Strona poczštkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Great Big Sea (CA)
Ímar (SCT)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Tannahill Weavers (SCT)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  The Tannahill Weavers      
  Kraj: Szkocja   Gatunek muzyki: Scottish traditional  trad  

      The Tannahill Weavers to, z pewnoœciš, jedna z najważniejszych szkockich grup muzyki tradycyjnej. Jako jedni z pierwszych włšczyli Great Highland Bagpipe (szkockie dudy) do swojego instrumentarium. Wczeœniej instrument ten wykorzystywany był wyłšcznie jako instrument solowy. Przyczynili się w ten sposób do zmiany brzmienia muzyki tego regionu. Ich muzyka jest mocno osadzona w historii Szkocji a dudy, ze swoim unikalnym brzmieniem i donoœnym dŸwiękiem, sš pierwszoplanowym instrumentem. Zespół powstał w 1968 roku w Paisley, dziœ mieszczšce się w zespole miejskim Glasgow, pierwsze kroki stawiajšc w St. Peter's Folk Club, Glenburn, który należał do ojca jednego z założycieli, Neila Doherty'ego.
The Tannahill Weavers Aberdeen 2007      Nazwa zespołu jest rodzajem hołdu dla szkockiego poety Roberta Tannahilla, znanego jako „Poeta Tkacz” (ang. Weaver Poet), który urodził się i tworzył muzykę oraz poezję właœnie w Paisley. Tannahill żył w tym samym okresie co największy szkocki poeta Robert Burns. Paisley, na poczštku 19 wieku stało się silnym oœrodkiem przemysłu włókienniczego.

      Grupa powstała w 1968 roku. Założyli jš następujšcy muzycy: John Cassidy (whistle, œpiew), Stuart McKay (œpiew, gitara, penny whistle), Neil Doherty (œpiew, gitara, mandolina, penny whistle), Jim McGowan (œpiew). Swoje próby przeprowadzali na zapleczu komunalnej kamienicy zamieszkiwanej przez rodzinę McKay, a pierwszy występ zaliczyli w klubie St. Peter's Folk, prowadzonym przez Pata Doherty'ego, ojca Neila. Poczštkowa popularnoœć zespołu ograniczała się tylko do Szkocji. Wkrótce nagrali singiel, a w 1970 roku zebrali materiał na płytę, która nie została nigdy wydana, ponieważ ich manager nie potrafił zainteresować żadnej wytwórni płytowej. Grupa zdecydowała się, w końcu, rozprowadzać swoje nagrania podczas koncertów, lecz okazało się, iż Ÿródłowy materiał jest uszkodzony.
Kiedy już byli dobrze rozpoznawalni w Szkocji, rozpoczęli intensywne koncerty w Anglii, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Swojš trasę w Niemczech i Holandii w 1974 zakończyli w dniu, w którym drużyna niemiecka zdobyła mistrzostwo œwiata w piłce nożnej. W między czasie całkowicie zmienił sie skład zespołu. W 1970 roku w zespole pojawili się Roy Gullane (gitara, banjo, mandolina) i szesnastoletni Phil Smillie (flet, whistle, bodran) a w 1972 Hudson Swan (bouzouki, skrzypce, glockenspiel, mandolina). Pierwsza płyta zespołu „Are Ye Sleeping Maggie” została wydana w 1976 a do jej produkcji zaproszony został Dougie MacLean (skrzypce, mandolina, gitara, banjo). Dougie został zaproszony do współpracy na Kinross Festival, lecz już rok póŸniej odszedł wybierajšcš karierę solowš, bardzo udanš zresztš.

      Grupa zaczęła przycišgać uwagę, gdy Roy Gullane and Phil Smillie wprowadzili dudy (highland bagpipes) do swoich występów. Byli pierwszym profesjonalnym szkockim zespołem, który z powodzenim to uczynił. Połšczenie potężnych solówek na tym instrumencie, podkład gitarowy i wokal Roya Gullane oraz eteryczny flet Phila flet tchnšł nowe życie do repertuaru tradycyjnych szkockich melodii i piosenek. W 1978 roku powstała druga płyta zespołu „The Old Woman's Dance”, na której na tym właœnie instrumenci grał Alan MacLeod. Na tej płycie pojawił się w zespole również Mike Ward na skrzypcach.

      Na miejsce Douga MacLeana pojawiło się dwóch muzyków: Mike Ward (skrzypce, gitara, œpiew) oraz Alan MacLeod (dudy, whistle, flet). Zespół intensywnie koncertował po Europie. W 1978 roku grupa zagrała jako support dla Steeleye Span podczas ich ostatniego brytyjskiego tournee.
W 1979 roku ukazał się trzeci album zatytułowany „The Tannahill Weavers”, za który otrzymali prestiżowš nagrodę „Scotstar Award” dla folkowej płyty roku.
W następnym roku Grupa koncertowała w Kanadzie, występujšc przed tysišcami widzów na folkowych festiwalach w Vancouver, Winnipeg i Toronto, z uznaniem i znakomitym przyjęciem w kanadyjskich mediach.
Czwarty album „Tannahill Weavers IV” nagrany został w zmienionym składzie. Odchodzš Hudson Swan oraz Mike Ward a pojawia się Les Wilson (ur 7 stycznia 1955, Johnstone, Szkocja; bouzouki, mandolina, gitara, bas, œpiew), ostatniego albumu nagranego w Plant Life Records.
Kolejny album „Passage” został pierwotnie nagrany w Holandii dla monachijskiej wytwórni w składzie: Gullane, Smillie, MacLeod i Bill Bourne (ur. jako Red Deer, Alberta, Kanada; œpiew, gitara, bouzouki), lecz szybko, ponownie nagrany w Ameryce dla Green Linnet Records.
Na kolejnej płycie w „Land Of Light” z 1986 roku, do Gullane i Smillie dołšczyli Iain MacInnes (highland bagpipes, whistle, œpiew) i Ross Kennedy (bouzouki, skrzypce, œpiew). Allbum zawierał piosenki napisane przez Gullane w tradycyjnym stylu.
Na kolejnym wydawnictwie „Dancing Feet” pojawił się Stuart Morison (skrzypce, bones, gitara).
Les Wilson powrócił do zespołu, zastępujšc Rossa Kennedy'ego na „Cullen Bay” z 1990 roku, na którym również pojawił się John Martin (ur. 01 kwietnia 1953, Bellshill, Szkocja, skrzypce, wiolonczela, altówka, œpiew, ex-Osjan) w miejsce Stuarta Morisona (który jeszcze uczestniczył w nagraniu trzech utworów na tej płycie).
Kenny Forsyth (highland bagpipes, whistle) zastšpił MacInnesa w 1991 roku.

      Ten skład przetrwał dwa albumy („The Mermaid's Song”, „Capernaum”), z których drugi zdobył nagrodę „NAIRD Award” (National Association of Independent Record Distributors) dla celtyckiego albumu roku, w maju 1995 roku.
Duncan J. Nicholson (ur. 05 stycznia 1973, Inverness, Szkocja; highland bagpipes, whistle, keyboards) zastšpił Forsytha na „Leaving St Kilda”. Od tego momentu skład jest względnie stabilny i utrzymuje się do połowy lat 90-tych i jest uznawany za najlepszy w ich długiej karierze.
      W 2000 roku do grupy przyłšcza się Colin Melville, jeden z najbardziej ekscytujšcych młodych dudziarzy szkockich, który uczy w szkole w Feisean. Colin uczęszczał do Heriot-Watt University w Edynburgu, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. Nagrał również "Fits o' Giggles" z Ally MacKenzie in 2004.

      Po odejœciu Lesa Wilsona I Duncana J. Nicholsona zespół gra w składzie:Roy Gullane, Phil Smillie, John Martin, Colin Melville.

      Zróżnicowany repertuarze Tannahill tkaczy odzwierciedla dwoistoœć muzycznego dziedzictwa Szkocji. Obejmuje ona z jednej strony, mistyczne dŸwięki celtyckiej muzyki szkockich gór, a z drugiej, awanturnicze, czasami nawet wojownicze, rytmy szkocko-angielskich nizin. Tannahill Weavers dokonuje mieszanki, pięknych, tradycyjnych, melodii z silnymi, współczesnymi, rytmami. Przenikliwy dŸwięk szkockich dud jest głównym wštkiem łšczšcym starożytnš pamięć ze wszystkim co tworzš.

      W 2014 roku Lorne MacDougall zastšpił na dudach Colina Melvilla. Lorne to jednen z czołowych młodych dudziarzy w Szkocji. Ma duże doœwiadczenie w komponowaniu, aranżowaniu i występowaniu z różnymi grupami (Red Hot Chilli Pipers), a także w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

      W 2018 roku The Tannahill Weavers œwiętowali swojš 50 rocznicę i z tej okazji ukazał się nowy album, Òrach ("złoty" w języku gaelickim). Do produkcji Òrach (The Golden Anniversary Album), zgromadzili kolegów i dawnych członków zespołu, aby nagrać album z nowym materiałem - tradycyjne i współczesne utwory i zestawy melodii w charakterystycznym stylu zespołu.

Dublin Irish Festival 2005

Aktualny skład zespołu:
Roy Gullane (1970): gitara, œpiew
Phil Smillie (1970): flet, tin whistles, bodhran, œpiew
John Martin (1990): skrzypce, wiolonczela, altówka, œpiew
Lorne MacDougall (2014): Highland bagpipes, Scottish smallpipes, tin whistle

W zespole grali:
Założyciele:
John Cassidy (1968-?): flet, gitara, whistles, œpiew
Neil Doherty (1968-?): œpiew, gitara, mandolina, penny whistle
Jim McGowan (1968-?): œpiew
Stuart McKay (1968-?): œpiew, gitara, penny whistle

Leslie Wilson (1981-1982 i 1990-2009): Bouzouki, gitara, klawisze, œpiew
Alan MacLeod (1978-1985): Bagpipes, whistles, bodhran, flety
Bill Bourne (1983-1986): œpiew, bouzouki, gitara akustyczna i elektryczna, skrzypce, klawisze, bas
Dougie MacLean (1976-1977): skrzypce, mandolina, tenor banjo, œpiew, gitara - Dougie występował z Tannahill Weavers około 1985/86, gdy Alan MacLeod odzedł z zespołu
Duncan J. Nicholson (1996-2000): Highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Gordon Duncan (1990): Highland bagpipes, tin whistles
Hudson Swan (1972-1982): Bouzouki, skrzypce, œpiew, glockenspiel, mandolin
Iain MacInnes (1986-1991): Highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles, œpiew
Kenny Forsyth (1992-1995): Highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Mike Ward (1978-1980): skrzypce, gitara, œpiew
Ross Kennedy (1986-1989): Bouzouki, skrzypce, bas, œpiew
Stuart Morison (1987-1989): Fiddle, bones, gitara
Davie Shaw (1974 przed nagraniem pierwszej płyty): gitara basowa, gitara
Willie Beaton (1980-1982?): skrzypce, œpiew
Colin Melville (2000-2014): Highland bagpipes, Scottish smallpipes, tin whistles

Dyskografia:
Are Ye Sleeping Maggie (1976)
The Old Woman's Dance (1978)
The Tannahill Weavers (1979)
Tannahill Weavers IV (1981)
Passage (1984)
Land of Light (1986)
Dancing Feet (1987)
Best of the Tannahill Weavers 1979 - 1989 (1989)
Cullen Bay (1990)
The Mermaid's Song (1992)
Capernaum (1994)
Leaving St. Kilda (1996)
The Tannahill Weavers Collection: Choice Cuts 1987-1996 (1997)
Epona (1998)
Alchemy (2000)
Arnish Light (2003)
Live and In Session (2006)
Òrach (2018)

Are Ye Sleeping Maggie

Are Ye Sleeping Maggie
Are Ye Sleeping Maggie
1...Are Ye Sleeping Maggie (4:57) 2...Ferrickside/The Laundry at Drummond Castle (2:16) 3...Galley of Lorne (3:37) 4...Birnie Bouzle (2:37) 5...Cam Ye by Atholl (5:21) 6...Hugaibh Oirbh (4:41) 7...The Gypsy Laddie (3:21) 8...My Love's in Germanie (5:55) 9...The Overgate (2:02) 10...Ca' the Yowes (4:56)

The Tannahill Weavers, like all groups on the folk scene, have had many trials over the years; the hard financial struggle and changes of personnel have, indeed, almost brought about the group's demise on several occasions, but it is now 1976 and they are still on the road, more popular than ever.
The group consists of Roy Gullane (an original member), Hudson Swan, Dougie MacLean (recruited at the Kinross Festival), and the band's original roadie, Phil Smillie.
Although they are well-established in Scotland, over the last few years the band has extended its touring to include England, Denmark, France, Belgium, Holland, Germany, Switzerland, and Austria. They have served their time as support artists to such people as Billy Connolly in Scotland and Hannes Wader in Germany, but are now established as bill-toppers in their own right. Indeed, during a six-week tour of the Continent this summer they appeared at no less than twenty major festivals.
Their music, at one time heavily Irish-influenced, is now almost purely Scottish traditional. They approach their music with feeling, intelligence, grasp and understanding, but - perhaps best of all - with a sense of humour.
Here then is their first LP; in a way an acknowledgement of their past and a looking forward to the future.

Alex Campbell
Copenhagen, August 1976

We would like to thank Alan and Peggy and Michael and Christine (for looking after the bears), and everyone at New Farm, and wee Jennifer Roberts (for clapping her hands), with special thanks to Angie for the excellent food.

THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: Guitar, Tenor Banjo, Mandolin, Vocals
Phil Smillie: Flute, Whistle, Vocals, Bodhran
Hudson Swan: Bouzouki, Vocals, Fiddle, Glockenspiel, Mandolin
Dougie MacLean: Fiddle, Mandolin, Vocals, Guitar, Tenor Banjo
All material traditional arranged Tannahill Weavers except where specified. Copyright of text other than lyrics held by Phil Smillie and Roy Gullane. Recorded in 1976 at Acorn Studios, Stonesfield, Oxford. Produced by Nigel Pegrum, engineered by Colin Bateman. Cover design and artwork by Peter Wagstaff Design. Digitally remastered in 1991 by Phil Smillie at Pier House Studios, Edinburgh, Scotland. Engineer: Peter Haigh.
Available as HRCD101 from:
Hedera Records
The Old Woman

The Old Woman's Dance
The Old Woman's Dance
1...Cameron McFadgen/The Humors of Cork/The Skyman's Jig (4:37) 2...The Deil's Awa' Wi' the Exciseman (2:45) 3...Bonnie Was Yon Rosie Briar (5:52) 4...Cam Ye O'er Frae France (2:14) 5...Wha'll Dance wi' Wattie/Pipe Major George Allan (3:26) 6...The Laird o' Cockpen (2:49) 7...The Irish Washerwoman/The Cook in the Kitchen/Miss Girdle (3:59) 8... Gloomy Winter's Noo Awa' (4:24) 9...The McGregors (5:00)

There are two exceptionally difficult things to do in life. One is to hang your rear end from a window then run down stairs and throw stones at it. The other is writing sleeve notes, especially when a good head on suitable shoulders is priority number one, but let's face it, some heads are no way fussy whose shoulders they perch on these days.
This year our collective heads, and other accessories, have taken us from Wick to Penzance and Copenhagen to Vienna. We've rehearsed this album, in front rooms, back rooms, bathrooms, public bars and fields. We'd like then, to thank the many friends, old and new, who helped us, after all that, to make this, our second album.

A million thanks to:
Stewart, Joanne & Mick - for the bottled relaxation
Geoff, Hilary & Joel - who must have wished for a new Hadrians wall just north of Bedford
Nigel - again for his help.

May the best thing they've ever seen be the worst thing they will ever see.

Tannahill Weavers '78
THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: Guitar, Tenor Banjo, Vocals
Hudson Swan: Bouzouki, Glockenspiel, Harmonium, Foot Bass, Vocals
Phil Smillie: Whistles, Flutes, Bodhran, Vocals
Mike Ward: Fiddle, Guitar, Vocals
Alan MacLeod: Bagpipes, Whistles, Flutes, Bodhran, Assorted Chanters
Copyright 1978 Phil Smillie and Roy Gullane. Recorded at Free Range Studios, London. Produced by Nigel Pegrum. Engineered by Ashley Brigdale and Ron Eve. Remixed and digitally remastered in 1991 by Phil Smillie at Pier House Studios, Edinburgh, Scotland, with Peter Haigh as engineer.
Available as HRCD102 from:
Hedera Records
The Tannahill Weavers

The Tannahill Weavers
The Tannahill Weavers
1...The Geese in the Bog/The Jig of Slurs (2:52) 2...Jock Stewart (3:45) 3...Tae the Weavers Gin Ye Gang/The Blackberry Bush (3:13) 4...Farewell to Fiunary/Heather Island (6:04) 5...Willie Cummings/The Red Speckled Hen/Dalena McKay (4:26) 6...The Merchant's Son/Dr. Ross's 50th Welcome the Argyllshire Gathering (3:32) 7...Ned of the Hills (or Captain Carswell)/The Yewe wi' the Crooked Horn/The Marquis of Tullibardine (3:51) 8...The Gypsy Laddie (2:39) 9...Lady Mary Anne (4:20)

Dear All,
Here we are again somewhere in Britain. I should know exactly but the snow has gone over the top of the road signs. Still, thats how it goes when you've been up and down and round about the map like a yoyo in a spin drier for a few months.
We've seen four nationalities of winter so far this year and learned lots of new words like "itinorant" and "#%@~x%!! van!" but it always managed to get us there somehow and, at last, it got us to the studio for this new album of ours.
So once again to each, and all who are part of the heterogeneous collection of villains we call friends (some's in, some's out, and some's waiting for their case to come up) a million thanks for all your help and support whether in the studio, on the road or after closing time.
Cast your bread upon the water and it shall return to you one hundred fold...should anyone require 100 wet loaves write to us c/o JVO 419K; somewhere.
to you all, slaint‚
Tannahills

THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane, Phil Smillie, Hudson Swan, Alan MacLeod, & Mike Ward
Copyright 1979 Roy Gullane and Phil Smillie. Produced by Nigel Pegrum and the Tannahill
Weavers. Recorded at Millstream Studios, engineer Mike Pela, and at REL Edinburgh, engineer Doug Bogie. Mixed at Millstream Studios by Nigel Pegrum, engineer John Acock.
Digitally remastered and tracks 2,4,5,6 & 9 remixed 1991 by Phil Smillie at Pier House Studios, Edinburgh; engineer Peter Haigh.
Available as HRCD103 from Hedera Records
The Tannahill Weavers IV

Tannahill Weavers IV
Tannahill Weavers IV
1...Johnnie Cope/The Atholl Highlanders (3:43) 2...The Trooper and the Maid/The Sound of Sleat (3:14) 3...I Once Loved a Lass (3:52) 4...Paddy O'Rafferty/Sandy Duff (2:40) 5...Auld Lang Syne (3:17) 6...Captain Carswell/Susan MacLeod /The Caber Feidh (4:26) 7...The Gaberlunzie Man/Mrs. MacLeod of Raasay (3:10;) 8...The Terror Time (4:54) 9...The Birkin Tree (2:07) 10...Lieutenant Maguire/Donald MacLean (3:53)
LUTON 18:1:81

As the sun sinks slowly behind the Vauxhall works and the strains of pipes, flutes and strings fade into the distance, our raggle taggle crew hot foot it over yonder horizon in search of Eldorado, or any other liquid refreshment.
Our trusty amigo, Dave, from the adobies of Bearsden, gets the boot down and switches to automatic pilot for the M1, M6 and A74 (if we had but one coin of the realm for evey time we made that journey...)
The ghost of an empty recording studio remains with us as we cross the border in a silence broken only by the occasional scratch of matches and the hiss of ring pulls and, at last, we are home for a few fleeting hours after recording this new album.
Clap the dog and change the socks (Roy changes with Phil and Les with Alan) and off we'll be again to who knows where. Lift up your glass to tomorrow, Dougie, we did meet once again further on. Many thanks to you for adding fiddle here and there with your usual expertise.
Thanks again, yet again, to Nigel for his sterling work and advice in the steaming cauldron known as a studio. Finally to Dave and Simon, we hope we didn't leave too much behind us. Thanks for everything.
So here then is Tannahill's IV, the first offering from the new line up. May you enjoy listening to it as much as we did recording it.
Slaint‚
Tannahill Weavers

THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: Guitar, Banjo, Vocals
Phil Smillie: Whistles, Flutes, Bodhran, Glockenspiel, Harp, Vocals
Alan MacLeod: Highland Bagpipes, Whistles, Mandola, Organ, Vocals
Les Wilson: Bouzouki, Mandolin, Guitar, Bass Pedals, Vocals
Recorded at Quest Studios, Luton, in 1980 and 1981. Produced by Nigel Pegrum, engineered by Dave Cook. Digitally remastered by Phil Smillie at Pier House Studios, Edinburgh, Scotland, in 1991. Engineered by Peter Haigh.
Passage

Passage
Passage      
1...Roddie MacDonald's Favourite (2:45) 2...Jamie Raeburn's Farewell (4:41) 3...Harris and the Mare (5:47) 4...Duntroon/Trip to Alaska (4:11) 5...The Highland Laddie (4:43) 6...At the End of a Pointed Gun (5:11) 7...Lady Dysie (4:05) 8...The Coach House Reel/Marie Christine/The Coach House Reel (3:54) 9...Phuktiphanno/John MacKenzie's Fancy (2:58) 10...Drink a Round (4:29)

Over the years many Scots have left their native soil and set off for North America. Some
were forced, as in the times of the Highland clearances; some left for the adventure and/or the work; and some saw the commercial DRINK CANADA DRY. We're not sure that we're in any of these categories, though some would undoubtedly say the last. But we have found ourselves touring more and more on this side of the Atlantic over the last four years. In fact, these notes come to you direct from somewhere in darkest Alberta.
During these various tours it has been our pleasure to meet and hear many of the fine
singer-songwriters who live here and all too seldom, if ever, come over to our side of the water. On this album we have decided to include, as well as songs from home, a few of those we have "picked up" over here.

We have been more that ably assisted by Zan MacLeod, from the very talented group
Touchstone, playing with us on two tracks. We sincerely hope that beneath this cardboard wrapping you will find more than a little of what you fancy.
Special thanks are due to the Moloney family of Philadelphia. Phil, I hope your ears, nerves and neighbors have recovered from our rehearsal sessions in your front room. Mick, thanks for all the help and encouragement. Fintan, thanks for the fun.
To the Rafferty family of Louisville and the McCarty family of Dayton, thanks for many nights of hospitality.
To everyone in Langley, Washington state, we will always remember being with you for
three days one night.
Finally, to all our friends, both gold and silver, thanks for every kindness.
Slainte,
The Tannahills

PS: To Steve of TGS Studios in North Carolina...you made recording the pleasure it should be.
THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: vocals, acoustic guitars, tenor banjo, mandolin
Phil Smillie: vocals, flute, whistle, bodhran, keyboards
Bill Bourne: vocals, bouzouki, acoustic and electric guitars, fiddle, keyboards, bass pedals
Alan MacLeod: bagpipes, mandolin, whistle, bodhran
Recorded in 1983 and 1984 at TGS Studios, Chapel Hill, North Carolina, engineer Steve Gronback, and at Farmsound Studio, Heelsum, Holland, engineer Wil Hesen. Produced by the Tannahill Weavers.
Available as GLCD3031 on Green Linnet Records.
Land of Light

Land of Light
Land of Light
1...Lucy Cassidy/The Bletherskate/The Smith of Chilliechassie (3:27) 2...The Scottish Settler's Lament (5:47) 3...Donald MacLean's Farewell to Oban/Dunrobin Castle/DThe Wise Maid/Iain's Jig (4:04) 4...The Rovin' Heilandman (2:58) 5...The Yellow Haired Laddie/Dream Angus (4:50) 6...Land of Light (1:34) 7...The Queen Amang the Heather/Mairi Anne MacInnes (3:41) 8...Bustles and Bonnets (5:32) 9...The American Stranger (3:06) 10...Conon Bridge/MacBeth's Strathspey/Major David Manson/Mrs. MacPherson of Inveran (4:12)

THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: guitar, mandolin, tenor banjo, vocals
Phil Smillie: flute, whistles, pan pipes, bodhran, vocals
Iain MacInnes: highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles, vocals
Ross Kennedy: bouzouki, fiddle, bass pedals, vocals
Recorded at Castle Sound Studios, Pentcaitland, Scotland, in 1985 and 1986. Engineered by Calum Malcolm. Produced by the Tannahill Weavers. Special thanks to Dougie MacLean for his expertise on the fiddle on tracks 2, 3, 8, 9 & 10.
Available as GLCD1067 on Green Linnet Records.
Dancing Feet

Dancing Feet
Dancing Feet
1...Turf Lodge/The Cape Breton Fiddlers' Welcome to the Shetland Isles/ Lady Margaret Stewart/The Flaggon 2...Tranent Muir 3...Isabeaux S'y Promene/Banais Mairead 4...Fisher Row/Newmarket House 5...Wild Mountain Thyme 6...Maggie Lauder 7...The Smokey Lum/Maggie's Pancakes/Dancing Feet/The Mason's Apron 8...Mary Morrison 9...The Campbelton Kiltie Ball/The Back of the Moon/Kelsae Brig/Put Me in the Great Chest/Sergeant MacDonald's Reel 10...The Final Trawl

THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: guitar, vocals
Phil Smillie: flutes, whistles, bodhran, vocals
Ross Kennedy: bouzouki, bass pedals, vocals
Iain MacInnes: highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Stuart Morison: fiddles, bones, guitar
Recorded in 1987 at Castle Sound Studios, Pencaitland, Scotland. Engineered by Calum Malcolm. Produced by the Tannahill Weavers.
Available as GLCD1081 from Green Linnet Records.
Best of the Tannahill Weavers 1979 - 1989

Best of the Tannahill Weavers 1979 - 1989
Best of the Tannahill Weavers 1979 - 1989
1...The Geese in the Bog/The Jig of Slurs (2:52) 2...Auld Lang Syne (3:17) 3...Tranent Muir (2:35) 4...The Highland Laddie (4:43) 5...Lucy Cassidy/The Bletherskate/The Smith of Chilliechassie (3:27) 6...Farewell to Fiunary/Heather Island (6:35) 7...Roddie MacDonald's Favourite (2:45) 8...The Gypsy Laddie (2:36) 9...Jamie Raeburn's Farewell (4:41) 10...Johnnie Cope/The Atholl Highlanders (3:41) 11...I Once Loved a Lass (3:52) 12...Turf Lodge/The Cape Breton Fiddlers' Welcome to the Shetland Isles/Lady Margaret Stewart/The Flaggon (6:31)

Tracks 1, 6 and 8 originally appeared on "The Tannahill Weavers" (HRCD103) with Roy Gullane, Phil Smillie, Hudson Swan, Alan MacLeod and Mike Ward (1979).
Tracks 2, 10 and 11 originally appeared on "Tannahill Weavers IV" (HRCD104) with Roy Gullane, Phil Smillie, Alan MacLeod, and Les Wilson (1981).
Tracks 4, 5 and 7 originally appeared on "Passage" (GLCD3031) with Roy Gullane, Phil Smillie, Alan MacLeod and Bill Bourne (1984).
Track 5 originally appeared on "Land of Light" (GLCD1067) with Roy Gullane, Phil Smillie, Iain MacInnes and Ross Kennedy (1986).
Tracks 3 and 12 originally appeared on "Dancing Feet" (GLCD1081) with Roy Gullane, Phil Smillie, Iain MacInnes, Ross Kennedy and Stuart Morison (1987).
Available as GLCD1100 from Green Linnet Records.
Cullen Bay

Cullen Bay
Cullen Bay
1...The Standard on the Braes o' Mar/The Haughs o' Cromdale 2...The Fiddler/The Fiddler's Jig/Jenny Dang the Weaver/The Reel of Tulloch 3...Joy of My Heart 4...Aikendrum 5...Samuel the Weaver/The Panda/Thunderhead/The Cannongate Twitch/Allan MacDonald's Reel 6...Kintail 7...A Night Visitor's Song 8...Cullen Bay/Dalnahassaig/S'iomadh Riud a Chunnaic Mi/Alick C. MacGregor 9...Braw Burn the Bridges

Of the tunes on this recording "Samuel the Weaver", "Jenny Dang the Weaver" and "The Reel of Tulloch" are traditional, the latter being referred to in old sources as "Righ na puirt" - King of tunes.
Modern tunes are represented in "Cullen Bay" (a beautiful area between Buckie and Banff in the north of Grampian) by Ian Duncan, "The Panda" by Gordon Duncan (no relation), and "Allan MacDonald's Reel". "The Fiddler" was written by Donald MacLeod, who ranks alongside G.S. MacLennan ("Dalnahassaig" and "Alick C. MacGregor") as the finest composer of pipe tunes this century.
Grey Larsen's "Thunderhead" slipped into the Scottish piping tradition by way of the St. Mark pipe band in Brittany, and is known at home as "The Jig Brest St. Mark".
"S'iomadh Riud a Chunnaic Mi" is a Gaelic "Port a Beul", a piece of mouth music intended for dancing to. The lyric, describing objects on view during a night stroll through a Highland village, is largely devoid of profound meaning.
"Kintail" (Theid Mi Dhachaidh Chr˘ Chinn T-S ile) - "I will go home to Kintail" - a Gaelic song melody which deals with the perennial themes of exile and return. In piping circles the tune is sometimes known as "The Seaforth Lullaby", and bears all the hallmarks of the pibroch-song tradition.
This music was recorded at Pier House Studios, Edinburgh, Scotland, in June 1990. Special thanks fo Stuart Morison who joined us with his cittern on "Braw Burn the Bridges", "Jenny Dang the Weaver", and "A Night Visitors Song".
Thanks also to Herschel and Sarah Freeman, for their friendship and support!
Produced by the Tannahill Weavers and engineered by Peter Haigh.

THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: guitar, vocals
Phil Smillie: flutes, whistles, bodhran, vocals
Iain MacInnes: highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Les Wilson: bouzouki, keyboards, vocals
John Martin: fiddles, viola, vocals
Recorded in 1990 at Pier House Studios, Edinburgh, Scotland. Engineered by Peter Haigh. Produced by the Tannahill Weavers.
Available as GLCD1108 from Green Linnet Records.
The Mermaid

The Mermaid's Song
The Mermaid's Song      
1...Greenwood Side/The Highland Laddie/Pattie 2...Logie o' Buchan 3...Elspeth Campbell/Kenny Gilles of Portnalong, Skye/Malcolm Johnstone/Thornton Jig 4...The Cuillins of Rhum 5...The Mermaid's Song/The Herra Boys/Captain Horn/The Fourth Floor 6...Are Ye Sleeping Maggie/The Noose and the Ghillie 7...A Bruxa/Las Ma?eras Grandes 8...Come Under My Plaidie 9...Welcome Royal Cherlie/Campbell's Farewell to Redcastle 10...Flashmarket Close/MacArthur/Colonel Fraser/The Swallow's Tale 11...The Ass in the Graveyard

ORAN NA MAIGHDINN - MHARA, "The Mermaid's Song", is a melancholy Gaelic song of lost love between a mermaid and a mortal youth. The mermaid laments, "It was with falsehood you beguiled me; sleep is restless when the sea is troublesome. Last night I was in
Corrievrackan, tomorrow I'll be in Iona. Look out on the bottom of the ocean; a shimmering that no eye can see in the court of the king's castle."

Tales of mermaids, and of love between mermaid and mortal are common in the Scottish folklore tradition, though not all so tragic as that of the mermaid who fell in love with a young shepherd on an island off the west coast of Scotland. After a time the youth tired of his
sea-maiden, and came no more to the rocky shore where they had so often met. Day after day, the mermaid waited for her faithless lover in vain. Eventually, her heart broken, she dashed herself to pieces against the entrance arch of a cave which she had loved to haunt
in the days of her happiness. The arch, it is said, bears grim witness to the tragedy - the clear impression, in dull red, of the mermaid's form.

Special thanks go to : Jim Sutherland for the use of keyboards; Dave Gromley for the bodhr ns; Herschel and Sarah Freeman; Ben David and wee Molly; Peter for his invaluable patience in the studio; Rosie Martin for her relaxed way, which is a tonic for us all; Maggie for all her sterling work on and off the road; Detlef and Florian at Bremer Konzertbro.
THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: guitar, vocals
Phil Smillie: flute, whistles, bodhran, vocals
Les Wilson: bouzouki, keyboards, vocals
John Martin: fiddle, viola, vocals
Kenny Forsyth: highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Recorded at Pier House Studios, Edinburgh, Scotland, in 1992. Engineered by Peter Haigh. Mixed by Peter Haigh and Phil Smillie. Produced by the Tannahill Weavers.
Available as GLCD 1121 from:
Green Linnet Records
43 Beaver Brook Road
Danbury, CT 06810 USA
tel. 203-730-0333 and 800-468-6644
Capernaum

Capernaum
Capernaum
Winner of the 1994 Indie Award for Celtic Album of the Year! National Association of Independent Record Distributors and Manufacturers

1...The Blackbird Set: Blackley of Hillsdale/The Blackbird/The Hankie Dance/Jack Daniel's Reel/The Farmer's Daughter (4:50) 2...Capernaum (2:45) 3...The Plooboy Laddies/John Murray of Lochee (4:43) 4...The Unicorn Set: The Unicorn/Trip to Pakistan/an Andro (6:26) 5...The Braes o' Balquhidder (4:03) 6...The Hieland Sodger (3:05) 7...The Carls o' Dysart (1:10) 8...The Log Splitter Set: Caradale Bay/The Log Splitter/Calibachan/Drochaid Luideach (4:20) 9...The Sound of Taransay (3:36) 10...The Brewer Laddie/Cathkin Braes (4:10) 11...The Bergen (3:50) 12...Gray Bob's Set: Gray Bob/Cutty's Wedding/ Loch Carron/Gray Bob (3:20) 13...Captain Ward/The Streaker (2:53) 14...Hame (5:40)

Many thanks to everyone who assisted in the making of this recording - in particular Nik Kinloch at €aVa Studios in Edinburgh for his great help and assistance in the studio and drums on track 6; to Alan MacDonald for his help in putting names to tunes; to Jess at the studio, and to Rosie for putting up with the housefull of us. As always, a special thanks to Herschel and family for their work and friendship year in and year out; to all at Green Linnet, to Detlef and Florian in Bremen, and to Maggie for all her work.
If this is the first time you have "taken the band home", welcome to our music. To those of you who have supported us over the years...a million thanks.

Slainte,
The Tannahill Weavers
Edinburgh, 1994
THE TANNAHILL WEAVERS:
Roy Gullane: guitar, vocals
Phil Smillie: flute, whistles, bodhran, vocals
Les Wilson: bouzouki, keyboards, vocals
John Martin: fiddle, viola, cello, vocals
Kenny Forsyth: highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Recorded in 1994 at €aVa East, Edinburgh, Scotland. Engineered by Nik Kinloch. Mastered at €aVa Sound Workshops, Glasgow. Mastering engineer Robin Rankin. Produced by the Tannahill Weavers.
Available as GLCD1146 from Green Linnet Records.
Leaving St. Kilda

Leaving St. Kilda
Leaving St. Kilda
1. Good Drying Set: Good Drying/The MacFarlanes/The Whistlebinkies Reel/Mulhaires Reel/The Christmas Carousal/Miss Monaghan 2. Hieland Harry/The Wee Highland Laddie/Lieutenant Colonel D.J.S.Murray 3. The Rigs o' Rye 4. The Athol Gathering/Donald MacLeod Reel 5. St. Kilda Set: Leaving St. Kilda/Major W. Knox, M.C./The Highland Brigade at Magersfontein 6. The Shearin's No For You 7. The Three Healths 8. Crann Tara Set: Angus G. MacLeod/Crann Tara/Fiona MacLeod 9. The Wars o' Germany 10. Islay Charms Set: Donald MacLeod/Islay Charms/Alena MacAskill/Donnie MacGregor 11. Last May a Braw Wooer 12. Fareweel You Silver Darlins

Doesn't time fly when you're having a good time? It seems like only twenty two years ago that we first set foot in a recording studio to make our first LP. What you, dear listener, have just parted with your hard earned cash for (or perhaps received as a gift - Merry Christmas or Happy Birthday!) is our eleventh recording. Many of you already have the previous ten, and for some this will be the first. Whatever the case may be, if you have half as much fun listening to us as we have playing for you, then I'm afraid we're having twice as much fun as you!
May we wish you hours, months, years of listening pleasure, but remember - time flies like an arrow, but even worse, fruit flies like a banana!
Slainte,
The Tannahills '96
The Tannahill Weavers are:
Roy Gullane - guitar, vocals
Phil Smillie - flute, whistles, vocals
John Martin - fiddle, viola, cello, mandolin, vocals
Les Wilson - bouzouki, guitar, keyboards, vocals
Duncan J. Nicholson - highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Recorded during May and June 1996 at REL Studios, Edinburgh, Scotland. Produced by the Tannahill Weavers. Engineered by Terry Adams. Post production work done at Pier House Studios, Edinburgh, by Phil Smillie. Cover artwork by Donald Sanders. Sleeve notes by the Tannahill Weavers, compiled and edited by Maggie Smillie. Band photography by Norman Chalmers. Studio photographs by John Martin and Phil Smillie.
We wish to thank a great friend of the band, Jim Walker, for his excellent percussion on tracks 2 and 5. His side drumming on The Highland Brigade at Magersfontein is true testimony as to why he is regarded as one of the world's finest percussionists. Thanks, Jim!
Keeping a band like ourselves going over the years takes great effort on everyone's behalf. We'd like to thank all our friends and families for their support and belief in what we do. As ever, particular thanks to Herschel and Sarah Freeman and family, to Chris Wilkes for flute restoration, to Detlef, Harmke, Rosie and Celia, and to Maggie for her efforts on and off the road.

Available as GLCD1176 from Green Linnet Records.
The Tannahill Weavers Collection

The Tannahill Weavers Collection: Choice Cuts 1987 - 1996
The Tannahill Weavers Collection: Choice Cuts 1987 - 1996
1 - The Blackbird Set : Blackley of Hillsdale : The Blackbird : The Hankie Dance : Jack Daniels Reel : The Farmers Daughter 2 - Wild Mountain Thyme 3 - Capernaum 4 - Crann Tara Set : Angus G. MacLeod : Crann Tara : Fiona MacLeod 5 - Joy of My Heart / Kintail 6 - The Carls o' Dysart / The Log Splitter Set : The Carls o' Dysart : Caradale Bay : The Log Splitter : Calibachan : Drochaid Luideach 7 - Highland Harry : Highland Harry : The Wee Highland Laddie : Lieutenant Colonel D.J.S. Murray 8 - The Braes o' Balquhidder 9 - Are Ye Sleeping Maggie? : Are Ye Sleeping Maggie : The Noose and the Ghillie 10 - Campbelton Kiltie Ball : Campbelton Kiltie Ball : The Back of the Moon : Kelsae Brig : Put Me in the Great Chest : Sergeant MacDonald's Reel 11 - The Cuillins of Rhum 12 - The Plooboy Laddies / John Murray of Lochee 13 - The Good Drying Set : Good Drying : The MacFarlanes : The Whistlebinkies Reel : Mulhaire's Reel : The Christmas Carousal : Miss Monaghan 14 - Braw Burn the Bridges

Hi folks!
Well, you know a band has been around for a while when it releases a compilation album, and this is our second! When Green Linnet approached us about the possibility of compiling some of our favorite tracks from the past ten years, we readily agreed to sit back and review not only the numbers that we enjoyed recording but also the ones we've gotten the greatest pleasure from performing live.
Over the years we have been fortunate enough to have worked with some very fine musicians, some of whose special talents are heard throughout this selection of music and song. We've played to wonderful audiences on our travels, sampling their great cultures and hospitality on the way. It is with all those happy memories to mind that we bring you this compilation of our music over the last ten years.
Throughout all the years that this recording encompasses, we have had the pleasure of working with Herschel Freeman, who has kept us motoring and our spirits high. As always he merits specials thanks.
We also welcome this chance to acknowledge the people who, although they are out of the public eye, have been so instrumental in the band's longevity - in particular Wendy, Chris, and all at Green Linnet, as well as all of our very supportive families. And don't forget Maggie, who keeps the band operative day in and day out. Thanks all!
Slainte,
Tannahill Weavers
GLCD 1182 from Green Linnet Records
Epona

Epona
Epona
1...Interceltic Set : Unknown Breton Tune / Dominic McGowan / Neil Anns a' Bhata Mhor / Tha Toll Air a' Bhata / Quirang Quickstep 2...When The Kye Come Hame / Munlochy Bridge 3...Lord Drummond 4...The Braes O' Gleniffer 5...The Great Ships 6...Carronside Set : Carronside / Miss Grace Hays / Miss Sarah MacFadyen 7...Rich Man's Silver 8...MacGregor of Rora Set : McGregor of Rora / Port an Righ / Bogallan / Malcolm the Tailor / The Primrose Girl 9...Craigieburn Wood 10...Loch Tayside Set : Superscot / Am Breamatain Tobhain Dubh / Charms of Whisky / Loch Tayside Reel / Ruairidh of Barra's Reel / The New Reel 11...Westlin' Winds 12...Robin Tamson's Smiddy / Highland Kitty

In all probability this will be our last studio album of the twentieth century. Perhaps the next one will be recorded on a medium small enough to replace a shirt button. Mayhap you will stick the next Tannahill's album in the parking meter by mistake. Any way you look at it the recording industry has come a long way since those first cylinders, not that we were ever involved with them, I hasten to add.
For those of you who like to keep track of these sorts of things this is, including compilations, our fourteenth album. Of the previous thirteen releases none, happily, have been recaptured. Indeed, perhaps you are one of the many people who have collected them all. Conversely, you may have come across us for the first time and you're not sure whether to buy this or a few groceries. Buy This! Music is forever, but you'll only be hungry again tomorrow!
On that philosophical note let us thank all of you for your fantastic support during the last quarter of a century. We're planning to be around for a good chunk of the next. Hey, we're just getting started!
Slainte,
The Tannahill Weavers
Edinburgh, June, 1998

The Tannahill Weavers are:
Roy Gullane - guitar, vocals
Phil Smillie - flute, whistles, vocals, bodhran
John Martin - fiddles, vocals
Leslie Wilson - guitar, bouzouki, keyboards, vocals
Duncan J. Nicholson - highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles
Epona... Horses were important animals in Celtic society, reflective of prestige and esteemed for their beauty, speed, intelligence and bravery in battle. The horse-symbol was associated with the goddess Epona, whose name is based on the Gaulish word for horse, and who was venerated in the Roman period all over Europe.
The heartlands of her cult were Gaul and the Rhineland, but she was worshipped in regions as far apart as Britain, Bulgaria, North Africa, and Rome itself, where she appears to have been the only Celtic divinity actually honored. Uniquely for a Celtic goddess, she had her own official festival in the Roman calendar, celebrated on 18 December. Her attributes, unlike those of many Celtic deities, seem never to have varied. Her role was that of a peaceful, beneficent goddess, associated with domestic prosperity and fertility, but she was nonetheless also revered as a protector of soldiers and their mounts.
Available as GLCD1193 from Green Linnet Records.
Alchemy

Alchemy
Alchemy

1. THE FAIR MAID OF OBAN SET (3:48); CORADAVON LODGE; THAILER A BHA ME SHERRIDH IS FEADER A THUAIR ME; THE FAIR MAID OF OBAN; DALDOWNY'S REEL; MISS CAMPBELL OF GLENDARVAL'S REEL
2. IT WAS ALL FOR OUR RIGHTFUL KING (2:22)
3. ONE FOR THE ROAD SET (3:45); BOB THOMPSON; ONE FOR THE ROAD; MACDOUGALL'S JIG ; GEORGE SQUARE
4. THE GALLANT SHEARERS (4:50)
5. THE BRETON CONNECTION (4:20)
6. OWER THE MOOR AMANG THE HEATHER (2:59)
7. FOR AYE (4:53)
8. THE SILVER WHISTLE SET (3:10); AN FHIDEAG AIRGID; JOHNSTOWN REEL
9. MALLEY LEIGH (3:02)
10. HEBRIDEAN DREAM (3:11)
11. HELEN OF KIRKCONNELL / LES WILSON'S WELCOME TO LEWIS (3:58)
12. THE WAGTAIL SET (4:23); ARCHIBALD CAMPBELL OF KILBERRY; THE STRATHSPEY KING; THE WAGTAIL; OLD WILLIE DUNCAN; CUIR MI ANNS AN CISTE MHOR

Many years ago we were asked what we would do if we won the lottery. The response was immediate and unanimous, we would keep on touring and recording until the money ran out. That is true dedication for you, and it is that attitude, and a little bit more, that has kept us on the road for 27 years and 13 (15 if you count compilations) albums.
It gives us a great sense of achievement to be able to write that many of you who are reading this have actually been looking forward to the appearance of this new album, and we hope that not only will you have great pleasure listening to it, but that we have a few pleasant little surprises for you this time around.
For those of you interested in Tannahill Trivia, this is the first time in our history that we have recorded three albums in a row with the same band members. What that tells us we're not sure but you'd think it would tell us something, wouldn't you? We have a veritable mine full of equally useless information but don't worry, we'll save it for another time.
We recorded this album on the banks of the "Silvery Tay" in Scotland, and we would like to thank mine hosts, Dave and Ann, from the local hostale hostelar historal hatstyle hotstew pub for the conviviality. As luck would have it this establishment was celebrating its 100th birthday while we were recording, and to celebrate this they had decided to charge the same price for beers, ales, and excisable liquors as had been charged on the opening day 100 years previously. You can well imagine our joy. However, as we sat there sipping our "cold ones" we could not help but notice a dozen or so men standing silently behind us staring avariciously at our foaming libations. It was almost sinister. The barman, sensing our disquiet, said "Don't worry, lads, its only the locals. They'll be waiting for happy hour."
Slainte;
Tannahill Weavers

The Tannahill Weavers:
Roy Gullane - vocals, guitar
John Martin - vocals, fiddle, viola, cello, cittern
Duncan J. Nicholson - highland bagpipes, Scottish small pipes, Uilleann pipes, whistles
Phil Smillie - vocals, flute, whistles, bodhr n
Les Wilson - vocals, bouzouki, guitar, keyboards
This album was recorded in May and June 2000, at Hedera Studios in Tayport, Scotland, and in Edinburgh, Scotland. Mixed and mastered at Jack's Hoose Studios, Radio Tay, in Dundee. Mix and master engineered by Ged Grimes. Bass and percussion by Ged Grimes. Produced by the Tannahill Weavers. Sleeve notes compiled and edited by Maggie Smillie. Sleeve art by Luca Tarlazzi. Produced by the Tannahill Weavers.
Thanks, as ever, to Herschel and Sarah Freeman and family, to Maggie, Rosie, Celia and Harmke for love and support, to John Groat ("Sailor John") for source material, to Alan Henderson for assistance in tracking down names of tunes, to Jack Evans for borrowed equipment, to all the neighbors at Nelson Street for their kind consideration during the recording of this album, and a special mention to Ged Grimes for fitting us into his schedule at such late notice.
We also would like to express our appreciation to Celtica Magazine, Edizioni 3ntini&C., for the assistance with sleeve art, and in particular to Stefano Trentini, Luca Tarlazzi, and Marco Bersani.
Arnish Light

Arnish Light
Arnish Light

1. THE ARNISH LIGHT SET (4:08); THE ARNISH LIGHT; TWISTED FINGERS; FEAR A' CHOIRE; THE LINTIE
2. CAM YE BY ATHOL (4:35)
3. ROMY THERESE; TUNE FOR MARY (3:21)
4. THE EWIE WI' THE CROOKIT HORN (2:44)
5. THE BELL ROCK SET (2:44); THE BELL ROCK; THE FITTIE BOATMAN; BESSIE BROWN
6. LASSIE WI' THE LINTWHITE LOCKS (4:01)
7. OWER THE HILLS AND FAUR AWA' (3:39)
8. LUSKENTYRE SANDS (3:10)
9. THE ROSE AMANG THE THORN (6:14)
10. GLEN WHERE THE DEER IS (3:06); CLUNY'S REEL; DOCTOR OF COLL'S REEL; LORD JAMES MURRAY'S REEL; GHLASS AULT; GLEN WHERE THE DEER IS
11. UP IN THE MORNIN'S NO' FOR ME (3:22)
12. FAIR GALLOWA' (3:17)

The Tannahill Weavers:
Roy Gullane - guitar, vocals
John Martin - fiddle, viola, mandola, mandolin, cello
Colin Melville - Highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles, guitar, keyboard, djembe
Phil Smillie - flute, whistles, bodhran, djembe, vocals
Les Wilson - bouzouki, keyboards, guitar, vocals
Thanks also to Stuart Morison on guitar and mandola, to Duncan J. Nicholson on Uilleann pipes, and to Ian Willis and Grant Milne for percussion.
This album was recorded in 2002 and 2003 in Scotland. Mixed by Phil Smillie and Colin Melville. Mix and master engineering and ProTools editing by Grant Milne. Liner notes were written by the Tannahill Weavers (mostly Roy) and compiled and edited by Maggie Smillie. Artwork by Luca Tarlazzi. Photography by Maggie Smillie. Thanks to Celtica Magazine, Edizioni 3ntini&C., for assistance with sleeve art.
Produced by the Tannahill Weavers. Published by Phil Smillie, PRS.

Available as GLCD1226 from Green Linnet Records.
Live and In Session

Live and In Session
Live and In Session

LIVE SET:
1. THE GEESE IN THE BOG/THE JIG OF SLURS (3:16)
2. TRANENT MUIR (2:44)
3. FAREWELL TO FIUNARY/HEATHER ISLAND (6:15)
4. THE LOG SPLITTER SET (4:11); CARADALE BAY; THE LOG SPLITTER; CALIBACHAN; DROCHAID LUIDEACH
5. WHEN THE KYE COME HAME (3:09)
6. THE ATHOL GATHERING (3:05)
7. PIPE MAJOR GEORGE ALLAN SET (5:57); MRS. STEWERT OF GRANTULLY; MAGGIE'S PANCAKES; ANDY RENWICK'S FERRET; FAG A' PIOB BHOCHD; PIPE MAJOR GEORGE ALLAN

STUDIO SESSION:
1. DARK EYED MOLLY (4:40)
2. DUMBARTON'S DRUMS (4:21)
3. THE BLACK RUN SET (4:11); THE BLACK RUN; P.M. JOHN MACDONALD; LADY CAMPBELL OF LONGSDALE; CHRISTIE MCLEOD
4. THE SOLDIER'S RETURN (5:41)
5. GRAT FOR GRUEL (3:23)
6. LEAVING IRELAND SET (4:11); LEAVING IRELAND; THE TIMES WE HAD
7. THE CRUEL BRITHER (3:22)

The Tannahill Weavers:
Roy Gullane - guitar, vocals
John Martin - fiddle, viola, mandola, mandolin, cello
Colin Melville - Highland bagpipes, Scottish small pipes, whistles, guitar
Phil Smillie - flute, whistles, bodhran, vocals
Les Wilson - bouzouki, keyboards, vocals
Guests:
We are very happy to include on this album the playing of Douglas Millar on keyboards and Hugh (Shuggie) MacCallum on assorted percussion. Both are good friends of Colin and it has been a great pleasure to have them involved in this project.
Introduction to live set - John Sheffler
Mix and mastering engineer, ProTools editing - Grant Milne
Compilation and editing of sleeve notes - Maggie Smillie
Photos by Bryan Aaker, Craig G Chapman, Laura Klein & Maggie Smillie
Live set recorded on the Tannahill Weavers 2005 US Tour
Studio set recorded in 2006 at Tentsmuir Studios, Tayport, the Kingdom of Fife, Scotland
Produced by the Tannahill Weavers and Grant Milne
Published by Phil Smillie, PRS
Available from Compass Records
Catalog number 4454
Òrach

Òrach
Òrach
1. Òrach: Peter MacKenziw Warren / Miss Rose / Ridhle Cheap Breatuinn /Trip to the Market
2. Jenny A' Things
3. Christichurch Cathedral
4. The Jeannie C
5. Northern Lights:Augstunden / Paul K's / Stone Frigate Reel / Inver Lasses
6. Oh No : Phil's Solution
7. Sunset Over The Somme
8. Fragment Of A Scottish Ballad
9. The Asturian Sessions: Mom's Jig / '7D' Ochobre / Pasucais de la Villa / El Molin de Puirtu
10. The Ghost Of Mick McDonnell
11. Piper Major Duncan Nicholson:The Road to Loch nam Bairneas / Tha CeumDanns 'a Dhith / Lord McConnell of Lough Erne and Lochend
12. Jessie The Floo'er O' Dunblane
13. The Battle Of Sheriffmur: The Cameronian Rant / The Aftermath
14. The Gordon Duncan Set: Nora Crionna / Unknown / Port Sean Seosamh / FRed Ken's / Brady's

The Tannahill Weavers are celebrating their 50th anniversary with the release of their eighteenth album, ÒRACH (golden in Gaelic).
Lineup:
Roy Gullane - Guitar,Lead Vocal
Phil Smillie - Flute,Whistles,Bodhran,
Mandolin,Glockenspiel,Harmony Vocals
John Martin - Fiddle,Viola,Low Fiddle, Harmony Vocals
Lorne MacDougall - Highland Bagpipes, Scottish Small Pipes,Whistles
With:
Aaron Jones - Bouzouki.Guitar,Bass
Alan MacLeod - Highland Bagpipes
Alison Brown - Banjo
Colin Melville - Highland Bagpipes,Scottish Small pipes
Davis Shaw - Keyboards
Davie Hunter - Highland Bagpipes
Dougie Maclean - Fiddle,Didgeridoo
Duncan Nicholson - Highland Bagpipes
Elias Garcia - Bouzouki,Bass pedals
Fonsu Mielgo - Bodhran
Gordie Duncan Jr. - Percussion
Hudson Swan - Bouzouki
Iain MacInnes - Highland Bagpipes,Vocals
Innes White - Guitar
John Cassidy - Vocals
Kenny Forsyth - Highland Bagpipes,Whistle
Les Wilson - Lead Vocals,Bouzouki
Mike Ward - Fiddle,Guitar,Bass
Robbie Ward - Bouzouki
Ross Kennedy - Lead Vocals,Bouzouki
Russel Hunter - Piano
Tod MacLeod - Percussion
Xel Pereda - Guitar
Linki:
The Tannahill Weavers Page
The Tannahill Weavers www.myspace.com
The Tannahill Weavers www.reverbnation.com
The Tannahill Weavers www.allmusic.com
The Tannahill Weavers bandcamp.com

Youtube:
The Tannahill Weavers - Jamie Raeburn's Farewell
The Tannahill Weavers - Cam ye by Athol
The Tannahill Weavers - Gloomy Winters Noo Awa'
The Tannahill Weavers - Elspeth Campbell Medley
The Tannahill Weavers - Farewell to Fuinary / Heather Island
The Tannahill Weavers - IMT Finale
The Tannahill Weavers - Johnnie Cope (Nubilaria Celtic Festival)
The Tannahill Weavers - The geese in the Bog/Jig of Slurs
The Tannahill Weavers - Greenwood Side/Highland Laddie/Pattie
The Tannahill Weavers - Are ye sleeping Maggie
The Tannahill Weavers - at the Willows Folk Club's Burns Night Special in January 2012
The Tannahill Weavers - Live Falkland
The Tannahill Weavers - at WorldFest 2010
The Tannahill Weavers - at Cambrinus 2010
The Tannahill Weavers - National Forest Folk Festival 2008
The Tannahill Weavers - at Stania State, Friesland, the Netherlands Nov 15, 2011
The Tannahill Weavers - Triskell 2012 Greenwood Side - Highland Laddie - Pattie (30.6.2012)
The Tannahill Weavers - Triskell 2012
The Tannahill Weavers - Triskell 2012 Tannahill Weavers & Gens d'Ys
The Tannahill Weavers - Triskell 2012 The Geese in the Bog - The Jig of Slurs (30.6.2012)
The Tannahill Weavers - Triskell 2012 The Athol Gathering (30.6.2012)
The Tannahill Weavers - Triskell 2012 Ploo'boy Laddies (30.6.2012)
The Tannahill Weavers - The Geese In The Bog Set Live at the National Piping Centre
The Tannahill Weavers

Inne:
Kinross-shire Music Festival
Dougie MacLean
Gordon Duncan
Bill Bourne
Red Hot Chilli Pipers

Unofficial Steeleye Span Home Page

Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
KELTIA MUSIQUE, basé en Bretagne
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
www.radiocelticsounds.de
Adastra agency for folk, root, accoustic & root music (UK)
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective

Blogi:
folkyourself.blogspot
Celtic Folk Punk
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Irish Folkfestival Burg Volmarstein
Castellans Folksommer
Folk im Schloss Bad Wildungen
celtic-festival.nl
Ennis Trad Festival Ireland
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
Cuisle Cheoil Ireland
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Keltisch Midzomer Festival (Bad Nieuweschans, Nederland)
Triskell Celtic Festival Trieste
NovaAria Festival Celtico Novara
Celtival Italy Treviso Veneto
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
The Keltic Experience Hagen DE
Shamrock Castle Festival DE
Volmarstein Irish Folk Festival DE
Shite'n'Onions celtic punk
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival US
Folk on the Quay Festival in Poole UK

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłoœnie radiowe:
Œwiat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
Archiwum


Licznik:    003965e-mail:info@celticmusic.pl last update 20.04.2019 © ggww