Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Sileas      
  Kraj: Szkocja   Gatunek muzyki: trad  

Sileas      Sileas, to duet dwóch szkockich harfistek, Patsy Seddon i Mary MacMaster. Ich muzyka jest mocno zakorzeniona w szkockiej muzyce ludowej. Kombinacja akustycznej harfy z nylonowymi strunami oraz elektrycznej harfy z metalowymi strunami oraz wyjątkowego wokalu obu harfistek, owocuje ciekawym i współczesnym brzmieniem, przedstawiając szkocką muzykę tradycyjną, dzisiejszej publiczności. Nazwa Sileas (wymowa: Sheliss) pochodzi od siedemnastowiecznego barda, kobiety, Sileas na Ceapaich (Sileas MacDonald z Keppoch).

      Pochodząca z muzycznej rodziny, Patsy Seddon zaczęła naukę gry na harfie w wieku jedenastu lat a jej nauczycielem była znana harfistka szkocka Alison Kinnaird. Mary Macmaster zaczęła naukę gry już jako dorosła, choć młoda, osoba. Swoją harfę zamówiła a gdy przesyłka nadeszła, okazało się, że jest to tradycyjna harfa celtycka, z metalowymi strunami. W instrumencie spodobał jej się jasny, brzmiący dźwięk a nauczyła się na nim grać samodzielnie, nie mogąc znaleźć kogoś zaznajomionego z tym instrumentem.

      Ta para, po raz pierwszy, spotkała się na letnim kursie organizowanym przez Clarsach Society w 1977 roku a następnie kilka lat później, gdy obie były studentkami uniwersytetu w Edynburgu, na wydziale Studiów Celtyckich. W czasach, gdy w 1985 roku kończyły swoje studia. Były już znane publiczności, jako dwie harfistki i wokalistki siedmioosobowego, żeńskiego zespołu Sprangeen, z który nagrały jeden album zatytułowany Sprangeen. Sprangeen powstał w 1982 roku specjalnie na festiwal Women Live In Scotland i istniał kolejne dwa lata.

      Większość członkiń Sprangeen, traktowała występy jako hobby, lecz Macmaster i Seddon zdecydowały się na profesjonalizm, przyjmując nazwę Sileas, na cześć szkockiego barda, Sileasa na Ceapaich, który pisał wiersze chwalące muzykę harfy. Same siebie opisywały, humorystycznie, jako najlepszy taki duet w Szkocji, gdzie nie istniała inna taka para. Jako Sileas zaistniały w 1985 roku.

      Okazało się, że wypadają bardzo dobrze jako duet, wywołując u siebie nawzajem pomysły nowych aranżacji starych piosenek, których często źródłem była ich nauczycielka z Uniwersytetu z Edunburga, Morag Macleod, a połączenie brzmienia harfy o strunach jelitowych i harfy o strunach metalowych, dało bezkonkurencyjny efekt. Kolejny ważny element w ich graniu, pojawił się kiedy spotkali francuskiego wytwórcę harf Joëla Garniera, wynalazcę i współzałożyciela Towarzystwa Camac, firmy produkującej harfy elektryczne. Wkrótce nabyły jeden z pierwszych modeli takiej harfy a ekspansywne basowe tony nie tylko wzmocniły ich brzmienie, lecz także poszerzyły zakres materiału, którym mogły się zająć.

      Debiutancki album Sileas „Delighted With Harps” ukazał się w 1986 roku. Producentem był Freeland Barbour, solista, producent muzyczny oraz nauczyciel w Royal Scottish Academy of Music and Drama. Album zaprezentował unikalną muzykę obu harfistek wraz z ich jedwabnym, harmonicznym wokalem, piosenki śpiewane zarówno w języku gaelickim jak i angielskim. Płyta zawiera 11 piosenek.

      Drugi album „Beating Harps” ukazał się w 1988 roku i powtórzył wysoką jakość poprzedniej płyty. Materiał został nagrany w Rel Studios w Edynburgu i zawiera 10 kompozycji, w tym jedną oryginalną kompozycję Patsy Seddon. Producentem, tak jak poprzednio był Freeland Barbour.

      Trzeci album duetu, „Harpbreakers”, ukazał się w 1990 roku. Album jest uważany za ich najsłabszą produkcję, kładąc zbyt duży nacisk na elektronicznie przetworzony dźwięk.

      W 1990 roku Patsy Seddon i Mary MacMaster współpracowały z brytyjską piosenkarką i autorka, Sally Barker przy nagraniu jej drugiego solowego albumu. Doszły do wniosku, że na rynku brakuje kobiecego zespołu folkowego, a gdy Sally spotkała, na festiwalu w Hong Kongu, mistrzynię Irlandii na akordeonie, Karen Tweed, powstała grupa The Poozies. Początkowo do grupy należała jeszcze Jenny Gardener (skrzypce), lecz odeszła przed nagraniem pierwszego albumu.

      W 1991 roku duet nagrał nieznany album „File Under Christmas”, który ukazał się tylko na kasetach i dziś jest niedostępny w sprzedaży.

      Czwarty album duetu ukazał się dopiero po sześciu latach. Płyta „Play on Light” ukazała się w 1996 roku. Producentem był Jim Sutherland a na albumie zaznaczył się powrót do akustycznego brzmienia znanego z dwóch pierwszych wydawnictw. Sileas łączy celtycką harfę z elementami nowoczesnego folku, muzyki pop i rocka. MacMaster i Seadon są zorientowane w kierunku utworów tradycyjnych, co słychać na płycie w piosenkach „Buain a'Choirce”, „Pi Li li Liu”, „Domhnall Dubh” oraz „Laill Leathag”, jednakże przywiązanie do tradycji nie oznacza tylko tradycji. Jednym z największych atrakcji na płycie jest słynny, soulowy kawałek Billa Withersa z 1971 roku „Aint No Sunshine”, który pasuje całkiem nieźle do celtyckiego tła.

      Przez lata działalności, duet współpracował z różnymi postaciami i uczestniczył w wielu projektach, w szczególności Clan Alba z Dickiem Gaughanem, Caledon oraz całkowicie kobiecy zespół The Poozies. Indywidualnie również są stale aktywne. Sesson współpracowała z wieloma artystami, wliczając Dougie MacLeana, jest zaangażowane w nowe trio „Madge Wildfire” z Gerdą Stevenson i Kathy Stewart. Macmaster występowała wspónie z Shine, Alyth McCormack i Corrina Hewat, Kathryn Tickell pod szyldem Ensemble Mystical oraz ostatnio z perkusjonistą Donaldem Hay’em, z którym nagrała dwie płyt, „Love and Reason” i „Hook”. Macmaster zagrała, również, na albumie Stinga „If on a Winter's Night” i pojawiała się na nagraniach szkockiego, jazzowego zespołu z Edynburga Hidden Orchestra.

      Mężem Patsy Seddon był Davy Steele, znany z występów w Battlefield Band, współpracy z Dickiem Gaughanem i innymi czołowymi artystami szkockiej sceny muzycznej. Davy zmarł w 2001 roku a w dziesiątą rocznicę jego śmierci Patsy Seddon zaprosiła kilku artystów, lubianych przez Davy’ego, wybrała utwory jego autorstwa i nagrała płytę „Steele The Show – The Songs of Davy Steele (From The Heart Of Scotland)”. Na koncercie w ramach festiwalu Celtic Connections, sy Patsy I Dave’ego, Jamie Steele, zaśpiewał ostatnią piosenkę zmarłego. W nagraniu albumu wzięli udział wokaliści Andy M Stewart, Dick Gaughan, Ian McCalman, Jamie Steele, Karine Polwart, Kate Rusby, Kathy Stewart, Patsy Seddon, Sally Barker i Siobhan Miller, oraz muzycy Andy Thorburn, Mary MacMaster, Eilidh Shaw, Damien O’Kane, Donald Hay, Gary West i Mairearad Green.

      Wśród tych szeroko zakrojonych zobowiązań, Seddon i MacMaster wystepują sporadycznie jako Sileas, ostatnio na 30-lecie z Rencontre des Harpes Celtiques w Dinan w Bretonii w 2013 roku. Są również zaangażowane w prowadzenie International Festival Harp w Edynburgu.

    Dyskografia:
          
  • Delighted With Harps (Lapwing Records LAP113, 1986)Delighted With Harps
    Side One: The North Brig o' Edinburgh/The Brig o' Perth; Cadal Chan Fhaigh Mi; Millbrae (Ronnie Cooper)/The Spey In Spate; Eppie Morrie; The Chanters Tune/Marry Me Now
    Side Two: Da Day Dawn; The Little Cascade (GS Maclennan); Tha Mulad; 'S Coltach Mi Ri Craobh Gun Duilleag; John Anderson My Jo; The Judges Dilemma/The Inverness Gathering
    Mary Macmaster (metal-strung harp, electro-harp, vocals), Patsy Seddon (gut-strung harp, electro-harp, vocals)




          
  • Beating Harps (Green Linnet Records SIF 1089, 1987)Beating Harps
    Side One: The Glasgow Police Pipe Band (Donald Macleod)/Lexie MacAskill (John MacAskill); An Fhideag Airgid/Prince Charlie; Oh Wee White Rose of Scotland (Susanne Ferguson); The Cameron Highlanders (Skinner)/Donald Willie and his Dog (Donald Morrison)/Dancing Feet (GS MacLennan);
    Side Two: Mouth Music; Traigh gruineart/The Devil In the Kitchen/The Sprightly Minnikin; Ca' the Yowes (Burns); Domhnall Dubh/The Dogs (Jim Sutherland)/ Miss Spence; beating Harps (PM Seddon)
    Mary Macmaster (metal-strung harp, electro-harp, vocals), Patsy Seddon (gut-strung harp, electro-harp, vocals)




          
  • Harpbreakers (Lapwing Records LAP 127, 1990)Harpbreakers
    Side One: The Drunken Piper/The Seagull (Donald Macleod); Margaret's Waltz (Pat Shuldham Shaw/The Dark Island (McLachlan); Kate Dalrymple/John MacNeill's Reel (Peter Milne); Voices (Holly Near); Leannan a bh'agam/'Sann an Ile/The Pinch of Snuff
    Side Two: The Dusty Windowsill (J Harlan); Willie's Fair and Rare; Dancing the Baby/Dolina Mackay (J Scott); Mile marbhaisg air a' ghaol; Captain O'Kane (T O'Carolan)
    Mary Macmaster (metal-strung harp, electro-harp, vocals), Patsy Seddon (gut-strung harp, electro-harp, vocals)




          
  • File Under Christmas 1991File Under Christmas
    Tracks:01 - Harvest Home + Apples In Winter;02 - Gaelic Reaping Songs;03 - True Thomas;04 - Winter;05 - Deck The Halls;06 - Coventry Carol;07 - Christ Child Lullaby;08 - Cherry Tree Carol;09 - Love Came Down At Christmas;10 - Christmas Day In The Morning + Oidhche Nollaig;11 - Leanabh An Aigh;12 - God Rest Ye Merry Gentlemen;13 - The Snows They Melt The Soonest;14 - Se Gillean Mo Ruin;15 - Auld Acquaintance
    Musicians: Mary Macmaster: metal-strung harp, electro-harp, vocals, Patsy Seddon: gut-strung harp, electro-harp, vocals






          
  • Play on Light (Greentrax 1996)Play on Light
    Tracks:1. Buain A'Choirce; 2. May Colvin; 3. Cumha Easbuig Earraghaidheal; 4. Laill Leathag; 5. Cameron MacFadyen/Dr Cameron's Casebook/Miss Kirsten Lindsay Morrison; 6. Mo Dhomhnullan Fhéin; 7. Planxty Crockery/Domhnall Dubh; 8. Pi Li Li Liu; 9. Dr Florence Campbell Of Jammalamadugu/Duncan Johnstone; 10. The Castlebay Scrap/Stuarts Rant; 11. Ain't No Sunshine/The Flawless Juggler; 12. Miss Ann Cameron Of Balvenie/Amy's Rollerskates/Paddy's Leather Breeches; 13. Tha Sior Chaoineadh






Linki:
Sileas na compassrecords.com

Odnośniki do tekstu:
Patsy Seddon
Alison Kinnaird
Clarsach Society
Freeland Barbour
The Poozies
Sally Barker
Karen Tweed
Jim Sutherland
Dick Gaughan
Alyth McCormack
Corrina Hewat
Kathryn Tickell
Hidden Orchestra
Davy Steele
Andy M Stewart
Ian McCalman
Karine Polwart
Kate Rusby
Siobhan Miller
Andy Thorburn
Damien O’Kane
Mairearad Green

Youtube:
Sileas - "Ca' The Yowes"
Sileas ~ Puirt a Beul
Sileas - Buain A'Choirce
Sileas."Ain't no Sunshine".

Blogs:
Sileas - File Under Christmas (1991)
Sileas - Harpbreakers (1990)
Sileas - Beating Harps (1987)
Sileas - Play On Light (1996)
Sileas - Delighted with Harps (1986)

Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłośnie radiowe:
Świat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    024235



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww