Strona początkowa
polski english
Wybierz

Lista Wykonawców

Alfabetycznie:
Altan (IE)
Amadán NL (NL)
An Lár (CH)
Anúna (IE)
Athenrye (SCT)
Bardic (DE)
Battlefield Band (SCT)
Beltaine (PL)
Boreash (PL)
Bothy Band (IE)
Boys of The Lough (SCT)
Bran (CZ)
Breabach (SCT)
Broom Bezzums (DE)
Burach (SCT)
Cara (DE)
Carrantouhill (PL)
Connemara Stone Company (DE)
Connla (IE)
Cotton Cat (PL)
Dallahan (SCT)
Danu (IE)
Dervish (IE)
Doolin' (FR)
Dún An Doras (CZ)
Fernhill (WLS)
Fiddler's Green (DE)
Fisherman's Friends (ENG)
Flogging Molly (US)
Flook (IE)
Gaelic Storm (US)
Ganaim (DE)
Great Big Sea (CA)
Hò-rò (SCT)
Harmony Glen (NL)
Ímar (SCT)
Iontach (DE)
Irish Stew of Sindidun (RS)
JRM - Jig Reel Maniacs (PL)
JSD Band (SCT)
Kinnia (ES)
Kornog (FR)
Kíla (IE)
Lúnasa (IE)
Malinky (SCT)
Mànran (SCT)
Old Blind Dogs (SCT)
Omnia (NL)
Orthodox Celts (RS)
Oysterband (ENG)
Patrick Street (IE)
Planxty (IE)
Poitin (CZ)
Ranagri (ENG)
Rapalje (NL)
Seven Nations (US)
Shamrock (PL)
Shannon (PL)
Shantalla (BE)
Sileas (SCT)
Silly Wizard (SCT)
Skipinnish (SCT)
Solas (IE)
Talisk (SCT)
Tears For Bears (DE)
Tempest (US)
Teyr (ENG)
The Chieftains (IE)
The High Kings (IE)
The Indulgers (US)
The Irish Descendants (CA)
The Paul McKenna Band (SCT)
The Tannahill Weavers (SCT)
The Trials of Cato (WLS)
Tide Lines (SCT)
Tiller's Folly (CA)
Trail West (SCT)
Twisty Willow (NZ)
West of Eden (SE)
Wolfstone (SCT)

Logo  Danu      
  Kraj: Irlandia   Gatunek muzyki: trad  

Danu      Danú, to grupa grąjaca muzykę tradycyjną i jeden z najbardziej znanych zespołów na świecie. Od 1994 roku muzyczni wirtuozi fleta, whistli, skrzypiec, akordeonu, bouzouki i wokalu, przedstawiają różnorodną mieszankę starodawnej muzyki irlandzkiej i zapierających dech w piersiach piosenek. Są zdobywcami wielu nagród przyznawanych przez BBC czy Irish Music Magazine. Danú koncertowało w całej Europie, Środkowym Wschodzie i Ameryce Północnej. W mitologii celtyckiej, Danu była boginią-matką. Bogini żyzności, urodzaju, ale również śmierci i zniszczenia.

      Grupa zaistniała po raz pierwszy w 1995 roku. Czterech muzyków - Daire Bracken, Dónal Clancy, Donnchadh Gough i Benny McCarthy spotkali się wcześniej w Waterford w Irlandii w 1994 roku a już jako zespół zagrali na festiwalu Interceltique de Lorient w 1995 w Bretanii. Dónal Clancy wkrótce opuścił grupę, występując wraz ze swoim ojcem Liamem Clancy oraz kuzynem Robbie O'Connellem jako trio. Zastąpił go gitarzysta Timmy Murray.

      W Lorient zespół odniósł błyskawiczny sukces i został zaproszony do powrotu na festiwal w 1996 roku, gdzie sie pojawił z w nowym składzie z braćmi Tomem (flet) i Eamonnem Doorley (bouzouki, skrzypce) z Dublina. W tej edycji grupa zdobyła nagrodę La Boulee Des Korrigan, dla najlepszego nowego zespołu festiwalu. To prestiżowe wyróżnienie wcześniej przyznano takimi zespołom jak Clannad i The Bothy Band.

      Debiutancki album zatytułowany po prostu „Danú”, został wydany w 1997 roku z ogromnym uznaniem krytyków a w 1999 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Shanachie Entertainment, z którymi następnie wydała pięć albumów oraz koncertowe DVD w latach 2000 do 2006. Album „Danú” ukazał się na rynku w marcu 1997 roku w czasie z trasy koncertowej po USA. Na płycie pojawił się wokalista Carthach Mac Craith.

      Żywiołowe występy zespołu szybko zostały docenione zaproszeniami na festiwale muzyczne i w sierpniu 1997 roku pojawili sie po raz pierwszy na Festiwalu Tonder w Danii. W 1997 roku amerykański skrzypek Jesse Smith, gitarzysta Noel Ryan Tipperary i piosenkarz Ciarán Ó Gealbháin (prywatnie przyjaciel Carthach Mac Craith) ostatecznie zastąpili Brackena, Murraya i MacCraitha. W 1999 roku, Danú odwiedziło również USA, Polskę, Danię, Norwegię i Szwajcarię.

      Kolejny album, zatytułowany „Think Before You Think” pojawił się w 2000 roku. Dubliński „Irish Music Magazine” ogłosił to wydawnictwo mianem „Best Overall Traditional Act”. Z kolei radio BBC w drugiej edycji konkursu „BBC Folk Awards” w 2001 uznało Danú za „Najlepszą Tradycyjną Grupę” (Best Traditional Group), powtarzając to wyróżnienie w 2004 roku.

      Płyta „All Things Considered” ukazała się w 2002 roku, z nowym skrzypkiem. Oisin McAuley, pochodzący z Donegal, zamieniła na tej pozycji Jesse Smith’a. Około połowa utworów jest instrumentalna, lecz najciekawsze są piosenki śpiewane miękkim głosem Ciarán Ó Gealbháin, ballady dające słuchaczowi oddech między solidnymi reelami i jigami. Album powstawał przez ponad dwa lata w studio Liama Clancy w hrabstwie Waterford, jednocześnie prezentowany w pobliskim Mooney's Pub

      Album „Road Less Traveled” został wydany przez wydawnictwo Shanachie 21 października 2003 roku. Do składu powrócił Donal Clancy, który w między czasie grał z zespołem Solas i koncertował ze swoim ojcem. Wokalista Ciarán Ó Gealbháin odszedł z zespołu by poświęcić się pracy naukowej. Na jego miejsce pojawiła się Muireann Nic Amhlaoibh, wprowadzając, po raz pierwszy, kobiecy głos i mozeolnie zastępując poprzedniego frontmana. Muireann Nic Amhlaoibh dysponuje niesamowitym wokalem - przypominającym Niabh Parsons, czy też Mary Black. Myzyka Danu została skierowana w bardziej refleksyjnym, folkowym kierunku. Ich piękna wersja piosenki Fairport Convention „Farewell, Farewell” przypomina wersję Sandy Denny nie będąc, jednocześnie, dokładną kopią a hałaśliwy "Fairy Reel" zaczynając się od lekkiego deszczu, a następnie podkręcając atmosferę, wykorzystując, rzadkie w muzyce celtyckiej, skrzypcowe dwudźwięki oraz dźwięki uilleann Pipes.

      W 2004 grupa Danú została uhonorowana nagrodą BBC 2 dla najlepszej grupy folkowej. W tej samej edycji, również, piosenka Tommiego Sandsa, wykonywana przez zespół, „The County Down” została uznana za najlepszą.

      Kolejny album, wydany w 2004 roku „Up In The Air”, ma charakter sesji muzycznej w irlandzkim pubie. Jest prezentacją muzycznych umiejętności członków grupy, w postaci solowych kawałków wspomaganych subtelnie przez gitarę, bouzouki czy akordeon. Wszyscy muzycy mieli okazję się wykazać a wyniki są cudami instrumentalnej i wokalnej artystycznej perfekcji, a na uwagę zasługują dwa piękne utwory Muireann Nic Amhlaoibh.

      Zespół został zaproszony do uczestnictwa w ceremonii rozpoczęcia irlandzkiej prezydencji w UE, w Brukseli, w styczniu 2004 roku. Danú towarzyszył, także, delegacji handlowej irlandzkiego rządu w Indiach, w styczniu 2005 roku.

      „When All Is Said and Done” został wydany ponownie przez wydanictwo Shanachie, 26 kwietnia 2005 roku. W swoim szóstym z kolei albumie, Danú powraca do utworów bardziej zorientowanych na piosenki jak z czasów „Road Less Traveled” z 2003 roku. Na płycie znajdują się piękne wokale wyśpiewane przez Muireann Nic Amhlaoibh, w tym piosenka Boba Dylana "Farewell Angelina" i Paula Brady’ego "Follow on", a także wyśmienite tradycyjne pieśni, mocne interpretacje reeli i jigów wykonanych przez cały zespół. W chórkach pojawia się Julie Fowlis, będąca u progu swojej kariery, zwyciężczyni „Scots Trad Music Awards” z 2004 roku.

      Zespół nagrał także występ na żywo w jednej z najbardziej znanych irlandzkich sal koncertowych, Vicar Street w Dublinie. DVD z tego koncertu zostało wydane w 2006 roku i trafnie zatytułowane "One Night Stand". Jest pełene żywych melodii i piosenek śpiewanych przez niezrównanę Muireann Nic Amhlaoibh. Ponadto zawiera wywiady z członkami grupy oraz zaproszonymi gośćmi, jak również dodakowe piosenki, szczególnie „Peg and Awl”, wykonaną przez Muireann.

      Julie Fowlis wkrótce wydała swój pierwszy solowy album „Mar a Tha Mo Chridhe (As My Heart Is)”, na którym Éamonn Doorley, jej przyszły mąż, zagrał na bouzouki w siedmiu kawałkach. Jej drugi solowy album „Cuilidh” ukazał się w marcu 2007 roku a Doorley ponownie zagrał na bouzouki w prawie wszystkich utworach a także był współproducendem krążka. Para pobrała się w maju 2007 roku. Płyta „Dual” wydana w 2008 roku, powstała jako wspólne przedsięwzięcie Julie z Éamonnem, Muireann Nic Amhlaoibh (oboje z Danú) i Rossem Martinem. Ta czwórka muzyków grała ze sobą już od festiwalu w Tonder w 2003 roku i dwa razy do roku koncertowała po Szkocji i Iralndii. Album miał pokazać podobieństwa i różnice pomiędzy irlandzkimi i szkockimi piosenkami śpiewanymi po gaelicku.

      Na następny album trzeba było czekać ponad pięć lat. Płyta „Seanchas” (wymowa: shan-ahas), pokazuje bardziej refleksyjną i melodyjną stronę zespołu. Słowo „seanchas”, po irlandzku odnosi się do ludowych opowieści i mitów i koncepcja tego albumu świadomie jest również zakorzeniona w historii i tradycji. Grupa wykorzystuje utwory instrumentalne autorstwa Michaela Coleman, słynnego skrzypka pochodzącego ze Sligo. Wśród piosenek znajduje się „Never Tire of the Road” Andy’ego Irvine’a. W piosence “Cailin na nUrla Donn” (Girl of the Brown Locks), Muireann śpiewa wspólnie z poprzednim wokalistą Ciaránem Ó Gealbháinem.

      W roku 2015 Danú świętowało dwadzieścia lat swojej działalności. Grupa uczciła swoją rocznicę trasą koncertową po Stanach Zjednoczonych, uczestnictwem w różnych festiwalach w Europie i Irlandii oraz wydaniem nowego albumu „Buan”, który ukazał się w lutym 2015 roku. Irlandzkie słowo „buan” oznacza coś trwałego i stabilnego i nowy album zdaję się z tym słowem łączyć. Przez cztery lata, które upłynęły od poprzedniej płyty, członkowie grupy byli zaangażowani w rozmaite projekty muzyczne co, według Muireann Nic Amhlaoibh, doprowadziło do bardziej dojrzałego brzmienia. Producentem album, po raz kolejny, był Dónal Lunny a w nagraniach uczestniczyli dawni członkowie zespołu, dudziarz Donnchadh Gough oraz starszy brat Éamona Tom Doorley.

      W styczniu 2016 Muireann Nic Amhlaoibh opuściła zespół, aby zostać zastąpiona przez dobrze znaną wokalistkę stylu sean nós, Nell Ní Chróinín. Nowa wokalistka jest laureatką wielu wyróżnień, między innymi nagrody irlandzkiej sieci telewizyjnej TG4 w 20012 roku oraz prestiżowej nagrody Oireactas 'Corn Uí Riada' w 2014 roku, dla śpiewających właśnie w stylu sean nós.

      W swoją dwudziestą trzecią rocznicę istnienia grupa Danú uczciła wydaniem nowego albumu „Ten Thousand Miles”, który ukazał się 23 marca 2018 roku. W zespole pojawili się muzycy, którzy już wcześniej w zespole grali, Tom Doorley oraz Donnchadh Gough. Flecista Tom Doorley, na scenie często rozbawia publiczność opowiadając różne historie. Tom pracuje w Dublinie jako nauczyciel. Donnchadh Gough gra zarówno na bodhranie jak i dudach (uillean pipes).



Skład zespołu:
      Nell Ní Chróinín - śpiew, flet, whistle; od 2016
      Benny McCarthy - akordeon guzikowy; od 1995
      Oisín McAuley - skrzypce; od 2002
      Éamon Doorley - gitara, bouzouki; od 1996
      Dónal Clancy - gitara, śpiew; w 1995, od 2003
      Tom Doorley – flet, whistle; 1996-2004; od 2018
      Donnchadh Gough - dudy, bodhran; 1995-2005; od 2018

W zespole grali:
      Daire Bracken – skrzypce; 1995-2000
      Timmy Murray – gitara; 1995-1996
      Noel Ryan – gitara; 1996-2003
      Cárthach Mac Craith – śpiew; 1996-1997
      Ciarán o Gealbháin – śpiew; 1997-2003
      Jesse Smith - skrzypce; 2000-2002
      Muireann Nic Amhlaoibh - śpiew; 2003-2016




Dyskografia:
      Danú (1997)
      Think Before You Think (2000)
      All Things Considered (2002)
      The Road Less Travelled (2003)
      Up In The Air (2004)
      When All Is Said and Done (2005)
      One Night Stand (DVD) (2005)
      Seanchas (2010)
      Buan (2015)
      Ten Thousand Miles (2018)

Projekty solowe:
      Dual (2008) - Éamon and Muireann with Julie Fowlis and Ross Martin




Linki:
Home Page
Danú na folkworld.eu
Danú CD reviews

Dónal Clancy
Daire Bracken
Benny McCarthy

Muireann Nic Amhlaoibh
Julie Fowlis
Liam Clancy
Robbie O'Connell
Clannad
Sandy Denny
Fairport Convention
Solas
Tommy Sands
Andy Irvine

Daire Bracken
Donnchadh Gough
Irish Musik Magazine
Vicar Street
Corn Uí Riada

Interceltique de Lorient Festival
Tonder Folk Festival

Danú - County Down
Danú - Garech's Wedding
Danú - Farewell
Danú - Are you ready yet?
Danu - Solo Set
Danu - Molly Na GCuach Ni Chuilleanain.

DANÚ:Murphy's Hornpipe/Lord Gordon's Reel(Bosca Ceoil); DANÚ 20th Anniversary(1995-2015)
DANÚ:Ó Dheara,'Sheanduine'-Live at Celtic Connections 2015; DANÚ 20th Anniversary(1995-2015)
DANÚ:The County Down'-Live at Celtic Connections 2015; DANÚ 20th Anniversary(1995-2015)
Danú Clips in HD ;Clips of Irish trad supergroup Danú from their live concert in Vicar St. May 2004. Presented in Youtube's HD option (recorded in PAL initally)

DANÚ Ten Thousand Miles
DANÚ- An Drúcht Geal Cheo
Danú - Slide Reel Set
Danú - Le Coinnle na n'Aingil

Ciekawe strony

Zobacz:
warszawa.dlastudenta.pl
Folk24
Folkowa
celticpunk.pl
www.efolk.pl
ECHAS - Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego
Irish & Celtic Music Podcast
www.sfcelticmusic.com
www.SLIPCUE.com
The Bees Knees website
irish-music.net
ceolas.org
folkmusic.org
folkworld.de
folknews.de (in German)
allcelticmusic.com
celticmusic.org
folkforum.nl
scottish-folk-music.com
scottishcultureonline.com
paddyrock.com
musicscotland.com
musicinscotland.com
Newfoundland and Labrador Folk Art Society
The Institute of Musical Traditions
irishmusicmagazine.com
scotbands.moonfruit.com
liveirishmusic.com
folksylinks.it - Folk Bands & Musicians by Country
Dara Records
Bright Young Folk
UK Folk Festivals
Irishmusicreviw.com
irish-net.de
Mainly Norfolk English & Scottish Folk
Strada Music UK
UK folk and Americana music website
Folk Radio UK
Folk And Honey
Folk N Rock
Fantasia Music
Music Map
The Nest Collective
Fatea Magazine Website
Folk Wales Online Magazine
The Living Tradition magazine
Irish Music Shopping
Celtic CD Releases
English Folk Expo
Rambles.NET

Blogi:
Celtic Punk Rock
slainteburg.blogspot.com
standinatthecrossroads-blackcatbone.blogspot.fr
dillingerr.blogspot.fr
time-has-told-me.blogspot.fr
time-will-tell-you.blogspot.com
australianfolk.blogspot.com
musicandfolklore.blogspot.com
themusicgatherer.blogspot.fr
irishpunkbrasil.blogspot.fr
irishbodhran.blogspot.fr
GHOSTRIDER in the SKY
branawen.blogspot.com
folkall.blogspot.com


Festiwale:
Saltwater Celtic Music Festival
Philadelphia Folk Festival
Newport Music Festival
Castellans Folksommer
Dublin, Ohio
ceolnacoille.ie
Cambridge Folk Festival
Keltfest Netherlands
The May Bank Festival Ireland
Die Schotten-Party Germany
scotborders-folk.org.uk
Festival Interceltique de Lorient
Festival Celtie d'Oc
Celtic Connections Glasgow
Guinness Irish Festival
Goderich Celtic Roots Festival
Celtica, in Courmayeur Valle d'Aosta
Celtie d'oc Cazavet
The Dougie MacLean Festival
National Folk Festival (Australia)
Triskell Celtic Festival Trieste
Busto Folk Lombardia
Folkwoods Eindhoven NL
Milwaukee Irish festival
Kansas City Irish Festival
Derby Folk Festival UK
Michigan Irish Music Festival
Tonder Festival Denmark
Jura Musical Festival (Scotland)
Innerleithen Music Festival (Scotland)
Shrewsbury Folk Festival (England)
Wickham Festival (England)
Orkney Folk Festival
Celtic Colours Festival (Nova Scotia, Canada)
The National Celtic Festival (Australia)
Rapalje Zomerfolk Festival NL
Irish Music Festival Toggenburg (Szwajcaria)
Shamrock Castle Festival DE
The London Celtic Punks
Tiree Music Festival SCT
Folk am Neckar DE
Festival Maritim DE
Cork Folk Festiwal
Doolin Folk Festiwal
New Bedford Folk Festival (USA)
Folk on the Quay Festival in Poole UK
Montelago Celtic Festival The Folk Festival of the Apennines
The Sidmouth Folk Festival
Galway Bay's Celtic Music Feis
The Port Fairy Folk Festival
The London Folk Festival
Peoria Irish Fest (IL, USA)
Shetland Folk Festival
europeanirish.com Irish Scene in Europe
Bellingham All Acoustic Music Festival (WA, USA)
Manchester Folk Festival (urban folk festival)
Maleny Music Festival (Brisbane, Australia)
The Spanish Peaks International Celtic Music Festival (CO, USA)
Yn Chruinnaght (Isle of Man)
Broadstairs Folk Week (Broadstairs, Kent, Uk)
The Reeling in Glasgow
Edinburgh Tradfest
TradFest Dublin, Ireland

mokotowfolkfestival.pl
Festiwal Zamek
Celtycki Gotyk Torun

Wytwórnie:
Green Linnet
Compass Records
Putumayo Music
Shanachie Records
Macmeanmna Records
Temple Records
Topic Records
Narada Records
Kells Music
Claddagh Records Dublin
Greentrax Recordings Ltd Scotland
Mad River Records
KRL Records (Glasgow)
gaelicmusic Macmeanmna Records
Loose Goose Productions
Borealis Records Canada
Omnium Records
Navigator Records
Noreside Music NY, USA
Vertical Records Glasgow

Agencje:
Alan Bearman Music
TwentyTwo Promotions
Lenn Production (in French)
Wooden Ship Productions
Folk And Roots (London, UK)

Strony artystów:
soundclick
reverbnation
myspace
songkick
musiq.pl
bandzone.cz
bandcamp.com


Słuchaj online

Rozgłośnie radiowe:
Świat:
accuradio.com
celticradio.net
celticmusicradio.net
live365.com
A Celtic Sojourn
laut.fm
schottenradio.de
celtic-rock.de
CeltCast, a Celtic, Folk, Pagan and Viking radiostation

Polska:
fm.tuba.pl
RMF On
Szanty
























Archiwum






Licznik:    024461



e-mail:info@celticmusic.pl last update 11.02.2024 © ggww