w zespole „Słoneczni” w katowickim Pałacu Młodzieży. Jej przygoda ze scenš zaczęła się od telewizyjnego programu „Od przedszkola do Opola” w edycji z Golec uOrkiestra. Brała udział w programach muzycznych np. "Bitwa na głosy" (program o formule „talent show”). W roku 2010 została zaproszona przez Majkę Jeżowskš do udziału w akcji charytatywnej na rzecz dzieci chorych na nowotwory. Gra w musicalu „Oliver!” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

      21 marca 2013 roku odbył się piaty już finał „Zielonej Wyspy Œlšsk”. Tym razem razem z grupš wystšpili m.in. Stanisław Soyka, Marcin Wyrostek, Anna Buczkowska i Ireneusz Krosny. Ponadto formacja taneczna Salake wespół z Carrantuohill zaprezentowały wyjštkowe przedstawienie oparte na muzyce i tańcu irlandzkim. Z formacjš Salake grupa opracowała w 2010 roku widowisko taneczno-muzyczne Fire Dance, która jest, opowiedzanš tańcem i muzykš, własnš wersja bajki o Kopciuszku.
      Z.F.T. SALAKE to utytułowany i uznany na œwiecie zespół taneczny, który istnieje od 1990 roku. Łšczy taniec irlandzki z innymi gatunkami tworzšc niezwykłe dziecięce show taneczne. Jest wielokrotnym laureatem nagród Grand Prix i tytułu Mistrza Polski.

      Na kolejnej, szóstej już edycji „Zielonej Wyspy Œlšsk” Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu goœcił, oprócz Carrantouhill, m.in.: Mieczysława Szczeœniaka, kabaret Hrabi, orkiestrę Big Silesian Band pod dyr. Joachima Krzyka, chór młodzieżowy Voce Segreto pod dyrekcjš Andrzeja Marcińca oraz formację Salake.
      Grupa wystšpiła także na dużej scenie Przystanku Woodstock 2014 z Eleonor McEvoy.

      W dniu Œw. Patryka, 17 marca 2017 zespół rozpoczšł obchody swojego trzydziestolecia. Carrantuohill wystšpił w Warszawie dwukrotnie - najpierw w niedzielę 19 marca w Studiu Radiowej Trójki (19 marca), a następnie w Teatrze Roma (21 marca). W Romie zaprezentowany został spektakl "Touch of Ireland - The Storm" z udziałem zespołu tanecznego Treblers.

      Z okazji 30-lecia zespołu Carrantuohill wydał nowa płytę Zielona Droga, która ukazała się w marcu 2017 roku. Na albumie znalazły się przeboje formacji Dwa plus jeden – „Iœć w stronę słońca” i „ChodŸ pomaluj mój œwiat”, w bardzo skocznej, celtyckiej, żywiołowej aranżacji a poza nimi tradycyjne piosenki i utwory instrumentalne.

      11 wrzeœnia 2020 roku ukazał się album „Vintage”. Album został nagrany z goœcinnym udziałem Maćka Balcara, wokality zespołu Dżem, z którym muzycy Carrantuohill wspólnie sięgnęli po największe przeboje lat 60.-80. Oczywiœcie prezentujšc je w zupełnie nowym, folkowo-bluesowym, opracowaniu.


      *Historia w opraciu o cykl artykułów z gazety "Tygodnik Rybnicki" z 2012 i 2013 roku autorstwa Stefana Smołki.



Skład zespołu:
      Adam Drewniok - gitara basowa
      Zbigniew Seyda - bouzouki, cytra, mandolina, gitara akustyczna
      Marek Sochacki - instrumenty perkusyjne i klawiszowe
      Dariusz Sojka - akordeon, uilleann pipes, flety, tin whistles, bodhran
      Maciej Paszek - skrzypce
      Bogdan Wita - gitara akustyczna
      Anna Buczkowska - œpiew




Dyskografia:
      1991 Magic of Celtic Rings - kaseta
      1992 Waiting for Ireland - kaseta
      1993 Irish Dreams
      1993 Merry Christmas - kaseta
      1994 Rocky Road to Dublin
      1995 Speed Celts
      1996 Na Żywca
      1998 Dziesięć 1987-1997
      2000 Between
      2002 Inis
      2005 SESSION natural irish & jazz
      2007 Touch of Ireland (DVD)
      2010 Celtic Dream (CD i DVD)
      2012 25 (2 CD)
      2017 Zielona Droga
      2020 Vintage



Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa      

       Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill, 14.11.2015 Hybrydy, Warszawa



Zdjęcia z koncertu zespołu Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa      

       Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa Carrantouhill na Pištym Warszawskim Festiwalu Szantowym - Port Wola, 11 Wrzesień 2016 2016, Warszawa



Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017

       Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017 Carrantouhill, Teatr Roma, Warszawa, 21.03.2017



Linki:
Strona Carrantouhill
Agencja Artystyczna CELT
Touch of Ireland
Celtic Dream
Anna Buczkowska

Artyœci wymienieni w tekœcie:
Anita Lipnicka
Anna Maria Jopek
Stanisław Sojka
Urszula Dudziak
Wojciech Karolak
Krzysztof Œcierański
Kwartet Jorgi
Tomasz Szwed
Robert Kasprzycki
Ewa Bem
Urszula Dudziak
Krzysztof Œcierański
Bernard Maseli
Reelandia
The Treblers
Anna Faber
Maciej Balcar
Banana Boat
Golec uOrkiestra
Dżem
Częstochowa Pipes & Drums
Zespół Form Tanecznych Salake
Marcin Wyrostek
Ireneusz Krosny
Mieczysław Szczeœniak
kabaret Hrabi

Bob Geldof
The Bobkatz
Natacha Atlas
Rachid Taha
Fanfare Ciocărlia
Eleanor McEvoy


Miejsca wymienione w tekœcie:
MDK Zory
Piknik Country
Festiwal Jarocin
Oficjalny serwis Przystanku Woodstock
Muzyczna Owczarnia
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
Nagroda Muzyczna Fryderyk
Rydułtowy (Œlšskie) - Koœciół œw. Jerzego, ul. Plebiscytowa 9
Rzymskokatolicka Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach Wielkich
Molo w Sopocie
Teatr Rozrywki, Chorzow
Zielona Wyspa Œlšsk, Chorzów
Zespół Pieœni i Tańca Œlšsk
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

South Sligo Summer School
Johnnie Fox's Pub
St.Anns Church, Dublin
Cork Folk Festival
Irish Polish Society, Dublin
St Ann’s Church, Dublin
Kinnitty Castle, Co. Offaly, Ireland
Busker Brownes Pub, Galway
Cork Folk Festival
Roches de Celtiques, Rochetaillee, France
Colours of Ostrava

Ernest Bryll

Tygodnik Rybnicki:
http://www.nowiny.pl/egazeta/2011/
http://www.nowiny.pl/egazeta/tygodnik-rybnicki/2011-12-20.html
http://www.nowiny.pl/egazeta/tygodnik-rybnicki/2011-12-20/78352-cwierc-wieku-z-carrantuohill-odslona-1-obraz-sceny.html

YouTube:
Carrantuohill - Galway
Carrantuohill - Gdy wrócę do irlandii swej
Carrantuohill - Between
Carrantuohill - Silver Spire
Carrantuohill - Miss Rovan Davies
Carrantuohill - Przystanku Woodstock 2014
CARRANTUOHILL - Dziwnie Tak, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
CARRANTUOHILL - Forest Banan, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
CARRANTUOHILL - Blue Fiddle, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
CARRANTUOHILL - Only A Woman Heart, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
Carrantuohill - Galician Carol / Irish of Woman, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
Carrantuohill - 1109, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
Carrantuohill - The Winters End, koncert "Celtycka Cecylia", Bazylika Wniebowzięcia NMP w Rudach 21 listopada 2009 roku
Bieszczadzkie Anioły 2009 CARRANTUOHILL cz 1
Bieszczadzkie Anioły 2009 CARRANTUOHILL cz 2
Bieszczadzkie Anioły 2009 CARRANTUOHILL cz 3
Bieszczadzkie Anioły 2009 CARRANTUOHILL cz 4
Bieszczadzkie Anioły 2009 CARRANTUOHILL cz 4
Festiwal Sari Żory 14.09.2014, Celtic Dream: Carrantuohill (częœć 1)
Festiwal Sari Żory 14.09.2014, Celtic Dream Carrantuohill (częœć 2)
Festiwal Sari Żory 14.09.2014, Ewelina Flinta z zespółem Carrantuohill (częœć 3)

Carrantuohill - The Mystic's Dream
Carrantuohill - The Winters End
Koncert zespołów Carrantuohill i Salake na Sari 2010
Carrantuohill- SARI 2010, Żory
Koncert Carrantuohill w Tyskie Pub w Rybniku 19.03.2011 - 3
SARI 2009 / Carrantuohill & Bob Bales & Reelandia 2
Carrantuohill & Reelandia - St. Ann's Reel
Reelandia & Carrantuohill XX finał WOŒP 2012
Reelandia & Carrantuohill - Touch of Ireland - slip jig & reel w Oœwięcimiu 24-03-2012
Reelandia i Carrantuohill w Opolu
Carrantuohill & Reelandia - Grobla Olbrzyma
Zielona Wyspa Œlšsk 2012 - Carrantuohill, Eleanor McEvoy, Katarzyna Sobek
Zielona Wyspa Œlšsk 2011 - Carrantuohill, Piotr Kotas, Katarzyna Sobek oraz Chór Zespołu Pieœni i Tańca Œlšsk - "Zielony Król"
Zielona Wyspa Œlšsk 2012 - Carrantuohill oraz Muniek Staszczyk - ''Nazywam się Ajrisz''
Zamek Festiwal 2013 Carrantuohill 1
Zamek Festiwal 2013 Carrantuohill 2
Carrantuohill na XV Przystanku Woodstock 2009
Carrantuohill i Paweł Kukiz - O Hela
Carrantuohill - Zielona Kolęda
CARRANTUOHILL & CLANRYE DANCERS
Carrantuohill - Raglan Road

Touch of Ireland w Filharmoni Bałtyckiej 01.2011
Touch of Ireland w Filharmoni Bałtyckiej 2
Touch of Ireland w Filharmoni Bałtyckiej 3
Touch of Ireland - THE STORM, Carrantuohill oraz The Treblers, Chorzowskie Centrum Kultury.
Touch of Ireland - Cieszyn 17.10.2013

Carrantuohill w Bazylice Franciszkanów w Katowicach Panewnikach - Katarzyna Sobek - Kolęda dla nieobecnych 13.01.2012
Carrantuohill w Bazylice Franciszkanów w Katowicach Panewnikach - Anna Faber - Cicha noc
Carrantuohill w Bazylice Franciszkanów w Katowicach Panewnikach - Celtic Dream

Celtic Balkan Power Project - Asfalt Tango
Celtic Balkan Power Project - James Bond Theme
Celtic Balkan Power Project – Caravan

CARRANTUOHILL & ANNA BUCZKOWSKA - Raglan Road
CARRANTUOHILL & ANNA BUCZKOWSKA - THE TENNESSEE WALTZ - RYBNIK 15 VI 2013

Carrantuohill & Salake - Reel set
Carrantuohill & Salake - Kopciuszek 3
Carrantuohill & Salake - Kopciuszek - Elfy

Carrantuohill w Teleexpressie - Dzień Œw. Patryka 2018
Iœć w stronę słońca (z rep. 2+1) - Carrantuohill

Carrantuohill w Irlandii - cz. 1 'W drodze"
Carrantuohill w Irlandii - cz. 2 "Na szczycie"
Carrantuohill w Irlandii - cz. 3 "Klify, krowy i Baba Yaga"




Logo  Cotton Cat      
  Kraj: Polska   Gatunek muzyki: irish folk  american folk  folk rock  

Cotton Cat Duet
      Cotton Cat - warszawski zespół, w którego repertuarze można znaleŸć zarówno tradycyjne piosenki irlandzkie i szkockie, folk amerykański jak i balladę poetyckš. Sš autorami i wykonawcami wielu własnych kompozycji.

      Zespół został założony w połowie lat 90-tych przez małżeństwo Anetę i Kubę Michalskich. Pierwsza płyta "Sunrise over Bishops Avenue", nagrana w 1995 roku, to głównie, œpiewany po angielsku, amerykański folk, a raczej folk-rock z evergreenem "Amazing Grace". Głos Anety przypomina w barwie trochę głos Joan Baez a trochę Loreeny McKennit. Płyta nagrana została z udziałem m.in. Michała Grymuzy (gitara) i "Kciuka" (bas).
      Na wydanym w 1997 roku "Oku ciszy", pojawia się więcej balladowych kompozycji w przebojowš piosenkš "Elaine". W składzie grupy pojawił się, obecny już wczeœniej na koncertach gitarzysta Piotr Szewczenko.
      Kolejne dwa albumy nagrane zostały z udziałem m.in. basisty i flecisty Wojciecha Sobolewskiego, grajšcego z "Cotton Cat" do 2003 r. Materiał, który znalazł się na tych płytach, to w połowie tradycyjne piosenki irlandzkie i szkockie, a w połowie autorskie ballady Anety i Kuby, nawišzujšce także do motywów celtyckich.
      Pišta płyta "Shenandoah", promowana była na koncertach w 2009 roku, lecz więcej informacji na jej temat nie mozna znaleŸć.

2009 Promocja Shenandoah
      W ostatnich czasach zespół występuje jako duet, najczęœciej w kameralnych salach klubowych. Często akompaniuje im Piotr Szewczenko.
      
      Zespół występował m.in. na Festiwalu Celtyckim w Dowspudzie i Dniach Œwiętego Patryka w teatrze Rampa.

Dyskografia:
      "Sunrise over Bishops Avenue"(1995),
      "Oko ciszy" (1997),
      "Irlandzki diabeł"(1999)
      "Koncert"(2003).
      "Shenandoah" (2009 ???)

Skład grupy:
      Aneta Michalska (œpiew),
      Kuba Michalski (œpiew, gitara)
      Piotr Szewczenko (gitara).

CottonCat_SunriseOverC.jpg CottonCat_OkoCiszy.jpg CottonCat_irlandzkidiabel.jpg CottonCat_koncertCD.jpg



Linki:
http://www.folk.pl/folk/Zespoly/Szczegoly.php?CottonCat3
http://www.folk.pl/folk/Zespoly/Szczegoly.php?CottonCat5
http://www.folkowa.art.pl/cotton-cat-profil-911.html
Youtube:
Cotton Cat - 3 pory roku
Koncert duetu Cotton Cat w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu
Cotton Cat - Irlandzki diabeł
Cotton Cat - Celtic Night (intro)
Cotton Cat - Sunrise over Bishops Avenue

Cotton_Cat_Koncert
Cotton_Cat_Irlandzki_Diabel




Logo  Fiddler's Green                                                                                                                                                              ********  
  Kraj: Niemcy   Gatunek muzyki: folk rock  celtic punk  irish folk  speedfolk  

Fiddlers Green (wikipedia common)      Fiddler’s Green to niemiecki zespół grajšcy irlandzkš folkowš. Zespół zyskał reputację jednej z najlepszych grup na niemieckich scenach. Ich repertuar, to mieszanka tradycyjnych irlandzkich i szkockich piosenek oraz własnych utworów, które stopniowo stajš się coraz mniej folkowe. Na ich muzykę oddziaływały różnorodne i grupy, głównie celtyckie grupy rockowe, takie jak Pogues, Waterboys i Great Big Sea. Swój oryginalny styl okreœlajš jako Speedfolk a jest to irlandzki folk rock z elementami innych gatunków , takich jak Ska, Punk, Metal i Reggae. W repertuarze w postaci własnych utworów pojawiajš się także tradycyjne jigi i reele irlandzkie. Teksty ich własnych piosenek dotyczš często tematów aktualnych w dzisiejszym œwiecie. Nazwa grupy pochodzi od irlandzkiego okreœlenia raju żeglarzy.

      Grupa powstała w 1990 w Erlangen pod Norymbergš, kiedy mieszkajšcy razem muzycy, siedzšc przy kuchennym stole, wpadli na pomysł założenia nowoczesnej kapeli folkowej. Rainer Schulz, Peter Pathos i Ralf „Albi” Albers już wczeœniej zdobyli muzyczne doœwiadczenie, grajšc w różnych zespołach z okolic Erlangen. W połowie lat 80-tych Ralf wraz z przyjacielem grał folk amerykański w grupie „Willi und Albi” a Peter Pathos i Rainer Schulz założyli niezależne trio „X-Rated”. Peter często zresztš grał goœcinnie w „Willi und Albi”. We trzech zaczynajš występować pod nazwš „Irish Duo”, odnoszšc spory sukces w okolicach i szybko przyjmujšc dwóch kolejnych muzyków. Dla właœciwego brzmienia brakowało skrzypka i perkusisty, którymi zostali Robert Oppel i Eric Obst. Jeszcze w 1990 roku zespół przyjmuje nazwę „Fiddler’s Green”. Pierwszy koncert pod nowš nazwš odbył się w listopadzie 1990 roku na Newcomer Festival w Erlangen, w centrum E-Werk, gdzie wystšpili zaledwie po trzech próbach, zdobywajšc drugie miejsce. Zaledwie rok póŸniej do zespołu ponownie dołšczył Stefan Klug dodajšc akordeon i bodhran i w tym samym czasie zespół opuszcza, z powodów zawodowych, Robert Oppel a zastępuje go Tobias Rempe.

      Debiutancki album zatytułowany „Fiddler’s Green” ukazał się w 1992 roku i zawierał zarówno koncertowy, jak i studyjny materiał, utwory tradycyjne oraz własne. Utwory koncertowe częœciowo pochodziły z koncertu w E-Werk w Erlangen. Płyta została wydana przez, założone przez zespół, wydawnictwo „Deaf Shepherd Recordings”. Zaledwie rok póŸniej, w 1993 roku, ukazał się drugi album „Black Sheep”.

      Nazwa „Fiddler's Green” stawała się coraz bardziej rozpoznawalna. W 1995 roku zespół nagrał kolejny album „King Shepherd”, który ponownie został wydany przez „Deaf Shepherd Records”. W tym samym roku nastšpiły zmiany personalne. Tobias Rempe, który od połowy 1993 roku musiał ograniczyć swojš aktywnoœć w zespole, z powodu rozpoczętych studiów muzycznych, zdecydował się odejœć. Nowym skrzypkiem został Tobias Schäfer, który już wczeœniej często występował na koncertach w zastępstwie poprzednika. Zrezygnował także perkusista Eric Obst, a na jego miejscu pojawił się Wolfram Kellner, który grał wczeœniej we wspomnianym „X-Rated”.

      Na jesieni 1996 roku ukazała się płyta EP „Make Up Your Mind” a w marcu 1997 roku album „On And On”. oba kršżki zostały wydane pod etykietš wytwórni Polydor / Universal. Album „On And On” dotarł do 61 miejsca na niemieckiej liœcie przebojów i można na nim zauważyć pierwsze oznaki zmiany dŸwięku w stronę bardziej rockowš.

      Przed nagraniem następnego albumu, „Spin Around”, zespół wyjechał do Los Angeles, by skorzystać z nowych muzycznych impulsów. Taka otwartoœć, przekraczanie muzycznych granic, czasami z pewnš dozš ironii, stała się znakiem firmowym grupy. Do produkcji tej płyty wynajęto Jim Crichtona, zaopżyciela, kompozytora i producenta kanadyjskiej, rockowej grupy Saga. Pomimo, iż znajdujš się tam trzy tradycyjne piosenki, zmiana brzmienia stała się faktem.

      Następna płyta, wydana w 2000 roku „Another Sky” stała się dobitnym przykładem, właœnie takiej otwartoœci i łšczenia stylów zajmujšc drugie miejsce wœród 50 najlepszych niemieckich albumów na internetowej liœcie.

      Latem 2000 roku Fiddler Tobias Schäfer opuœcił zespół, aby kontynuować studia po wielu latach spędzonych w trasie. Tobias Schäfer studiował teologię w Erlangen i Oslo, aby w przyszłoœci zostać pastorem, obejmujšc swoje pierwsze stanowisko jako wikariusz w 2005 roku. Jego następca, Tobias Heindl studiował skrzypce i gitarę w latach 1995-1996, a następnie pracował jako nauczyciel szkoły œredniej w Ratyzbonie. Kolejna zmiana w składzie nastšpiła w 2001 roku, kiedy Wolfram Kellner odszedł do zaprzyjaŸnionej, heavy metalowej, grupy J.B.O. (James Blast Orchester) i od tego czasu perkusistš został Frank Jooss, który wczeœniej grał w rockowej folkowej grupie Merlons.

      Grupa wcišż intensywnie koncertowała w niezliczonych klubach i salach koncertowych całej Europy, zdobywajšc renomę i rozpalajšc publicznoœć zarówno muzyki folkowej jak i rockowej. Kolejny album, „Folk Raider”, wydany w 2002 roku, jest doskonałym przykładem łšczenia gatunków, gdzie pierwsza częœć rozpoczynajšca się od „Bonnie Ship The Diamond” jest klasycznie tradycyjna a druga, to oryginalne kompozycje, zdecydowanie rockowe a zwłaszcza kończšcy płytę „Tangerine”, który jest kawałkiem ciężkiego rocka. Kolejny kršżek, wydany w 2003 roku „Nu Folk”, to już prawie w całoœci nowe bardziej rockowe brzmienie, zawierajšcy tylko niewielkie iloœci celtyckiej tradycji czy też bluegrass.
FaN 2013 4738.jpg
Fiddler's Green, appearance at the festival "Folk am Neckar" 2013 in Mosbach-Neckarelz, Germany
By Rs-foto - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

      W marcu 2005 roku zespół wydał swojš pierwszš płytę DVD „Celebrate!”. Nagranie wykonano podczas bardzo specjalnego wydarzenia, a mianowicie tysišcznego koncertu w historii grupy, który się odbył w Hoheneck Castle, w pobliżu Norymbergi. Fascynujšca atmosfera panujšca na dziedzińcu zamku i mocny efekt muzyki koncertowej zostały zarejestrowane w postaci doskonałej jakoœci obrazu i dŸwięku. Ponadto DVD zawiera wyjštkowy materiał bonusowy wybrany z 14-letniej historii zespołu. Pod koniec 2005 roku ukazała się druga częœć tego wyjštkowego koncertu wraz z jeszcze większš sekcjš bonusowš na drugim DVD „Jubilate!”, zawierajšc trzy godziny muzyki. Obie płyty upamiętniajš obchody piętnastolecia Fiddler's Green.

      30 kwietnia 2006 Peter Pathos zagrał swój ostatni koncert z Fiddler's Green, aby zrealizować swoje muzyczne pomysły w innych zespołach. Jego prawdziwe nazwisko to Peter Müller a pod pseudonimem Peter Kafka założył dark rockowy zespół Beloved Enemy, od 2007 do 2010 był basistš gothic metalowego Lacrimas Profundere, i od 2012 do 2014 roku grał jako dodatkowy gitarzysta w zespole œredniowiecznego rocka Ignis Fatuu. Jego następca Patrick Pat Prziwara pierwszy raz z zespołem wystšpił 17 maja 2006 roku na koncercie na sali Kammerspiele w Ansbach.

      W styczniu 2007 roku ukazuje się album „Drive Me Mad!”, który jest kontynuacjš szybkiej mieszanki irlandzkich korzeniu z innymi gatunkami. Płytę otwiera energetyczny „Irish Air” a po nim następuje przebojowy „Folk's Not Dead”.

      Po półtora roku koncertowania grupa nagrywa w lecie 2008 roku kolejny album „Sports Day at Killaloe”, który ukazuje się w styczniu 2009 roku. Po odejœciu Petera główny wokal przejmuje Ralf „Albi” Albers, choć nowy gitarzysta Pat Prziwara próbuje swoich sił w kilku piosenka. Podobnie jak poprzednie wydawnictwo i ten album oferuje dużš wszechstronnoœć i zmiennoœć, lecz nie jest już tak udany.

      W 2009 roku grupa zainicjowała własny festiwal, Shamrock Castle, którego do dzisiaj jest współorganizatorem, jak i głównym wydarzeniem. Pierwsze koncerty odbyły się w ruinach zamku Waischenfeld w Szwajcarii Frankońskiej w sierpniu 2009 roku . W 2011 roku festiwal przeniósł się do zamku Jägersburg, a od 2016 trwa dwa dni. Wydarzenie odbywa się co roku, stało się jednym z wiodošcych festiwali w Niemczech a zapraszani sš artyœci kojarzeni z celtyckim rockiem.

      W 2010 roku zespół obchodził swojš dwudziestš rocznicę istnienia. Z tej okazji w centrum E-Werk w Erlangen odbyły się dwa jubileuszowe koncerty w dniach 18 i 19 marca 2010 roku. Oba koncerty zostały zarejestrowane na płytach CD i DVD pod tytułem „Folk's Not Dead”. Materiał trwa 95 minut i ukazuje Fiddler’s Green w najlepszym wydaniu. Do zespołu dołšczyli muzycy goœcinni, między innymi, grajšca na dudach Birgit Muggenthaler-Schmack z zespołu Schandmaul i perkusista zespołu Subway to Sally, Simon Michael. W zestawie znalazły się głównie utwory z ostatnich płyt „Drive Me Mad” i „Sports Day At Killaloe”, a także, wczeœniej nie publikowany instrumentalny kawałek „Kick The Bucket Tunes” oraz standard „I'll Tell Me Ma”. Oprócz samego koncertu DVD obejmuje także półgodzinny koncert „unplagged” oraz filmik pokazujšcy gupę za kulisami.

      W 2011 roku ukazuje się płyta „Wall of Folk”, gdzie zespół prezentuje swojš najlepszš wersję. Oprócz podstawowej wersji, zawierajšcej 14 utworów, jest również edycja „Deluxe” z dodatkowym kršżkiem z siedmioma piosenkami oraz DVD z nagraniem koncertu grupy w ramach festiwalu Summer Breeze Open Air z 2010 roku. Summer Breeze Open Air jest to coroczny festiwal muzyki metalowej organizowany od 1997 roku w Dinkelsbühl w Bawarii. Album zawiera w większoœci hity znane już z repertuaru grupy. Rozpoczyna się od tytułowego „Wall of Folk” a po nim następuje standard „P Stands for Paddy” z wyróżniajšcymi się skrzypcami Tobiasa. Oprócz szybkich kawałków nastrój tonujš wolniejsze ballady „Greens And Fellows” oraz „Lost To The Moon”. Nie można także zapomnieć o instrumentalnym „Tam Lin”, w którym powolne poczštkowe tempo zostaje podkręcone do granic na koniec utworu. Podstawowe CD kończy standard „Dirty Old Town”.

      W 2012 ukazał się koncertowy album „Acoustic Pub Crawl”. Zestaw utworów jest bardziej spokojniejszy, bardziej tradycyjny, doceniany przez fanów irlandzkiego folku. Nagrań dokonono ze zmniejszonym zestawem instrumentów a na płycie znalazły się standardy muzyki irlandzkiej, takie jak: „Irish Rover”, „The Jolly Beggar” czy „As I Roved Out”. Trasa koncertowa pod tytułem była powtarzana również w następnych latach.

      W 2013 roku ukazuje się kolejny album zespołu „Winners and Boozers”. Płyta zawiera 16 utworów utrzymanych w szybkim klimacie grupy. W edycji „deluxe” dołšczono dodatkowy kršżek z pięcioma znanymi wczeœniej utworami oraz jednš piosenkę z nowego albumu w wersjach fortepianowych. Od czasu, gdy odszedł były frontman grupy Peter Pathos, cały zespół pisze piosenki a ich muzyka charakteryzuje się dużš różnorodnoœciš. Album jest uznawany za jeden z najlepszych w dyskografii zespołu.

      W 2015 roku Fiddler’s Green obchodził swoje 25 lat. Z tej okazji ukazała się płyta studyjna „25 Blarney Roses”, prezentujšca najlepsze utwory w dorobku zespołu. Piosenki pochodzš zarówno z poczštków działalnoœci jak i z najnowszych płyt. Niektóre z tych hitów nie były wczeœniej nagrywane w studio. Zebranych zostało 13 starych kawałków oraz nowe: „Take Me Back”, „Rocky Road To Dublin”, „Burning the Night” i „Blarney Roses”. Ukazała się również płyta koncertowa, w formie CD i DVD, pod tytułem „25 Blarney Roses - Live in Cologne”. Zarejestrowany został na niej koncert w, wypełnionej do ostatniego miejsca, sali E-Werk w Kolonii.

      W paŸdzierniku 2016 roku ukazał się kolejny album grupy „Devil’s Dozen”. Zgodnie z nazwš zawiera 13 utworów, zaczynajšc się od tytułowego, mocnego kawałka i zawiera, oprócz oryginalnych piosenek, kilka coverów, niekoniecznie folkowych. Na uwagę zasługuje ich wersja znanej piosenki zespołu Styx „Boat on The River” oraz tradycyjna „Leaving of Liverpool”. Bardzo ciekawa piosenka „Down” jest oparta na pieœni włoskich partyzantów antyfaszystowskich „Bella ciao”. Po 27 latach działalnoœci grupa nic nie straciła a to wydawnictwo jest jednym z najciekawszych w ich dorobku.

      „Heyday”, to album grupy Fiddler’s Green wydany 8 marca 2019 roku. Na album składa się 15 piosenek, mieszanki stylów metalu, folku i politycznego punk rocka. Swoje przekonania przekazujš w utworze „No Anthem”, który okreœlajš jako „rebel song”. Wyrażajš w nim jasno swoje przekonania i obawy, że dzisiejszy œwiat skręca na prawo, stajšc w opozycji do skrajnych prawicowych idei a proponujšc współpracę i pokojowš koegzystencję, ideały powszechne jeszcze dziesięć lat temu. Piosenki na płycie przeplatajš się nastrojem i tempem, od piosenek „pod piwo” jak „Sláinte”, „Cheer Up” czy „John Kanaka” œpiewanej już od 2012 roku, ale tutaj w nowej wersji. W szalony klimat celtic punk wprowadzajš „The Freak Of Enniskillen” oraz „Limerick Style” a w klimat balladowy „Born To Be A Rover”, „Better You Say No” a nade wszystko „Together as One”. Do irlandzkiej tradycji, oprócz „John Kanaka” nawet bardziej odwołuje się „The Congress Reel”, nieomal akustyczna wersja irlandzkiego standardu. Efektem jest œwietna płyta o zmiennym nastroju i tempie zarówno do zabawy i tańca jak i głębszych przemyœleń.

      17 kwietnia 2020 ukazał się koncertowy, akustyczny album „Acoustic Pub Crawl II – Live in Hamburg”. Album został nagrany podczas koncertu w Hamburgu z okazji 30 rocznicy istnienia zespołu. Niestety rocznicowa trasa koncertowa została przełożona na 2021 z powodu œwiatowej epidemii koronawirusa COVID-19.

      Rok 2020 miał być wyjštkowy dla zespołu, ale tak się nie stało. Swojš rocznicę grupa uczciła wydaniem albumu „3 Cheers for 30 Years”, który ukazał się 4 grudnia. Wydarzeniu towarzyszył internetowy show, na który zaproszono wielu goœci. Goœcie to: Alea i Luzi z Saltatio Mortis, Marco z In Extremo, Hauptmann i Ben z Feuerschwanz, Wolfram (były perkusista Fiddlers) i Vito C. z JBO, Tobias Schäfer (były skrzypek Fiddlers), Colin Goldie (flecista na różnych płytach grupy).

      Nowa, œwišteczna płyta zespołu, „Seven Holy Nights” ukazała się 25 listopada 2022 roku. Płyta zawiera głównie anglojęzyczne kolędy, ale nie tylko, wszystko w charakterystycznym speed-folkowym wykonaniu. Podczas 40-minutowego grania muzycy przemierzajš Wielkš Brytanię, Irlandię i Stany Zjednoczone, wykonujšc covery popularnych i znanych kolęd. Pierwsze dwa utwory z zestawu to dwa klasyki „Merry Christmas Everyone” i „Merry Christmas Everybody”. Pomimo podobieństwa w nazwie, te dwa utwory nie majš ze sobš nic wspólnego. Kolejny, nieco spokojniejszy utwór„Mull of Kintyre” został napisany przez Paula McCartneya. Piosenka opowiada o przylšdku we wschodniej Szkocji i stała się piosenkš bożonarodzeniowš dopiero w Wielkiej Brytanii ze względu na pierwotnš datę wydania 11 listopada 1977 roku. Następujšce piosenki „I Saw Three Ships”, „Twelve Days of Christmas” i „God Rest Ye Marry, Gentlemen” to znane angielskie kolędy i sš tradycyjnie œpiewane przez chóry w okresie œwištecznym. Grupa nadaje im folkowego charakteru i, podczas gdy dwa pierwsze sš ponownie przyspieszone i wyposażone w taneczne rytmy perkusji, trzeci jest nieco bardziej kontemplacyjny i spokojniejszy. Zawarte w zestawie „Lord Of The Dance” i „Danny Boy” sš w klasyfikowane jako tradycyjne irlandzkie kolędy, ale to nie do końca prawda. „Danny Boy” oparty jest na irlandzkiej piosence ludowej, ale tekst, który nie ma absolutnie nic wspólnego ze œwiętami, napisał Anglik. „Lord Of The Dance” ma coœ wspólnego z Irlandiš tylko wtedy, gdy jest używany jako tytułowa piosenka irlandzkiej rewii tanecznej. Z drugiej strony Atlantyku wybrano amerykańskš piosenkš „White Christmas”, którš od czasu jej wydania w 1942 roku wykonano ponad 500 razy przez różnych artystów. Kolejna jest liryczna, nieœwišteczna piosenka „Stop The Cavalry”, która pierwotnie została napisana jako piosenka antywojenna. Fiddler's Green wykonujš jš w swoim stylu, nadajšc piosence zupełnie nowy, szybszy charakter. Kolejne sš amerykańskie klasyki „Jingle Bells” i „Rudolph, The Red-Nosed Reindeer”, również dobrze znane z wielu wersji. Zespół dodał im trochę punku i trochę reagge. Wydawnictwo kończy własna kompozycja, kolęda „Seven Holy Nights”, która nadała tytuł albumowi.

      Album „The Green Machine” ukazał się 29 grudnia 2023 roku i zawiera 12 utworów będšcych mieszankš punka i irlandzkiego folku, wpisujšc się w klasyczny styl zespołu. Zespół pracował nad albumem trzy lata. Album rozpoczyna się od dwóch piosenek wydanych wczeœnie na singlach „Shanghaied In Portsmouth” oraz „The Bog”. Zabawna piosenka „The Bog” jak i „Good Old Irish Bar” czy „My Fairy Of The West”, to piosenki typowo imprezowe. Płytę kończš klasyki folku, „Muirsheen Durkin” i „The Parting Glass”. Cały zestaw trwa około 40 minut.



Skład:
      Rainer Schulz – gitara basowa
      Ralf „Albi“ Albers – gitara, bouzouki, mandolina, banjo, œpiew
      Stefan Klug - bodhran, akordeon
      Frank Jooss – perkusja, instrumenty perkusyjne
      Patrick „Pat“ Prziwara – gitara elektryczna, gitara akustyczna, bouzouki, mandolina, banjo, œpiew
      Tobias Anton Heindl – skrzypce, œpiew

Byli członkowie:
      Peter Pathos (Peter Müller) (1990 - 2006) - gitara, œpiew
      Robert Oppel (1990 - 1991) - skrzypce
      Eric Obst (1990 - 1995) - perkusja
      Tobias Rempe (1991 - 1995) - skrzypce
      Wolfram Kellner (1995 - 2000) - perkusja
      Tobias Schäfer (1995 - 2000) - skrzypce

Dyskografia
      Albumy studyjne:
      1992      Fiddler's Green       
      1993      Black Sheep       
      1995      King Shepherd       
      1996      Make Up Your Mind       
      1997      On and On EP
      1998      Spin Around       
      2000      Another Sky       
      2002      Folk Raider       
      2003      Nu Folk       
      2007      Drive Me Mad!       
      2009      Sports Day at Killaloe
      2011      Wall of Folk       
      2013      Winners & Boozers       
      2015      25 Blarney Roses       
      2016      Devil's Dozen       
      2019      Heyday       
      2020      3 Cheers for 30 Years
      2022      Seven Holy Nights
      2023      The Green Machine

      Albumy koncertowe:
      1993      Stagebox
      2005      Celebrate!       
      2005      Jubilate! (DVD)       
      2010      Folk's not dead (DVD)       
      2012      Acoustic Pub Crawl (unplugged)       
      2015      25 Blarney Roses: Live from Cologne
      2020      Acoustic Pub Crawl II (unplugged)       



Linki:
Fiddler's Green
German fun page
https://en.wikipedia.org/wiki/Fiddler%27s_Green_(band)
https://www.facebook.com/Speedfolk/
https://twitter.com/speedfolk
https://soundcloud.com/fiddlers-green-band

The Pogues
The Waterboys
Great Big Sea
Saga
X-Rated facebook.com
Eric Obst facebook.com
Tobias Rempe
Wolfram Kellner
J.B.O.
Wolfram Kellner J.B.O.
Frank Jooss
Merlons
Peter Müller (Pathos, Kafka)
Lacrimas Profundere
Ignis Fatuu
Schandmaul
Subway to Sally
Styx
Saltatio Mortis
In Extremo
Feuerschwanz
Paul McCartney


E-Werk Erlagen
E-Werk Cologne (Köln)
Polydor / Universal
Hoheneck Castle
Kammerspiele, Ansbach
Shamrock Castle
Summer Breeze Open Air Festival

Youtube:
FIDDLER'S GREEN - BLAME IT ON ME (Official Lyric Video)
FIDDLER'S GREEN - MR. TICKLE (Official Lyric Video)
FIDDLER'S GREEN - BAD BOYS (Official Lyric Video)
FIDDLER'S GREEN - "John Kanaka" - Irish Pub Cup Song (live in Bremen 2017)
FIDDLER'S GREEN - THE MORE THE MERRIER (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - VICTOR AND HIS DEMONS (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - A NIGHT IN DUBLIN (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - TAKE ME BACK (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - WE DON'T CARE (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - CHEER UP (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - ONE FINE DAY (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - NO ANTHEM (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - A BOTTLE A DAY (Official Live Video)
FIDDLER'S GREEN - SCOLDING WIFE (Official Live Video)
FIDDLER'S GREEN - YINDY (Official Live Video)
FIDDLER'S GREEN - PERFECT GANG - Live at Summer Breeze 2017
FIDDLER'S GREEN - BORN TO BE A ROVER (Official Video)
FIDDLER'S GREEN - Highland Road - LIVE 2009
FIDDLER'S GREEN - BOAT ON THE RIVER (Official Video) [Styx Cover]
FIDDLER'S GREEN - THE BIG ANNIVERSARY SHOW - 3 CHEERS FOR 30 YEARS
FIDDLER'S GREEN - SEVEN HOLY NIGHTS (Official Lyric Video)




Logo  Orthodox Celts      
  Kraj: Serbia   Gatunek muzyki: irish folk  celtic rock  

Orthodox Celts      Orthodox Celts to założona w 1992 roku, w Belgradzie (Serbia), celtycko-rockowa grupa. Ich muzyka jest bardzo silnie oparta o tradycyjne rytmy, nie unikajš jednakże własnych i bardziej rockowych kompozycji. Nie majšc żadnych korzeni na Szmaragdowej wyspie, swoje utwory wykonujš po angielsku z takim akcentem, że pierwsze zetknięcie z ich repertuarem nigdy nie przywiedzie na myœl słowiańskiego rodowodu. Sš prawdziwš gwiazdš w swoim kraju i, choć ten rodzaj muzyki jest tam mało popularny, jako taki, sš uznawani za jeden z najlepszych zespołów, i bez problemów występujš na rockowych imprezach a rzesza fanów stale się powiększa. Ich pierwsza płyta była zdecydowanie tradycyjna, lecz każda następna stawała się oraz bardziej rockowa, przypominajšc trochę The Pogues czy Spirit of The West (piosenka "Far Away", w warstwie rytmicznej przypomina "Home For A Rest"), to jednak zwišzki nie sš tak widoczne, by odmówić im wyjštkowej oryginalnoœci i stracić przyjemnoœć ze słuchania.
      Orthodox Celts powstał w 1992 roku, będšc pierwszym irlandzkim zespołem we wschodniej Europie. Spopularyzowali muzykę i kulturę irlandzkaš w tej częœci Europy a doskonałe wykonawstwo i pozytywna atmosfera na koncertach, stopniowo powiększała rzesze fanów, gotowych podšżać za nimi, gdziekolwiek by grali.

      W połowie lat osiemdziesištych perkusista Poze Roze, Dušan Zivanovic zdecydował się stworzyć zespół, który będzie wykonywał covery irlandzkich pieœni folkowych.
      Częœciowo udało mu się zrealizować ten pomysł, już grajšc w Roze Poze (serbski zespół power-pop z lat 80-tych). W 1992 Zivanovic zaczšł grać na akordeonie i wraz z Anš Djokic (skrzypce) i Dejanem Lalicem (mandolina, banjo, tin whistles) założył zespół, który grywał od czasu do czasu w klubach. Zespół miał pierwsze oficjalne wystšpienie w dzień Œwiętego Patryka w British Council w 1992 roku. W następnym roku do zespołiu dołšczył wokalistka Aleksandar Petrović, znany również jako Aca Celtic, i zaczęli występować częœciej bardziej regularnie. Reszta składu grupy to Vladan Jovković na gitarze i Dejan Jevtović na basie.
      Zespół wydał swój pierwszy debiutancki album w 1994 roku, na którym znajdowały się covery dwunastu irlandzkich piosenek. Wœród nich takie standardy jak "Nancy Whiskey", "The Wild Rover", "Irish Rover" i inne. Zespół prezentował swój album w klubach studenckich, głównie w KST w Belgradzie. Zaczęli pisać, również własne utwory, utrzymujšc je w stylu tych tradycyjnych. Ich występy zarejestrowano w dniu 15 wrzeœnia 1995 roku w Nowym Sadzie, gdzie koncertowali wspólnie z grupš grajšcš muzykę Ameryki Łacińskiej, Pachamama. Wydany album miał tytuł "Muzičke paralele" i ukazał się w 1996 roku.



Orthodox Celts in Banja Luka
Orthodox Celts in Banja Luka
ródło: Wikipedia

      W 1997 roku zespół towarzyszył Madame Piano na festiwalu muzycznym w Budvie, podczas wykonania piosenki "Galija". Utwór ten pojawił się na oficjalnym wydanictwie festiwalowym. W tym czasie w zespole pojawił się nowy członek, Dejan Popin (tin whistles) i rozpoczęto prace nad nowym albumem. "Green Roses", pojawił się w 1999 roku, zawierajšc szesnaœcie utworów, z których połowa to były własne kompozycje. Album został wyprodukowany przez Aleksandra Radosavljevica, a goœcinnie wystšpili: Dragoljub Marković (klawisze), Aleksandar Erakovic i Goran Stojković (chórki). Zarejestrowano, również filmy promocyjne z utworami "Rocky Road to Dublin / Down The River", "Merry Sisters", "Far Away" oraz z utworem tytułowym.
      W 2002 roku zespół wydał swój czwarty kršżek, "A Moment Like The Longest Day". Na płycie znalazły się utwory napisane przez Đokića, Petrović, nowego gitarzystę basowego Dejana Grujić (dawniej "Čutura i Oblaci", "Ruž") i Colette Ioanniduoi. Na płycie nagrano tylkojeden tradycyjny kawałek "Humors Of Scariff". DŸwięki na tym albumie brzmiš bardziej rockowo niż na poprzednich wydawnictwach. Promocyjny film został nagrany tylko dla utworu tytułowego. W 2003 roku, Orthodox Celts zagrał na Exit festival u boku Shana MacGowana, z którym Petrović pojawił się na scenie przy wykonaniu "The Irish Rover".

      W 2007 roku, zespół wydał swój pišty album, "One, Two... Five". Album, wyprodukowany przez Nikola Vranjkovića, zawierał jedenaœcie utworów, z których dwa to tradycyjne covery a jednym to, dla odmiany, cover piosenki "Thin Lizzy" - Sarah".

      W 2009 roku, Ana Đokić odchodzi z Orthodox Celts. Zastępuje jš Nikola Stanojević.

      Na poczštku lat 2010, Bojan Petrović, frontman Irish Stew of Sindidun dołšczył do zespołu, nadal prowadzšc swój własny zespół. W marcu 2012 roku zespół wzišł udział w dniu Œwiętego Patryka, występujšc na 20-leciu znanego klubu belgradzkiego, "Belgrad SKC". W tym samym czasie, Petrovic stwierdził w wywiadzie, że zespół ma zamiar nagrać, na wiosnę 2013, nowš płytę.

      W maju 2013 grupa wystšpiła na Festiwalu Tańca i Muzyki Celtyckiej "Celtycki Gotyk" w Toruniu.

      W maju 2016 roku Bojan Petrović opuœcił Orthodox Celts a w czerwcu 2016 jego miejsce zajšł Dragan Gnjatović.

      Szósty studyjny album grupy, zatytułowany „Many Mouths Shut” ukazał się 13 stycznia 2017 roku, wydany przez własne wydawnictwo O'Celts Records. Album zawiera siedem utworów własnego autorstwa oraz szeœć tradycyjnych piosenek irlandzkich. Producentem jest Dejan Lalić a okładka została zaprojektowana przez włoskiego artystę, specjalizujšcego się w komiksach, Walter Venturi.

Skład Orthodox Celts:
Aleksandar Petrović - œpiew
Dejan Lalić - octave mandola, mandolina, œpiew
Nikola Stanojević - skrzypce
Vladan Jovković - gitara akustyczna, œpiew
Dejan Grujić - gutara basowa, œpiew
Dušan Živanović - perkusja, Bodhran
Dragan Gnjatovic – whistle

Dawni członkowie:
Ana Đokić
Dejan Jevtović
Milena Simijonović
Ivan Brusić
Dejan Popin
Bojan Petrović

OrthodoxCelts_1994CD.jpg OrthodoxCelts_CeltsStrikeAgainCD.jpg OrthodoxCelts_GreenRosesCD.jpg OrthodoxCelts_AMomentCD.jpg OrthodoxCelts_OneTwoFiveCD.jpg OrthodoxCelts_ManyMouthsShut2017.jpg
Dyskografia:
Albumy studyjne:
      Orthodox Celts (1994)
      The Celts Strike Again (1997)
      Green Roses (1999)
      A Moment Like The Longest Day (2002)
      One, Two... Five (2007)
      Many Mouths Shut (2017)

Albumy koncertowe
      Musical Parallels (razem z zespoˆem Pachamama) (1996)
Single
The Celts Strike Again (1997)
Galija (razem z Madam Piano)




Linki:
www.orthodoxcelts.com


Youtube:
Orthodox Celts - Star Of The County Down
Orthodox Celts - Rocky Road to Dublin
Orthodox Celts - Far Away
Orthodox Celts - Wearing of The Green
Orthodox Celts - What's Goin' On
Orthodox Celts - Can You Get Me Out
Orthodox Celts - Nancy whiskey
Orthodox Celts - The Celts strikes again
Orthodox Celts - Green Roses
Orthodox Celts - Drinking Song
Orthodox Celts - Whiskey You're the Devil, Live @ BelgradeBeerFest 2010.
Orthodox Celts - Rare Old Mountain Dew (live)
Orthodox Celts - The Sparrow Song @ LIVE Belgrade Beer Fest 2010 HQ
Orthodox Celts - Whiskey in the jar (Live - Kulpin Fest)
Orthodox Celts - Catharsis
Orthodox Celts - A Moment Like The longest Day
Orthodox Celts - Two Faces
Orthodox Celts - Far Away, Live @ BelgradeBeerFest 2010.
Orthodox Celts Over And Over by Jaymz
Orthodox Celts Exit Festival 2007
Orthodox Celts Sindidun SKC St Patrick day 17.03.2012 Videokod
Orthodox Celts and Irish Stew - Merry Sisters live
Orthodox Celts / Madam Piano - Galija
Orthodox Celts - One / Milk & Honey
Orthodox Celts Front Row St.Patric day 2016 Depo magacin Videokod Aleksandar Zec
Orthodox Celts - Partin' Glass (ATELJE 212)
Orthodox Celts - Galway Girl (ATELJE 212)
Orthodox Celts - Many Mouths Shut (Official musical trailer)
Orthodox Celts - I Wish You the Very Worst

Inne podobne zespoły z Serbii:
Irish Stew of Sindidun

Orthodox Celts - Best Of Irish Folk
http://tavernasdownload.blogspot.fr/2011/07/download-orthodox-celts-discografia.html

Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłoœnie radiowe:
Œwiat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    024335



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww