Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Dún An Doras      
  Kraj: Czechy   Gatunek muzyki: trad  

Dún an Doras      Zespół Dún an Doras został założony w roku 1997 przez multiinstrumentalistę René Starhona, znakomitego muzyka grającego na gitarze, bouzouki i instrumentach perkusyjnych, działającego przedtem w zespołach zorientowanych raczej rockowo. Pierwotny skład zespołu był iście międzynarodowy: gitarzysta Simon Delaney, grający na dudach irlandzkich Scott Mavroudis i bodhránista Tom English byli Irlandczykami, skrzypaczka Nilla Axelsson pochodziła ze Szwecji. Wybitną postacią w grupie była od samego początku wokalistka Katia García, która, jako jedyna z pierwotnego składu, działa w zespole do dnia dzisiejszego. Pierwotny Dún an Doras, dzięki swej niezmiernej energii i zręczności instrumentalnej, połączonej z dziarskim, żywiołowym wykonywaniem koncertów, zyskał szybko przychylność fanów muzyki irlandzkiej. Na początku zespół grał przede wszystkim irlandzkie utwory instrumentalne w stylu tradycyjnym, ale już wtedy do był otwarty na nowe, oryginalne wpływy. Na płycie nagranej w tym składzie, Bossa Nudski, można więc znaleźć zarówno wyśmienite kompozycje skrzypaczki Nilli Axelsson, jak i taniec macedoński Skudrinka, a brzmią tam również i niecodzienne instrumenty, na przykład didgeridoo, na którym grał kolejny Irlandczyk współpracujący z zespołem, Jonny Tennant.

Dún an Dorasin cavern      Tego rodzaju międzynarodowe projekty niestety rzadko kiedy trwają długo, tak więc po trzech latach członkowie zespołu rozjechali się po świecie. Ale w międzyczasie, właśnie dzięki działalności pierwotnego składu Dún an Doras, muzykę irlandzką zaczęła grać w Czechach spora liczba nie-Irlandczyków, tak więc René i Katia mogli w latach 1999 - 2000 ściągnąć do zespołu nowych muzyków, kolejno: skrzypka Daniela Malczyka, gitarzystę Petra Košumberskiego oraz flecistę, Radvana Markusa. Nowy skład zaowocował szybką ewolucją w warstwie instrumentalnej centralną pozycję w repertuarze grupy zajęły własne kompozycje w oryginalnych aranżacjach. Równocześnie, irlandzkie piosenki ludowe śpiewane przez Katię García zachowały swą niepowtarzalną atmosferę, a zostały jeszcze wzbogacone o intermezza i inne pomysły nowych muzyków. Grupa nie zaniechała też współpracy z różnymi perkusjonistami. Kilkanaście miesięcy z zespołem grała na djembe Kristina Kyndlová, w czasie swych pobytów w Pradze w Dún an Doras dalej występował gościnnie Jonny Tennant. Okres poszukiwań zakończono jesienią roku 2002 - stałym członkiem zespołu został znakomity perkusjonista grający na tabli, darbuce i djembe - Jakub Severin.

      Jesienią 2003 Dún an Doras przedstawia płytę Sweet and Sour. W tym samym czasie odchodzi René Starhon. Najnowszym muzykiem w składzie jest teraz kontrabasista Filip Klinecký, który gra z zespołem od marca 2004.
      W marcu 2005 zostaje wydana ostatnia jak na razie płyta o nazwie Rua.

Dún an Doras in concert

Skład:
Káťa García, wokal
Petr Košumberský, gitara
Radvan Markus, flet poprzeczny
Daniel Malczyk, skrzypce
Jakub Severin, tabla, djembe, darbuka, istrumenty rytmiczne
Filip Klinecký, kontrabas

Dyskografia:
Bossa Nudski - Mars Records 1999
demo2002 - wydawnictwo własne
Sweet & Sour - Indies Records 2003
Rua - Indies Records 2005

DunAnDoras_BossaNudski_1999.jpg DunAnDoras_Demo_2002.jpg DunAnDoras_SweetSour_2003.jpg DunAnDoras_Rua_2005.jpg

Katia García - wokal
      Katia rozpoczęła swą karierę wokalistki w roku 1997 w praskim zespole grającym muzykę irlandzką o nazwie Púca Rúa. Po zakończeniu działalności zespołu wstępuje do Dún an Doras. Z grupą nagrywa pierwszą płytę "Bossa Nudski" (1999), występuje też gościnnie na płytach zespołów Happy to Meet "Kusovka" i Teagrass "Večírek". Oprócz Dún an Doras jest również współtwórczynią, wraz z Predragiem Duronjiciem (Draga Banda), projektu muzycznego przedstawiającego pieśni bałkanskie, hiszpańskie i sefardyjskie. Współpracuje również z muzykami koło Lubosza Maliny (Druhá tráva) w specyficznym projekcie łączącym world-music i bluegrass. Utwory w wykonaniu Katii to przekazywane z głębi duszy opowieści o ludzkim losie lub niezwykłe przygody bohaterów piosenek. W połączeniu z jej czystym, niepowtarzalnym głosem i bezbłędną zdolnością ornamentacji i frazowania, słuchanie ich dostarcza odbiorcy niecodziennych wrażeń

Petr Košumberský - gitara
      Zanim dołącza do zespołu Dún an Doras (w roku 2000), gra najpierw w grupie folkowej "Podivín" a następnie w grupie muzyki irlandzkiej "Shannon". Petr używa niestandardowego "irlandzkiego" stroju gitary DADGAD, co dodaje jego grze charakterystycznego dźwięku. W jego grze można zauważyć układy akordowe typowe dla jazzu. Petr gra z nadzwyczajną pasją i z bardzo dobrym wyczuciem akompaniamentu i aranżacji utworów tradycyjnych i współczesnych. Jego muzyczne pomysły wraz z oryginalnymi liniami akordowymi i precyzyjnym rytmem tworzą niepowtarzalny styl, będący podstawą brzmienia całego zespołu. Petr jest wpółautorem większości utworów granych przez zespół.

Radvan Markus - flet poprzeczny, flet altowy
      Flecista Radvan Markus to muzyk często występujący, posiadający niezmiernie bogatą skalą wykonawczą. W Dún an Doras gra od roku 2000. Chociaż podstawę stanowi dla niego muzyka irlandzka, jego repertuar zawiera też utwory z innych gatunków world-music, a także utwory jazzowe i klasyczne. O jego wszechstronności świadczy uczestnictwo w innych projektach, na przykład w zespole Cabelique, czy też w projekcie skupionym wokół Katii García (utwory bałkańskie i sefardyjskie). Pomimo, iż Radvan potrafi grać także na tradycyjnych fletach i whistles irlandzkich, jego domeną jest flet poprzeczny. Ten klasyczny instrument pozwala mu bowiem swobodnie poruszać się po melodiach i skalach niemożliwych do zagrania na instrumentach tradycyjnych. Dzięki temu może zarówno komponować oryginalne, nowoczesne utwory, jak też wprowadzać ciekawe innowacje do repertuaru tradycyjnego. Mocną stroną Radvana jest właśnie zdolność wzbogacania melodyki i ornamentacji irlandzkiej o pierwiastki jazzu i muzyki innych kręgów kulturowych. Radvan, razem z gitarzystą Petrem Košumberskim, jest autorem większości repertuaru zespołu.

Daniel Malczyk - skrzypce
      Daniel został członkiem zespołu w roku 1999. Muzyką irlandzką interesował się jednak już kilka lat wcześniej, przez jakiś czas grał też w zespole "Dalua". Bezbłędnie panuje nad irlandzkim stylem gry, jego repertuar na sesjach muzyki irlandzkiej prawie że nie ma ograniczeń, a w jego skład wchodzą utwory od najbardziej tradycyjnych, aż po najnowsze kompozycje współczesnych zespołów irlandzkich. Ma także dobre wyczucie w aranżacji piosenek i utworów instrumentalnych. Do repertuaru grupy dodaje też własne utwory, o wesołym, optymistycznym charakterze.

Jakub Severin - tabla, djembe, darbuka
      Wszechstronny perkusjonista. Został członkiem zespołu Dún an Doras pod koniec roku 2002. Wśród instrumentów, na których gra, można znaleźć na przykład darbukę, djembe, czy indyjskie tabla. Jest specjalistą od muzyki afrykańskiej, oprócz Dún an Doras gra w grupie perkusjonistycznej TiDiTaDe, odwiedził nawet Afrykę, by jeszcze bardziej pogłębić swą wiedzę. Sposób jego gry jest dowodem na to, że muzyka irlandzka z łatwością adaptuje nowe wpływy, bez jakiegokolwiek uszczerbku na swojej istocie.

(Źródło:http://www.dunandoras.cz)




Linki:
Strona zespołu
Strona zespołu Wikipedia.cs

Dún an Doras - The Lowlands of Holland
Dún an Doras - The Snows They Melt The Soonest
Dún an Doras - Queen Of Argyll
17.3.2008, Staromestske namesti
Dun an doras 97


Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłośnie radiowe:
Świat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    023563



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww