Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Patrick Street      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Patrick Street      Patrick Street to irlandzka grupa, która w mocny sposób odcisnęła swoje piętno na popularyzacji tradycyjnej muzyki irlandzkiej na świecie. Założony przez Kevina Burke'a w 1986 roku zespół, utworzony jako wynik trasy koncertowej po Ameryce, zgromadził weteranów takich grup jak The Bothy Band, Planxty czy De Danann i prezentował wybór najlepszej celtyckiej tradycyjnej muzyki z inspiracją największych mistrzów gatunku.

      W 1985 roku skrzypek Kevin Burke koncertował z gitarzystą Mícheálem Ó Domhnaillem w Ameryce. Dołączył do nich Andy Irvine i występowali jako trio. Kevin i Michael występowali wspólnie w Bothy Band. Burke zastąpił tam Tommy People’a. Gdy Michael nie mógł zagrać, w jego miejsce wskakiwał gitarzysta i wokalista Gerry O'Beirne. Wspólne występy dawały muzykom taką frajdę, że postanowili rozszerzyć skład o akordeonistę Jackie Daly’ego, grającego w zespole De Dannan. W takim składzie wyruszyli w trasę koncertową po USA, zatytułowaną „The Legends Of Irish Music”. Pomysł takiej trasy było dać szansę wspólnego grania muzykom, którzy podziwiali nawzajem swoją pracę z wcześniejszych występów. Koncerty przyciągały tłumy widzów a w gazetach pojawiały się doskonałe recenzję, tak, że postanowili kontynuować współpracę i stworzyć zespół o nazwie Patrick Street, wykorzystując nazwę ulicy, która pojawia się w większości irlandzkich miast.

      Kevin Burke urodził się w Londynie, choć jego rodzice pochodzili ze Sligo w Irlandii.Jako nastolatek grywał w angielskich i irlandzkich klubach a w 1972 roku, po spotkaniu z Arlo Guthrie, przenosi się USA. Po powrocie do Irlandii przystępuje do jednego z najbardziej wpływowych zespołów lat 70-tych, The Bothy Band.

      Andy Irvine to wyjątkowa postać w irlandzkiej historii muzyki. Był członkiem dwóch przełomowych grup, Sweeney's Men i Planxty , blisko współpracował z Paulem Brady i innymi sławami muzyki irlandzkiej, takimi jak De Danann, Maddy Prior, June Tabor czy Dickiem Gaughanem.

      Jackie Daly urodził się w Kanturk, hrabstwie Cork, w regionie Sliabh Luachra, będącego kołyską tradycyjnej irlandzkiej muzyki, piosenek, tańców, poezji i kultury. Gry na akordeonie uczył się od największych lokalnych mistrzów. W latach 1980-1985 nagrał cztery płyty z grupą De Dannan.

Patrick Street 1986      Bardzo szybko powstała pierwsza płyta „Patrick Street”, wydana przez Green Linnet Records, lecz jeszcze przed nagraniem płyty, nastąpiła zmiana na miejscu gitarzysty. W miejscu O'Beirne'a pojawił się Arty McGlynn. Producentem krążka był Dónal Lunny a do nagrania wykorzystano Landsdowne Studios, Dublin, Ireland. Dónal Lunny uczestniczył równiez w nagraniach na klawiszach i bodhranie.

      Arty grał wcześniej w takich prestiżowych grupach jak Planxty, De Danann czy the Van Morrison Band. W 1979 roku nagrał swój pierwszy solowy album „McGlynn's Fancy”, które to nagranie było pierwszym, gdzie gitara brzmi w autentycznym tradycyjnym stylu.

No. 2 Patrick Street 1988      „No. 2 Patrick Street” to drugi album studyjny grupy, wydany w 1988 roku przez Green Linnet Records. Album został nagrany w Homestead Studios w Dublinie, wyprodukowany przez grupę, jako inżyniera zatrutniono Endę Walsh a zmikosowany został w Landsdowne Studios w Dublin, przez Dónala Lunny'ego i Andrew Bolanda. Enda Walsh zagrała, również, na instrumentach klawiszowych. Oprócz tradycyjnych utworów instrumentalnych, pokazujących wirtuozerię muzyków, na płycie znalazło się kilka piosenek, między innymi, „Tom Joad”, Woody Guthriego, nawiązująca do powieści „Grona gniewu” Johna Steinbecka oraz chwytliwą balladę „William Taylor”.

Irish Times 1990      W trzecim studyjnym albumie „Irish Times”, wydanym w 1990 roku, oprócz stałych członków zespołu, wzięli udział: Bill Whelan (instr. Klawiszowe, twórca „Riverdance”), James Kelly (skrzypce), Declan Masterson (dudy,whistle, instr. klawiszowe) i Gerry O'Beirne (wokal, gitara), który miał udział w dwóch piosenkach. Producentem był Gerry O'Beirne oraz zespół a nagrań dokonano w Windmill Lane Studios w Dublinie. Zatrudnieni przy tej okazji, dodatkowo, utalentowani muzycy dodali nagraniam świerzości i nowej jakości. Album otwiera hitowa wersja utwóru „Music for a Found Harmonium”, napisanego przez założyciela „Penguin Cafe Orchestra”, Simona Jeffes, który rzeczywiście znalazł fisharmonię (harmonium) na ulicy w Japonii, gdzie przebywał w trasie.

All in Good Time” 1993 „All in Good Time” to czwarty album grupy Patrick Street, wydany w 1993 roku przez Green Linnet Records. Do zespołu, na czas nagrania, dołączył ponownie Bill Whelan na instrumentach klawiszowych oraz wokalem. Zamieszczone na płycie jigi reeli i polki wspierają piosenki, a wśród nich potrójny zestaw „Lintheads”, zaśpiewany poruszającym głosem Andyego Irvina. Na krążku można znaleźć jeszcze kilka piosenek: i tętniącą życiem polkę „The Girls Along the Road”, opowieść Irvina o górnikach, „A Prince Among Men” oraz „Carrowclare”, ponownie twórczość Irvina, tym razem o irlandzkiej emigracji.

Corner Boys 1995      W 1995 roku powstał nowy album „Corner Boys”, wydany przez Green Linnet Records, kolejny świetny album podkreślający wirtuozerię muzuków, z minimum efektów studyjnych czy wystudiowanej aranżacji. Nastąpiła zmiana na stanowisku gitarzysty. Arty'ego McGlynna zastąpił Ged Foley, grający wcześniej w Battlefield Band. Jego pomysłowe zagrywki gitarowe dały doskonałą bazę do skomplikowanych piosenek Irvina oraz doskonale zgranego duetu Kevina Burke i Jackiego Daly na skrzypcach i akordeonie.
      Ged (Gerard) Foley dorastał w harbstwie Durham w północno wschodniej Anglii, rejonie słynącym z muzycznej tradycji. Początkowo towarzyszył pieśniarzowi i autorowi tekstów Jezowi Lowe, a następnie, przez kilka lat, zajmował miejsce w Battlefield Band. W 1984 roku, wraz z Chrisem Parkinsonem założył zespół The House Band, w którym występował równolegle z pracą dla Patrick Street.

Made in Cork 1997      „Made in Cork”, szósty studyjny album Patrick Street został wydany w 1997 roku przez Green Linnet Records. Był nagrany w Soundmasters Studios w Cork, producentem jest zespół, inżynierem produkcji Ray Barron a zmiksowany przez Geda Foley’a w Oath Studio w Columbus w Ohio. Album łączy w sobie wszystkie najlepsze elementy gatunku : wirtuozozrję skrzypiec i akordeonu (Kevin Burke, Jackie Daly), wzruszające piosenki (Andy Irvine), pomysłowe rytmy gitarowe (Ged Foley), wymyślną aranżację i duży dobrej muzyki. Na płycie znajdują się dwa zestawy polek, wykonane przez duet Burke i Daly, kombinacje podwójnych jigów, slip jigów, hornpipów, reeli i slide’ów oraz cztery piosenki zaśpiewane przez Irvina z pomocą Geda Foley’a.

Live from Patrick Street 1999      „Live from Patrick Street”, to siódmy album grupy, wydany w 1999 roku przez Green Linnet Records. Materiał zarejestrowano podczas różnych koncertów z listopada 1998 roku w czasie trasy po Anglii i Irlandii. Płyta zawiera zarówno tradycyjne instrumentalne jigi i reele aż po ludowe ballady, takie jak „Wild Rover No More” czy „My Son in Amerikay”, przejmująca ballada o irlandzkim rodzicu, którego syn wyjechał do Ameryki w poszukiwaniu szansy. Na płycie powraca tytuł orkiestry Penguin Café Orchestra, „Music for a Found Harmonium”, który grupa spopularyzowała i który stał się ich popisowym numerem. Album zawiera wspanialą piosenkę „The Holy Ground”, napisaną przez byłego członka zespołu, Gerry O'Beirne’a, a także „Stewball i the Monaghan Grey Mare”, wspaniałą interpretację Irvina starego klasyku. Muzycy wykorzystali nowe instrumenty jak elektryczne buzuki i lirę korbową, a Burke i Foley fascynują ekscytującym duetem na skrzypcach. Idealne połączenie mistrzowskiej gry i dynamiki. „Live From Patrick Street” oddaje magię kwartetu w najczystszej postaci.

Street Life 2002      W 2002 roku ukazał się ósmy album grupy zatytułowany „Street Life”, wydany ponownie przez Green Linnet. Producentem album był Ged Foley oraz grupa Patrick Street a nagrań dokonano w kilku studiach: Peach Fork Studios w Ohio, Éiníní Studio w harbstwie Kildare, Navessa Studios, Nowy Jork, Cal Scott Music w Oregonie. Gościnnie zagrali: Steve Cooney (instr. perkusyjne), Gay Dalzell (śpiew harmoniczny), Matt McElroy (banjo), Bruce Molsky (skrzypce), Bernie Nau (pianino) and Cal Scott (róg altowy i kornet).
      Urodzony w Australii gitarzysta Steve Cooney był później członkiem grupy towarzyszącej Sinead O'Connor a przez rok, również jej mężem. Bruce Molsky, to skrzypek, gitarzysta i bandżysta grający muzykę z region Apallachów. Cal Scott jest multi instrumentalistą, autorem tekstów, kompozytorem oraz dyrektorem muzycznym strunowo dętej orkiestry „The Trail Band”.
      Na płycie zamieszczono 10 utworów, pięć intrumentalnych i pięć piosenek. Wśród piosenk znajdują się „Barna Hill” i „Green Grows the Laurel”, wykonane przez Irvina oraz „The Diamantina Drover”, napisana przez Australijczyka Hugh McDonalda (The Bushwackers Band,Redgum) a zaśpiewana przez Geda Foley’a. Foley nagrał ją wcześniej z zespołem The House Band.

On the Fly 2007            W 2007 roku ukazał się dziewiąty album zatytułowany "On the Fly" a wydany przez należącą do Kevina Burke'a wytwórni Loftus Music. Do składu dołączył multi-instrumentalista John Carty a, gościnnie, Brendan Hearty na fisharmonii. Po nagraniu tego albumu, Jackie Daly opuścił zespół.
      Pochodzący z Londynu John Carty, był już uznanym muzykiem tradycyjnym, nagrodzonym w 2003 roku przez irlandzką telewizję TG4 w dorocznym konkursie. John grał równolegle w zespole At The Racket, założonym w 1997 roku. Brendan Hearty to wyjątkowy muzyk i autor tekstów, znany z zespołów The Higglers i Brendan Hearty Band, popularnych w zachodniej części Irlandii. Brendan występuje regularnie z akordeonistą Andrew MacNamara.
      Nowy album jest uważany za najbardziej tradycyjny, nagrany w trzeciej dekadzie działalności grupy. Andy Irvine wybrał takie kawałki jak potężny „Erin go Bragh”, „The Rich Irish Lady”, pod wpływem amerykańskiej pieśniarki Peggy Seeger, czy „Sergeant Small”, australijska piosenka robotników szukających pracy. Ged Foley wnosi nową interpretację jednej z najbardziej popularnych piosenek irlandzkich, „The Galway Shawl”. Jackie Daly oferuje na pożegnanie zestaw polek i reeli, w charakterystycznym dla niego stylu akordeonowym.

      Ged Foley odszedł z Patrick Street w 2009 roku, a od 2010 na koncertach pojawił się były członek zespołu Arty McGlynn. Działalność grupy powoli wygasała, skupiając się jedynie na sporadycznych koncertach. Nigdy nie było oficjalnego rozwiązania zespołu, lecz ostatni zanotowany występ miał miejsce w lipcu 2014 roku.

Skład:
      Kevin Burke - skrzypce
      Andy Irvine - śpiew, mandolina, bouzouki, harmonika
      Jackie Daly - akordeon guzikowy (1986-2007)
      Gerry O'Beirne - gitara,śpiew (1986-1986)
      Arty McGlynn - gitara (1986-1995, 2010-)
      Ged Foley - gitara (1995-2009)
      John Carty - skrzypce banjo, flet, gitara (2007-)

Dyskografia:
      Albumy studyjne
      Patrick Street (1986)
      No. 2 Patrick Street (1988)
      Irish Times (1990)
      All In Good Time (1993)
      Cornerboys (1996)
      Made in Cork (1997)
      Street Life (2002)
      On the Fly (2007)

      Album koncertowy
      Live from Patrick Street (1999)

      Kompilacje
      The Best of Patrick Street (1995)
      Compendium: The Best of Patrick Street (2000)



Linki:
Mícheál Ó Domhnaill
Kevin Burke
Gerry O'Beirne
Arlo Guthrie
Paul Brady
Andy Irvine

Artyści i zespoły wymienione w teście:
De Danann
Maddy Prior
June Tabor
Dick Gaughan
Ged Foley
The House Band
Jez Lowe
Chris Parkinson
Bill Whelan
Dónal Lunny
Cal Scott Music
Bruce Molsky
The Trail Band
Hugh McDonald
The Bushwackers Band
Redgum
Sinead O'Connor
Andrew MacNamara
John Carty
Brendan Hearty
The Higglers

Inne odnosniki do tekstu:
Green Linnet Records
Riverdance
Penguin Cafe Orchestra
Peach Fork Studios
Navessa Studios
Loftus Music

Youtube:
The Dream & Indiana, performed by Patrick Street ;In concert at The Institute of Musical Traditions (www.imtfolk.org) on March 15, 2010.
The Ballad of Tom Joad, performed by Andy Irvine;In concert at The Institute of Musical Traditions (www.imtfolk.org) on March 15, 2010.
Down the Broom, The Gatehouse Maid, and Mulvihill's, performed by Patrick Street ;In concert at the Institute of Musical Traditions(www.imtfolk.org) Monday Night Concert, Rockville, MD, USA on March 15, 2010. Patrick Street is Kevin Burke, Andy Irvine, John Carty, and Ged Foley.
John McKenna's Jigs, performed by Patrick Street;In concert at The Institute of Musical Traditions (www.imtfolk.org) on March 15, 2010. As always, we gratefully thank the Maryland State Arts Council (www.msac.org), the Montgomery County Arts & Humanities Council
Patrick Street - Music for a Found Harmonium TG4
Patrick Street - Live at Earagail Arts Festival, Ionad Cois Locha 2008
Patrick Street in Germany - Bonn Folk Festival 1987
Składanka – Promanade - Kevin Burke & Micheal O'Domhnaill

Kevin Burke and Michael O'Domhnaill:
1 - The Pigeon On The Gate/Lafferty's/The Morning Dew
2 - The Reverend Brother's/Sean Ryan's/The Cliffs of Moher
3 - Calum Sgaire
4 - Paddy's Return/Willy Coleman's/Up In The Air
5 - Lord Franklin
6 - Barrel of Bricks
7 - The Promenade
8 - Fionnghuala/Sweeney's Buttermilk/The Musical Priest/Jenny's Chicken
9 - (?)/Salmon Tailing Up The River/Britches Full Of Stitches
10 - Mason's Apron/Laignton's/?/Michael Kennedy's/Farewell To Erin (Reels)

Promanade - Kevin Burke & Micheal O'Domhnaill 1978


Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłośnie radiowe:
Świat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    023686



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww